Społeczeństwo » Społeczeństwo

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
Zobacz więcej zdjęć »
Nie sposób ocenić, jak wolontariat zmienił świat na lepsze. Od 1986 roku wolontariusze mają swoje święto, które przypada 5 grudnia.

Doceniać i podziwiać ich pracę i zaangażowanie należy jednak przez cały czas. Organizacje krajowe i międzynarodowe, inicjatywy humanitarne, wspieranie fundacji wszelkiego rodzaju, to tylko bardzo ogólny zarys niezwykle obszernych działań, jakie mogą istnieć dzięki wolontariuszom. Każdy z nas może nim zostać. Dlaczego poświęcenie swojego czasu to tak potrzebny i niezbędny ludzkości dar?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wolontariusze budują lepszy świat

Wolontariat, czyli nieodpłatna i dobrowolna praca na rzecz innych osób, jest fundamentem społeczeństwa jakie znamy. Chociaż Międzynarodowy Dzień Wolontariusza istnieje blisko czterdzieści lat, to samo zjawisko jest oczywiście o wiele starsze. Działania organizacji w takich obszarach jak pomoc humanitarna i medyczna na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi i klęskami żywiołowymi, propagowanie praw człowieka, pomaganie osobom w kryzysie bezdomności, chorym i niepełnosprawnym a także zwierzętom oraz środowisku, wspieranie domów dziecka i hospicjów, są niezbędne. Bez ochotników, którzy czują misję zmieniania świata na lepsze, nie mogłyby działać setki a nawet tysiące fundacji i organizacji non-profit.

- Nawet nie chcę wyobrażać sobie tego, jak wyglądałby świat bez wolontariuszy. Bez osób, które z własnej woli są w stanie poświęcić czas i pracę własnych rąk na pomaganie tym, którzy tego potrzebują. Wspieranie ma wiele twarzy i każda z nich jest słuszna i potrzebna. Przelewanie środków na wybrany cel czy przekazywanie pomocy rzeczowej jest niezbędne. Pamiętajmy jednak, że zaangażowanie własne jest nieocenione! Poświęcenie wolnego czasu, by ratować tych, o których inni zapomnieli, to największy dar jaki możemy ofiarować. – mówi Jakub B. Bączek, trener mentalny, założyciel Fundacji JBB. 

Małe gesty – wielkie zmiany

Wolontariusze często maja odwagę na wyjazdy w miejsca konfliktów, gdzie ryzykują swoje zdrowie i życie. Jest to bardzo trudne, ale dzięki nim jedzenie, leki, środki czystości, trafiają do najbardziej potrzebujących. Jednak pamiętać należy, że blisko nas także są potrzebujący, na których należy zwrócić uwagę. 

- Zakres zadań w tej specyficznej pracy się nie kończy. Nigdy nie wiadomo, w co akurat trzeba będzie się włączyć. Są inicjatywy stałe i cykliczne jak WOŚP czy akcje przedświąteczne, ale czasami trzeba reagować na to, co akurat zadziało się w kraju, jak niedawna powódź. Istnieją fundacje takie jak Fundacja Mam Marzenie, z którą obecnie mam przyjemność współpracować, działające tylko dzięki wolontariuszom! Jak wielka musi to być siła ludzi, aby przez 20 lat spełniać marzenia chorych dzieci. Ilość inicjatyw w jakie każdy z nas może się zaangażować jest olbrzymia, zachęcam wszystkich, którzy czują taką potrzebę serca, by wybrać dziedzinę bliską naszym przekonaniom. Może będzie to wsparcie dla domu dziecka? Może domu seniora? Na pewno wiele osób zdecyduje się wesprzeć schroniska dla zwierząt oraz osoby bezdomne. Żyjemy w świecie, gdzie to, czy interesujemy się innymi, słabszymi, potrzebującymi, świadczy o nas jako jednostkach ale i jako społeczeństwie. To wsparcie będzie cały czas potrzebne, nie pozwólmy na to aby ci, którzy na nas liczą, zostali pozostawieni sami sobie. Nie zamykajmy się w naszej bańce. Każda pomoc się liczy! – dodaje Jakub B. Bączek. 

Wolontariusze dbają o to, aby cała pomoc w danej organizacji była sprawnie zrealizowana. W okresach przedświątecznych tej pracy jest więcej, dlatego to dobry czas, jeśli chcemy się zaangażować. Czas to najcenniejsze co mamy, to zasób, którego nie da się odzyskać. Praca wolontariuszy zasługuje na najwyższy szacunek i docenienie, daje także zaangażowanym w nią osobom olbrzymią satysfakcję, bo pomagając innym zmieniamy świat wokół nas na lepsze. 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jakub B. Bączek - Trener mentalny Mistrzów Świata i olimpijczyków, właściciel kilku firm, autor ponad 20 książek, sprzedawanych dziś w 17 krajach. Wykładowca studiów MBA na Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert telewizyjny, mówca inspiracyjny, regularnie zapraszany do czołowych banków i korporacji.

Twórca Akademii Trenerów Mentalnych™ i popularnych projektów szkoleniowych w Polsce i za granicą. Prywatnie pasjonat podróży, gry w golfa, buddyzmu i czytania książek. Uważa, że marzenia się nie spełniają – marzenia się... SPEŁNIA!

Fundacja Mam Marzenie Misją Fundacji Mam Marzenie jest spełnianie marzeń dzieci w wieku 3-18 lat, cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Przez swoją działalność Fundacja chce dostarczać chorym dzieciom i ich rodzinom niezapomnianych wrażeń, które pozwolą choć na chwilę zapomnieć o cierpieniu, wniosą w ich życie radość, siłę do walki z chorobą i nadzieję na przyszłość.

Fundacja Mam Marzenie powstała w Krakowie 14 czerwca 2003 roku jako niezależna i samodzielna organizacja, skupiająca wyłącznie wolontariuszy.

Fundacja rozpoczęła działalność w lutym 2004 r. w Krakowie, Warszawie i w Poznaniu. Od 2007 roku działa już na terenie całej Polski i obecnie posiada 16 oddziałów: Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. 

Od początku działalności aż do dziś wolontariusze Fundacji Mam Marzenie spełnili w sumie blisko 10 400 marzeń chorych dzieci.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

k.zajkowska@agencjafaceit.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »