Rozrywka » Przyroda
Miododajne kwiaty i zioła dla mieszkańców Otwocka. Startuje akcja #AmestDlaPszczół
Zobacz więcej zdjęć » |
Światowy Dzień Pszczół to doskonała okazja, by bliżej przyjrzeć się roli, jaką te pożyteczne owady odgrywają w naszym ekosystemie. A jest ona rzeczywiście ogromna. Przyjmuje się, że pszczoły odpowiadają za zapylanie 70 proc. gatunków roślin, gwarantujących aż 90 proc. pożywienia. Tymczasem borykają się one z wieloma problemami, które są niestety również efektem działalności człowieka. Wśród nich można wymienić nieprawidłowe nawożenie upraw - do sądu trafił właśnie akt oskarżenia w sprawie rolnika, który w maju 2020 roku miał opryskać rzepak niedozwolonym środkiem i w ten sposób przyczynić się do zatrucia 7,5 mln pszczół.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
- Istotnym problem, powodowanym przez ludzi, jest zaśmiecenie lasów, parków, łąk. Dzikie wysypiska, które codziennie powstają w Polsce, są nie tylko nieestetyczne, ale także niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Plastik rozkłada się przez setki lat, a równie niebezpieczna może być szklana butelka. Taki przedmiot, jeżeli wleci do niego owad, np. pszczoła, staje się śmiertelną pułapką. Dlatego należy w sposób odpowiedzialny gospodarować odpadami, tak by były one przetwarzane w profesjonalny i bezpieczny sposób - zauważa Cezary Jaszczyk z inicjatywy Czysty Otwock, zrzeszającej kilkuset wolontariuszy, którzy cyklicznie zajmują się sprzątaniem terenów zielonych na terenie powiatu otwockiego.
Wyzwania środowiskowe sprawiają, że wszyscy powinniśmy z największą troską podchodzić do kwestii ochrony naszych skrzydlatych przyjaciół. Dlatego Amest Otwock sp. z o.o. zainicjowała akcję #AmestDlaPszczół, której celem jest wsparcie tych owadów. W sobotę, 22 maja, w godz. 12.00-13.00, na składowisku Amest Otwock (ul. Lubelska, 05-430 Glina k. Celestynowa. Link do mapy: https://bit.ly/3tUigg3) przekazane zostaną mieszkańcom powiatu otwockiego miododajne kwiaty i zioła, które każdy chętny będzie mógł bezpłatnie odebrać (w ramach limitu roślin dostępnych w akcji #AmestDlaPszczół) i uprawiać na swoim balkonie. Zaplanowane zostały również warsztaty ekologiczne na ścieżce edukacyjnej Amest Otwock, połączone ze zwiedzaniem pasieki, która również znajduje się na terenie zakładu.
- Wspieranie populacji pszczół leży w interesie całego naszego społeczeństwa. Bez nich byłoby trudno uprawiać wiele gatunków roślin, co w konsekwencji sprawiłoby, że rolnictwo byłoby znacznie mniej wydajne. Pomagamy naszemu ekosystemowi, dlatego na terenie Amest Otwock mamy własną pasiekę. Obecnie składa sią ona z siedmiu rodzin pszczelich. W każdym ulu obecnie znajduje się ok. 30 tys. owadów. W okresie letnim ta liczba może wzrosnąć nawet dwukrotnie - mówi Kazimierz Pietras, dyrektor składowiska Amest Otwock.
Akcja #AmestDlaPszczół to już kolejne w obecnym roku przedsięwzięcie ekologiczne Amest Otwock. Z okazji Dnia Ziemi przeprowadzona została inicjatywa #AmestDlaZiemi, w ramach której wspólnie z mieszkańcami Otwocka i okolic posadzonych zostało 300 drzew - platanów, kasztanowców, głogów, dębów i sosen.
Nadesłał:
p.artymowski@cecpolska.pl
|
Komentarze (0)