Dom » Wnętrza

Listwy sufitowe – elegancka sztukateria sufitu

Listy sufitowe są ważnym elementem aranżacyjnym dla tych, którzy są wyczuleni na każdy, nawet najmniejszy detal w wystroju wnętrza. Oprócz funkcji dekoracyjnej listwy przysufitowe odgrywają też ważną rolę w sytuacji, gdy na suficie pojawiają się nieestetyczne krzywizny czy nawet pęknięcia.

Listwy podsufitowe wykonane są z kilku podstawowych materiałów: poliuretanu, polimeru, duropolimerów czy polistyrenów. Różnią się one od siebie kilkoma szczególikami, ale ich zastosowanie jest takie samo - maskowanie i dekoracja sufitu. Według innego podziału wyróżnia się listwy przysufitowe, gzymsy sufitowe oraz listwy przysufitowe oświetleniowe. Na drobne nierówności i uszkodzenia sufitu z powodzeniem można wykorzystaćlistwy sufitowe, natomiast tam, gdzie problem jest większy, najlepszym rozwiązaniem będzie gzyms, znacznie szerszy i wyższy (są to rozety, kopuły i panele). Cała powierzchnia sufitu ściśle wyścielona ozdobnym gzymsem, jeśli jest idealnie dobrana do wystroju wnętrza, robi bardzo duże wrażenie.

Każdy rodzaj listw przysufitowych jest wodoodporny i odporny na uszkodzenia mechaniczne podobnie jak listwy przypodłogowe.

 

Ci, co decydują się na listwy sufitowe oświetleniowe zyskują efektowny element ozdobny,­ a zarazem funkcjonalny. Wystarczy przewiercić rozetę, aby przeciągnąć kabel elektryczny i zawiesić dopasowany do gzymsu i stylistyki wnętrza żyrandol.

 

Listwy przysufitowe styropianowe lekkie i łatwe w montażu są najczęściej wybieranymi elementami do dekoracji sufitu. Można je bez problemu zamontować w każdym rodzaju wnętrza, zarówno nowoczesnego, jak i utrzymanego w stylu klasycznym. Po założeniu można je pomalować wedle uznania.

 

Również bardzo popularne są listwy przysufitowe poliuretanowe, charakteryzujące się bardzo wyrazistym odwzorowaniem detalu i dużą ostrością kształtów. Tak samo jak listwy przysufitowe styropianowe są lekkie i łatwe do montażu.

 

 

Jak montować listwy sufitowe?

 

Nie jest to skomplikowana sprawa, ale jeśli ktoś nie czuje się na siłach, powinien oddać sprawy w ręce fachowca. Listwy przysufitowe muszą być przytwierdzone prosto i dobrze zamocowane za pomocą kleju montażowego. Z kolei na łączenia należy użyć specjalnego kleju do łączeń. Od czego zacząć? Od obrysowania dolnej krawędzi listwy przysufitowej i zaznaczenia miejsc styku z drugą listwą. Następnie precyzyjnie układać je obok siebie i po przyklejeniu poczekać 24 godziny, aż klej wyschnie. Po tym czasie często konieczne jest wypełnienie powstałych szczelin przy ściane czy przy łączeniach. Najlepiej zrobić to za pomocą szpachli akrylowej.

 

Listwy przysufitowe - rożne zastosowania

 

Ostatnio sztukateria sufitowa zyskuje sobie coraz większe grono wielbicieli, dlatego też można wybierać w kształtach, kolorach i rozmiarach do woli. Niektórzy nie decydują się na montażlistw sufitowych,inni nie wyobrażają sobie pomieszczenia bez ich instalacji. Jeśli wnętrze utrzymane jest w stylu minimalistycznym, awangardowym, wtedy zazwyczaj zakłada się listwy przysufitowe gładkie, nie rzucające się w oczy. Można je oczywiście pomalować na wybrany kolor, jeśli istnieje potrzeba złamania surowości aranżacyjnego wystroju, delikatnego ocieplenia. Świetnie sprawdzą się tutaj listwy Creativa.

Do wnętrz utrzymanych w stylu antycznym, rustykalnym czy klasycznym wybierane są listwy przysufitowe mocniej zdobione, charakteryzując się ciekawymi tłoczeniami. Trzeba jednak uważać przy ich wyborze, aby nie rzucały się zbytnio w oczy, definiując całe pomieszczenie swoim ciężkim stylem (chyba, że jest to efekt pożądany). Dekoracyjna oprawa sufitu powinna przyciągać spojrzenia, ocieplać wnętrze i nadawać mu ciekawej stylistyki, aczkolwiek najładniejsza jest wtedy, gdy jest delikatna, płynnie wpisująca się w aranżację pomieszczenia.

 

 

Listwy przysufitowe styropianowe czy listwy przysufitowe poliuretanowe mają swój renesans.. Jeszcze nie tak dawno kojarzone z elementami ozdobnymi starych kamienic i pałaców, teraz są zakładane w wielu wnętrzach, utrzymanych w różnych stylach - od klasycznego po awangardowy. Sztukateria sufitowa całkowicie zmienia charakter wnętrza. Niby nie jest na pierwszym miejscu, jako podstawowy element aranżacyjny, ale akcentuje połączenie ściany i sufitu. Nadaje pomieszczeniu subtelnego uroku oraz niepowtarzalnej elegancji.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kristof201

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »