Gospodarka » Maszyny

Metoda nie do zastąpienia

Obróbka skrawaniem przeszła długą drogę od prymitywnej obróbki ręcznej do zaawansowanej technologicznie obróbki mechanicznej.


Celem obróbki skrawaniem jest nadanie wytwarzanemu przedmiotowi określonego kształtu, wymiaru i gładkości powierzchni. Aby tego dokonać, odrzuca się - poprzez odkrawanie lub ścieranie - zbędnej części materiału przy użyciu odpowiednich narzędzi lub maszyn.
Wyróżnia się kilka sposobów prowadzenia obróbki. Do najbardziej popularnych należą:

- toczenie - służy do obrabiania zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni przedmiotu, najczęściej w celu nadania mu kształtu bryły obrotowej - walcowatej, stożkowej lub kulistej, 
- wiercenie - wykonujemy je w celu uzyskania otworów, najczęściej o  przekroju kołowym, 
- frezowanie - służy głównie do obrabiania płaszczyzn i i powierzchni krzywoliniowych, ale także do wykonywania rowków i gwintów, 
- struganie i dłutowanie - struganie polega na obróbce powierzchni płaskich, dłutowanie jest jego odmianą i wykonywane jest wtedy, gdy chcemy przedmiotom nadać kształt nieobrotowy, np. krzywki lub uzębienia kół,
- szlifowanie, gładzenie, polerowanie - jest to najczęściej czynność wykończeniowa, którą wykonuje się w celu uzyskania odpowiednio gładkiej powierzchni.

Mechaniczną obróbkę skrawaniem wykonuje się z wykorzystaniem odpowiednich maszyn. Ogólnie nazywane są one obrabiarkami. W grupie tej znajdują się m.in. tokarki, wiertarki, frezarki, strugarki czy też szlifierki. Obróbce najczęściej poddajemy metal, drewno lub tworzywa sztuczne. 
Pracując przy obrabiarkach, zawsze należy pamiętać o zachowaniu zasad BHP. 
Obróbka skrawaniem to technika wykorzystywana na każdym kroku, począwszy od indywidualnie wykonywanych drobnych prac naprawczych, poprzez usługi rzemieślnicze, aż do dużych zakładów produkcyjnych. Bez jej zastosowania nie sposób wyobrazić sobie np. działalności przemysłu motoryzacyjnego lub stolarskiego.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Narzędzia CNC
http://sklep.toolswro.com.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »