Kultura, sztuka » Kultura

Magię chowaliśmy po piwnicach... Sentymentalna podróż do Piwnicy pod Baranami

Magię chowaliśmy po piwnicach... Sentymentalna podróż do Piwnicy pod Baranami
Zobacz więcej zdjęć »
Już 3 września o godzinie 18.30 w Hevre na ul. Beera Meiselsa 18 odbędzie się spotkanie „Magię chowaliśmy po piwnicach... Opowieść o Wiesławie Dymnym". Stary żydowski dom modlitewny odwiedzą wybitne osobistości związane z Piwnicą pod Baranami. Wstęp wolny.
Wiesław Dymny - krakowski plastyk, poeta, satyryk, aktor, współtwórca Piwnicy pod Baranami, to postać wybitna, jednak zapomniana. Jako główny tego powód Kazimierz Kutz podaje jego introwertyzm: „To była przeważnie rozpacz wywołana niemożnością nawiązania kontaktu z drugim człowiekiem. Cały jego kabaret był prawdopodobnie usiłowaniem przełamania tej niemożności".

W 1955 roku poznał Piotra Skrzyneckiego. Rok później powstaje kultowa Piwnica pod Baranami, z którą Dymny związany jest przez kolejne 22 lata. Okres ten obfituje w działalność artystyczną - w tym czasie student Akademii Sztuk Pięknych (której finalnie nie ukończył) regularnie występuje na deskach Piwnicy, zakłada zespół beatowy Szwagry, zaczyna grać w filmach (m.in. słynną epizodyczną rolę w filmie Andrzeja Wajdy „Wszystko na sprzedaż"), pracuje nad serialem „Droga na Zachód", pisze poemat „Pieśń nad pieśniami", a także „Opowiadania zwykłe", za które zostaje wyróżniony m.in. nagrodą Fundacji im. Kościelskich. Jego ścieżkę artystyczną przerywa niespodziewana śmierć w 1978 roku. Z ogromnym sentymentem wspominają go przyjaciele, koledzy, a artyści upamiętniają go w swoich utworach. Żona Anna starannie przechowuje pozostały po nim zbiór prac, który uszczuplił w 1977 roku pożar ich mieszkania. Jego imponujący dorobek oraz barwny życiorys przypomina Monika Wąs w wydanej w 2016 roku książce „Dymny. Życie z diabłami i aniołami".

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Agencja Artystyczna GAP wraz z Nowohuckim Centrum Kultury oraz Open Eyes Economy zapraszają na rozmowę poświęconą Wiesławowi Dymnemu. Spotkanie ma przypomnieć miastu tę postać oraz historię samej Piwnicy pod Baranami, która wielkimi literami wpisała się w historię Krakowa. Organizatorzy zaprosili do rozmowy przyjaciół artysty i sympatyków Piwnicy, m.in.: Annę Dymną, Tadeusza Kwintę, Edwarda Lindego-Lubaszenkę i Krzysztofa Maternę. Rozmowę poprowadzi Monika Wąs - autorka książki „Dymny. Życie z diabłami i aniołami".

Spotkanie promuje spektakl teatralny „Dymny", którego współscenarzystą i reżyserem jest Krzysztof Materna - znany polski aktor i satyryk. Premiera spektaklu odbędzie się w ramach Open Eyes Festival, który towarzyszy kongresowi Open Eyes Economy Summit, odbywającemu się 19 i 20 listopada w Krakowie.

W spotkaniu wezmą udział:

Anna Dymna
Tadeusz Kwinta
Edward Linde-Lubaszenko
Krzysztof Materna
Adam Opatowicz

„Magię chowaliśmy po piwnicach... Opowieść o Wiesławie Dymnym"
Klub Hevre, ul. Beera Meiselsa 18
Wstęp: wolny (po wcześniejszej rejestracji)
Rejestracja: https://oees.pl/oee-on-tour-krakow/



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JK

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »