Firma » Finanse
Minusy i plusy samozatrudnienia
Podatki należne państwu
Podatek dochodowy – wyliczany co miesiąc bądź kwartał. Przy rejestrowaniu nowej działalności przedsiębiorca ma prawo wyboru jednej z czterech form opodatkowania. Możemy zdecydować się na: zasady ogólne, ryczałt, kartę podarunkową i podatek liniowy.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Podatek liniowy: stała stawka podatkowa to 19% dochodu. Powszechnie uważa się, że taka forma jest najbardziej korzystna dla osób z przychodem 100.000 - 110.000 zł rocznie.
Zasady ogólne: pozwalają na korzystanie z szeregu ulg, np. rozliczanie z małżonkiem.
-
18%, jeśli przedsiębiorca nie przekracza rocznego dochodu 85 528 zł,
-
32% jeśli dochód przekroczył powyższą kwotę.
Ryczałt: obejmuje aż 6 stawek podatkowych (2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17%, 20%) które zależą od charakteru prowadzonej działalności. Ta opcja uniemożliwia rozliczanie kosztów prowadzenia działalności. Niektóre rodzaje działalności są w ogóle wyłączone z opodatkowania ryczałtowego.
Kasa fiskalna i podatek VAT
Co ważne, przedsiębiorca nie jest zobligowany do zgłoszenia się jako podatnik VAT-u. Obowiązek zarejestrowania pojawia się w sytuacji, kiedy wartość sprzedawanych usług przekroczy z góry określony limit. Pamiętajmy, że kasa fiskalna nie jest konieczna jeśli naszym celem są usługi świadczone firmom z wyłączeniem osób prywatnych.
Plusy samozatrudnienia
Swoboda w działaniu – to dla wielu największy plus. Zatrudnieni na etacie z podlegają opodatkowaniu według zasad ogólnych, są często objęci są także zakazem konkurencji. Samodzielny przedsiębiorca ma możliwość wyboru, co więcej przez pierwsze 2 lata jego świadczenia są niższe.
Minusy samozatrudnienia
Aby nabyć prawo do zasiłku chorobowego, przedsiębiorca musi być ubezpieczony przez okres 90 dni. W przypadku umowy o pracę okres jest znacznie krótszy i wynosi 30 dni. Prawo do zasiłku macierzyńskiego i wychowawczego przysługuje jedynie w przypadku opłacania dobrowolnych składek chorobowych. Prowadzenie własnej działalności to przede wszystkim prowadzenie księgowości, dla wielu niezwykle przykry obowiązek. Popularną praktyką jest korzystanie z usług biur rachunkowych. Oferta większości biur zawiera pomoc dla przedsiębiorców w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, jak choćby gnieźnieńskie biuro Alt Office: http://www.alt-office.pl. Doświadczony księgowy pomoże w skompletowaniu odpowiednich dokumentów i doborze optymalnej formy opodatkowania.
Nadesłał:
Karolina Adamczyk
|
Komentarze (0)