Kultura » Kultura

„Moda na książkę”

Historia literatury w Galerii Krakowskiej

„Książki to okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie” – tymi słowami kilkaset lat temu, jeden z najwybitniejszych filozofów, Francis Bacon określił sztukę pisaną. Do tej pory czytelnicy na całym świecie zachwycają się dorobkiem literatury zgromadzonym od czasów antycznych, aż do dnia dzisiejszego. Pragnąc promować czytelnictwo oraz pokazać historię tego niezwykłego zjawiska, Galeria Krakowska organizuje w dniach od 25 października do 4 listopada wystawę pod hasłem „Moda na książkę - od tabliczki glinianej do e-booka”.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Znakomity francuski pisarz i filozof Monteskiusz zwykł mawiać, że „książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera”. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak wyglądały narodziny książki i jak kształtowała się jej historia w toku dziejów. Dla nich, a także dla wszystkich miłośników literatury w najlepszym wydaniu, Galeria Krakowska organizuje w dniach 25.10 – 4.11 wystawę „Moda na książkę – od tabliczki glinianej do e-booka”. W ramach wydarzenia będzie można nie tylko obejrzeć edukacyjną ekspozycję dotyczącą historii książki od początków powstania pisma obrazkowego, ale również przenieść się w świat niezwykłej literackiej fikcji oraz dokonać bezpłatnej wymiany pozycji ze swojej biblioteki.

Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Wydarzenie rozpocznie się od wyjątkowej wystawy edukacyjnej, której bohaterem będzie książka i jej historia. Na specjalnych wyspach ekspozycyjnych, które znajdą się na poziomach 0 i -1 zaprezentowane zostaną ciekawostki i rekwizyty związane z dziejami książki, począwszy od tabliczek glinianych, aż po współczesne książki elektroniczne. Na wystawie będzie również można zobaczyć, jak wyglądało pierwsze pismo obrazkowe i jak ewaluowało ono do pisma współczesnego, dowiedzieć się jak zmieniały się materiały i narzędzia, którymi pisano, oraz jak wyglądały pierwsze prasy drukarskie i drukowane na nich książki. Fani literatury nie mogą przegapić również książek wykonanych przez studentów i absolwentów Pracowni Projektowania Książki ASP w Krakowie, a także niezwykłej kolekcji dzieł sztuki inspirowanych książką.

Z myślą o najmłodszych czytelnikach organizatorzy w dniach 27 i 28 października oraz 3
i 4 listopada w godz. 12.00 – 18.00 przygotowali dodatkowe atrakcje. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach kaligrafii, stworzyć glinianą tabliczkę, poznać proces czerpania papieru, a także poczuć klimat starożytnego Bliskiego Wschodu i zapisać zgłoski na prawdziwej woskowej tabliczce.

 

W ramach wydarzenia przeprowadzona zostanie również organizowana przez portal Bookeriada i Krakowskie Biuro Festiwalowe akcja „Drugie Życie Książki”, która polega na bezgotówkowej wymianie przyniesionych ze sobą utworów. Uczestnicy tej akcji mogą przynieść tylko dzieła beletrystyczne. Obowiązujący limit wymienianych książek wynosi 10 sztuk.

 

W czasie trwania „Mody na książkę” Galerię odwiedzą wyjątkowi goście. Swoje książki będą promować m.in. Szymon Hołownia, Maciej Orłoś, Marek Krajewski czy Urszula Dudziak. Z kolei Jan Chmielewski (kierowca rajdowy), Kevin Aiston (strażak) i Krzysztof Dymura (zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Małopolskiej Policji) będą czytać dzieciom wybrane przez siebie dzieła w ramach akcji „różne zawody czytają”.

 

Wystawę będzie można obejrzeć od 25 października do 4 listopada w godzinach otwarcia Galerii Krakowskiej. Wyspy ekspozycyjne znajdować będą się w pasażach handlowych na poziomie -1 i 0, zaś akcja „Drugie Życie Książek” odbywać będzie się codziennie, w godzinach 12 – 18 na terenie Hali Grodzkiej (poziom -1).


Więcej informacji udziela:

Ryszard Wysokiński:  Dyrektor Centrum Galerii Krakowskiej, ECE Projekt Management Polska, tel.: +48 12 428 99 00, e-mail:Ryszard.wysokinski@ece.com



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRinspiration

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »