Technologie » Internet

Liczba zagrożeń mobilnych wzrosła dwukrotnie w ciągu roku

Liczba zagrożeń mobilnych wzrosła dwukrotnie w ciągu roku
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu raportu podsumowującego ewolucję zagrożeń mobilnych w roku 2010. Z danych firmy wynika, że w okresie od sierpnia 2009 r. do grudnia 2010 r. liczba szkodliwych programów atakujących urządzenia przenośne zwiększyła się ponad dwukrotnie.

W 2010 r. wykryto ponad 65 proc. więcej nowych mobilnych zagrożeń niż rok wcześniej. Przed końcem 2010 r. analitycy z Kaspersky Lab dodali do antywirusowych baz danych ponad 1 000 wariantów takich zagrożeń należących do 153 różnych rodzin. Jak zauważył Denis Maslennikow, starszy analityk szkodliwego oprogramowania z Kaspersky Lab - „Lista platform atakowanych przez szkodliwe programy znacznie rozszerzyła się w 2010 roku”. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Rosnąca popularność Androida skupiła uwagę cyberprzestępców. W sierpniu 2010 r. wykryto pierwszego szkodnika atakującego system firmy Google. Warto wspomnieć, że do tej pory odnotowano 15 takich programów należących do 7 różnych rodzin. W omawianym okresie pojawiły się również pierwsze zagrożenia atakujące system iOS firmy Apple, jednak infekowały tylko urządzenia, na których dokonano tzw. jailbreaka w celu instalowania aplikacji spoza oficjalnego sklepu Apple. Najpopularniejszym celem ataków zagrożeń mobilnych nadal jest platforma Java 2 Micro Edition (J2ME), którą obsługuje ogromna liczba urządzeń przenośnych. To oznacza, że zagrożone są nie tylko smartfony, ale również zwykłe telefony komórkowe. Drugą najczęściej infekowaną platformą jest Symbian, natomiast na trzecim miejscu znajduje się Python.

 

„Wykorzystywanie trojanów SMS to dla cyberprzestępców wciąż najprostszy i najskuteczniejszy sposób zarabiania pieniędzy. Przyczyna jest stosunkowo prosta: każde urządzenie przenośne, niezależnie od tego, czy jest to smartfon czy zwykły telefon komórkowy, posiada ‘bezpośrednie połączenie’ z pieniędzmi jego właściciela za pośrednictwem konta mobilnego. Właśnie to bezpośrednie połączenie wykorzystują aktywnie cyberprzestępcy” – wyjaśnia Denis Maslennikow.

 

Od 2010 roku wysyłanie wiadomości tekstowych na numery o podwyższonej opłacie przestało być jedynym nielegalnym systemem umożliwiającym zarabianie pieniędzy przez twórców wirusów rozwijających zagrożenia dla różnych platform. Stosowane były również inne nielegalne procedery, takie jak przekierowywanie użytkowników korzystających z usług bankowości internetowej za pośrednictwem urządzeń mobilnych na strony phishingowe oraz kradzież haseł jednorazowych wysyłanych przez banki na telefony komórkowe. Zagrożenia mobilne stały się bardziej złożone niż kiedykolwiek wcześniej. Przykładem może być pojawienie się mobilnych szkodliwych programów, które włączają smartfony do sieci zainfekowanych urządzeń, oraz innych rodzajów zdalnie kontrolowanego oprogramowania. Według Denisa Maslennikowa – „Świadczy to o tym, że ataki przeprowadzane przez zagrożenia mobilne osiągnęły całkowicie nowy poziom”.      

 

Na najbliższą przyszłość analitycy z Kaspersky Lab przewidują wzrost liczby luk w zabezpieczeniach wykrywanych na platformach mobilnych, jak również wzrost liczby zagrożeń dla Androida oraz dalsze wykorzystywanie krótkich numerów przez cyberprzestępców.    

 

Pełny raport można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=660.  

 

Informację oraz raport można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »