Technologie » Internet

Mniej spamu ze Stanów Zjednoczonych w październiku

Mniej spamu ze Stanów Zjednoczonych w październiku
Zobacz więcej zdjęć »
Według październikowego raportu spamowego firmy Kaspersky Lab, ilość spamu w ruchu pocztowym zmniejszyła się o 3,7 procent i wynosiła średnio 77,4%.

Ostatnio na liście 20 największych źródeł spamu nastąpiły spore zmiany: we wrześniu Indie odebrały palmę pierwszeństwa Stanom Zjednoczonym, które od dawna posiadały tytuł największego spamera.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W niespodzianki obfitował również październik: pierwsze miejsce w rankingu największych źródeł spamu zajęła Rosja, z której rozesłano 11,3% ogółu spamu. Po raz pierwszy od długiego czasu Stany Zjednoczone wypadły z pierwszej dziesiątki, plasując się na 18 miejscu. Oprócz Rosji na liście największych spamerów znalazły się: Indie (8,5%), Ukraina (5,6%), Wielka Brytania (4,7%) oraz Brazylia (4,5%). Polska znalazła się na 8 miejscu z wynikiem 3,6%.

Znaczny spadek ilości spamu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych był spowodowany likwidacją centrów kontroli botnetu Pushdo/Cutwail oraz Bredolab, które wykorzystywały sieci komputerów zombie zlokalizowanych głównie w Stanach Zjednoczonych. Działanie podobnej sieci komputerowej zainfekowanej Bredolabem zostało poważnie nadwyrężone po interwencji duńskich organów ścigania, co spowodowało dalszy spadek ilości spamu. 

Na rozkład najpopularniejszych kategorii spamu w październiku miały również wpływ działania organów ścigania. Najistotniejszą zmianą spowodowaną likwidacją centrów kontroli botnetu Bredolab był krótkotrwały spadek ilości spamu zawierającego szkodliwe załączniki. Z kolei do spadku ilości spamu farmaceutycznego przyczyniło się zamknięcie programu partnerskiego Spamlt, które miało miejsce pierwszego października. W efekcie, swoją niszę na rynku spamowym odzyskały reklamy treści pornograficznych i kasyn online. Niestety, gdy jeden program partnerski zostaje zamknięty, spamerzy natychmiast zaczynają szukać innych sposobów zarabiania pieniędzy. „Pod koniec roku spamerzy prawdopodobnie przerzucą się na spam świąteczny” – powiedziała Maria Namiestnikowa, starszy analityk spamu w Kaspersky Lab.            

W październiku PayPal po raz kolejny dostąpił wątpliwego zaszczytu. System ten był najpopularniejszym celem phisherów - 61,3% wszystkich ataków phishingowych było skierowanych właśnie na PayPala. Z kolei Facebook, po okresie spokoju we wrześniu, znów zaczął cieszyć się zainteresowaniem phisherów (8,4%). W efekcie, portal ten odebrał eBayowi (4,5%) drugie miejsce na liście najpopularniejszych celów ataków phishingowych. Kolejne pozycje zajęły bank HSBC (4,3%) oraz Blizzard Entertainment (3,5%), twórca World of Warcraft.

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab Polska: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=640.

Informację oraz artykuł można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Zostań naszym Fanem na Facebooku: www.facebook.com/KasperskyLabPolska.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »