Dom » Wnętrza

Mała czy duża – sypialnia na miarę potrzeb

Mała czy duża – sypialnia na miarę potrzeb
Zobacz więcej zdjęć »
Przywilejem naszych czasów jest możliwość dostosowywania wnętrz, które zamieszkujemy, do naszych potrzeb i wyobrażeń. Nawet małe pomieszczenia można zaaranżować tak, by wygodnie się w nich mieszkało. Ergonomia i komfort – pod znakiem tych cech powinno się urządzać sypialnię.

Ergonomia to wyższa szkoła jazdy, którą warto opanować do perfekcji. Urządzając wnętrze myślimy przede wszystkim o tym, by aranżacja była ładna, kompozycja zrównoważona a ogólne wrażenie zaspokajało nasz zmysł estetyczny. Nie możemy zapominać o ergonomii. Przecież żeby stworzyć wnętrze idealne musimy uwzględnić jego funkcjonalność. Ergonomia to sztuka, ale jak najbardziej do opanowania.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Toaletka, biblioteczka, fotel, regał, kolejna komoda - w przypadku sypialni, szczególnie tej niewielkiej, mniej znaczy więcej. Więcej przestrzeni i komfortu. By sypialnia spełniała swoją funkcję, czyli zapewniała nam zdrowy sen i odpowiedni wypoczynek, powinniśmy, w miarę możliwości, eliminować wszystkie elementy wyposażenia, które ją „zagracają". Ergonomia to organizowanie przestrzeni w taki sposób, byśmy mogli z niej swobodnie i wydajnie korzystać. Szczególnie, jeśli sypialniana przestrzeń nie charakteryzuje się okazałym metrażem.


Przede wszystkim rozmieszczenie mebli w każdym pomieszczeniu powinno być starannie przemyślane - nie chodzi tu tylko o takie mgliste pojęcia, jak zasady feng-shui czy dobry przepływ energii, lecz przede wszystkim o wygodę użytkowania, którą da się opisać za pomocą liczb i konkretnych wymiarów. Łóżko nie tylko musi być dopasowane do naszych potrzeb pod względem długości i szerokości, należy uwzględnić także jego funkcjonowanie w konkretnej przestrzeni. Żeby uzyskać swobodny dostęp do łóżka, powinniśmy zadbać o zachowanie odstępu 85 cm od ścian, komód, szaf i innych mebli. To niezbędne minimum - przy ścieleniu łóżka najlepiej dysponować aż 100 cm wolnego miejsca. Lista nie kończy się w tym miejscu, ponieważ wysuwany pojemnik na pościel wymaga aż 140 cm wolnej przestrzeni. Taki pojemnik w niewielkiej sypialni to konieczność wygospodarowania dodatkowego miejsca. Lepszą opcją jest pojemnik, do którego dostęp umożliwiają podnoszone stelaże. Z powodzeniem przechowamy w nim dodatkową pościel, koce czy poduchy, dbając jednocześnie o ład i porządek przestrzeni.


Skoro zadbaliśmy już o właściwy dostęp do łóżka oraz organizację przestrzeni, warto pomyśleć o wymaganym minimum, ponieważ prawdziwie ergonomiczna sypialnia to taka, w której znajduje się, poza łóżkiem, podręczna szafka nocna, gdzie trzymamy najniezbędniejsze rzeczy: budzik, książkę, okulary do czytania. Ważne jest również oświetlenie, najlepiej takie, które możemy włączyć i wyłączyć leżąc w łóżku - świetnie sprawdzają się lampki nocne na odpowiednio dobranych stolikach. Co jeśli metraż sypialni nie pozwala na ustawienie z każdej strony łóżka szafki nocnej? Doskonałą opcją są lampki, które montować można na zagłówku łóżka. Ich odpowiednie ustawienie zapewni doskonałe oświetlenie i umożliwi lekturę ulubionej książki przed snem.


Przy urządzaniu ergonomicznej sypialni pamiętajmy - im mniej tym lepiej i im bliżej łóżka - tym wygodniej. Nie rozpraszajmy się zatem niczym i... śpijmy spokojnie. Na wygodny łóżku rzecz jasna.


Łóżko, jako najważniejszy mebel w sypialni, zajmuje w niej najwięcej miejsca, dlatego nie zawsze łatwo jest dopasować je do rozmiaru pokoju. Jeśli ten w żaden sposób nas nie ogranicza, dając pełną dowolność w wyborze szerokości i długości łóżka, decydujemy się na takie, które zapewni nam zdrowy i spokojny sen. Przyjęło się, że miejsce naszego spania powinno być przynajmniej o 20 cm dłuższe od naszego wzrostu. Z kolei osoby, które podczas snu są niespokojne i dużo się ruszają, zazwyczaj wybierają szerokie i przestronne łóżka, o ile pozwala im na to metraż sypialni.


Dzisiejsze łóżka produkowane są w standaryzowanych rozmiarach, które wynikają z istniejących w różnych krajach norm umownych. Podstawowe dostępne szerokości łóżek mieszczą się w przedziale od 90 do 200 cm. Do najbardziej popularnych należą te szerokie na 140, 160 lub 180 cm, zwykle wybierane jako dwuosobowe. Z kolei standardowa długość łóżka to 200 cm, choć większość producentów przewiduje też warianty wydłużone o 10 bądź 20 cm.


Niekiedy, zwłaszcza w sypialniach o małym metrażu, układ mebli nie pozwala na wybór standardowego rozmiaru łóżka. Nie oznacza to, że trzeba decydować się na wielkość, która nas nie satysfakcjonuje. Coraz bardziej powszechna jest możliwość dostosowania długości czy szerokości łóżka do indywidualnych potrzeb. Możliwość taką dają producenci mebli, którzy, wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, tworzą meble na specjalne zamówienie. Zamawianie łóżka na wymiar to często jedyna alternatywa dla osób zamieszkujących mało przestronne sypialnie lub te o nietypowych kształtach. Dzięki takiej możliwości nie musimy rezygnować z upatrzonego wcześniej modelu, a jedynie zamówić go w innych wymiarach. Kluczem do dobrego samopoczucia w sypialni jest świadomość, że wszystko w niej jest na swoim miejscu, tak jak tego chcieliśmy.


Przy zakupie łóżka należy pamiętać o dokupieniu do niego pasującego stelaża i wygodnego, dostosowanego do naszych potrzeb, materaca. To od stelaża właśnie zależy nasz dobry sen - podpiera materac i zapewnia mu dobrą wentylację. Jego listwy powinny być równomiernie rozłożone, by dawać oparcie sprężynom materaca. Przed kupnem stelaża należy jednak koniecznie wybrać materac. Przekrój rodzajów materacy jest ogromny - głównym czynnikiem decydującym o wyborze powinna być jego twardość, która zapewni odpowiednie podparcie kręgosłupa przy każdej zmianie ciała. Gdy znajdziemy pasujące do metrażu sypialni łóżko, wraz z wygodnym materacem i dopasowanym do niego stelażem, możemy być pewni, że nasz sen będzie spokojny. Niezależnie od tego, czy nasza sypialnia jest okazała i królewska czy niewielka i skromna. Najważniejsze, by w przestrzeni sypialnianej czuć się komfortowo. Zasypiać w niej z przyjemnością i budzić się wypoczętym, gotowym do działania i stawiania czoła trudom dnia codziennego. 

 




Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

InfoNET

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »