Gospodarka » Opakowania

Małymi krokami ku GOZpodarczej przemianie

Według GUS w 2016r. Polacy wytworzyli ponad 128 mln ton odpadów (z wyłączeniem komunalnych), z czego niecałą połowę poddano odzyskowi. Powoli przedsiębiorcy zaczynają działać wg zasad gospodarki cyrkularnej, co mogą pokazać w II edycji konkursu na Lidera GOZ – start zgłoszeń 15.10.

Jak wynika z danych raportu GUS[1] w 2016 roku Polacy wytworzyli ponad 128 mln ton odpadów (z wyłączeniem komunalnych), z czego niecała połowa została poddana odzyskowi, a przeszło 45 mln ton trafiło na składowiska i hałdy. Jednak powoli zwiększa się świadomość przedsiębiorców na temat właściwego zarządzania odpadami i podejmowania działań
w kierunku Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Dlatego, wychodząc naprzeciw potrzebie edukacji firm w tym obszarze, 15 października Stena Recycling rozpoczyna nabór do drugiej edycji konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (in. gospodarka cyrkularna, GOZ) to idea oparta na racjonalnym
i efektywnym wykorzystaniu zasobów oraz minimalizowaniu negatywnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko. Cyrkularny model gospodarki niesie za sobą szereg korzyści środowiskowych, ekonomicznych, a także społecznych. Wśród najważniejszych można wymienić:

 

·         redukcję ilości odpadów,

·         zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 2-4% rocznie,

·         ochronę przed niedoborem zasobów i niestabilnością cen,

·         zwiększenie konkurencyjności firm,

·         2 mln więcej miejsc pracy na terenie Unii Europejskiej[2],

·         600 mld euro oszczędności dla europejskich przedsiębiorstw[3].

 

 

Krok po kroku ku gospodarce cyrkularnej

Dobre praktyki, stosowane na poszczególnych etapach zarządzania odpadami, mają realne znaczenie dla efektywnego propagowania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.

Cyrkularny model gospodarki brzmi skomplikowanie, ale jego wdrożenie – małymi krokami – ułatwi codzienną pracę przedsiębiorców oraz przyczyni się do zmniejszenia produkowanych odpadów – mówi Piotr Bruździak, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Stena Recycling.

Dlatego tak istotne jest by producenci:

·         już na etapie projektowania decydowali się na tworzywa możliwe do ich ponownego wykorzystania,

·         dostosowali ilości kupowanych materiałów do realnego zapotrzebowania, unikając nadmiaru
i marnowania nabytych towarów,

·         dokonali analizy ilości i rodzaju powstających odpadów, by móc zoptymalizować proces zarządzania odpadami.

Lider GOZ – podziel się doświadczeniem i zainspiruj innych

15 października 2018 roku rusza druga edycja konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Laureaci pierwszej edycji pokazali, że przedsiębiorstwa chcą odejść od dotychczasowych modeli biznesowych na rzecz tych cyrkularnych i mają pomysł, jak to zrobić. Wybór lidera GOZ stwarza okazję do wymiany doświadczeń i pochwalenia się wdrażanymi rozwiązaniami, tym samym motywując innych do działania – dodaje Piotr Bruździak, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Stena Recycling.

Na podstawie badania pt. „Potrzeby, oczekiwania i obawy przedsiębiorstw wytwarzających odpady”[4], przeprowadzonego w 2016 r. przez Stena Recycling, okazało się, że niecałe 30% firm obawia się zaostrzenia przepisów dotyczących gospodarki odpadami. Stąd przypuszczenie, że problem
z zarządzaniem odpadami wynika nie tyle z lęku, co z braku wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Dlatego też widoczna potrzeba edukowania na temat modelu gospodarki cyrkularnej skłoniła firmę Stena Recycling do zorganizowania konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Do konkursu mogą zgłaszać się firmy wdrażające swoje praktyki w obszarze GOZ oraz studenci mający pomysły, jak promować ideę Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Druga edycja konkursu, do której nabór będzie trwał od 15 października 2018 roku do 31 stycznia 2019 roku, odbywać się będzie pod hasłem „Cyrkularny potencjał do wykorzystania”. W tym roku, odwołując się do najciekawszych
i najbardziej efektywnych rozwiązań z rynku polskiego i międzynarodowego, firma Stena Recycling chce zwrócić uwagę na realne korzyści dla przedsiębiorstwa, wynikające z wdrażania modeli biznesowych zgodnych z zasadami GOZ.

Więcej o konkursie Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego na stronie https://www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award[1] Raport Głównego Urzędu Statystycznego „Ochrona Środowiska 2017”, październik 2017, Warszawa

[2] Dane przedstawione na Konferencji „Gospodarka cyrkularna”, organizowanej przez Grupę Postępowego Sojuszu Socjalistów
i Demokratów w Parlamencie Europejskim, 13.10.2016, Bruksela

[3] Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego „Ku gospodarce o obiegu zamkniętym: program „Zero odpadów” dla Europy”, 02.07.2014

[4] Raport „Potrzeby, oczekiwania i obawy przedsiębiorstw wytwarzających odpady”, Stena Recycling, 2016. Cały raport do pobrania na stronie: https://www.stenarecycling.pl/forms/raporty-stena-recyclingRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mantoszewska@onboard.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »