Gospodarka » Żywność
Morskie przepisy MSC – kulinarne inspiracje na certyfikowane ryby i owoce morza
Morskie przepisy MSC to zbiór dziesięciu smacznych potraw reprezentujących różne kuchnie świata, które zostały zebrane w onlinowej książce kucharskiej na stronie www.msc.org/pl/morskie-przepisy. Przepisy bazują na rozmaitych gatunkach, jednak do przygotowania wszystkich potraw wykorzystano tylko i wyłącznie ryby oraz owoce morza pochodzące ze zrównoważonych połowów. Wśród proponowanych potraw znajdziemy takie przysmaki jak: mule w śmietanie po norwesku, morszczuka po baskijsku, szafranowe risotto z homarem czy halibuta na parze z winem ryżowym.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Swoje propozycje przepisów przekazali szefowie kuchni, którzy wspierają ideę zrównoważonego rybołówstwa, a podczas codziennej pracy zwracają uwagę na odpowiedzialny wybór ryb i owoców morza. Wśród morskich przepisów MSC znalazły się propozycje m.in. od holenderskiego szefa kuchni, autora książek i przedsiębiorcy - Barta van Olphena, niezwykle popularnej w RPA szefowej kuchni - Siby Mtongany, pochodzącej ze Szwecji szefowej kuchni oraz dyrektorki kulinarnej - Fridy Ronge czy szefa kuchni chińskiej sieci hoteli Shangri-La Hotel Group - Otto Goha.
Oprócz pomysłów na pyszny obiad na stronie www z morskimi przepisami znajdziemy także ciekawostki dotyczące poszczególnych gatunków, informacje na temat znaczenia ekosystemów morskich oraz wskazówki, w jaki sposób nasze działania mogą przyczynić się do ochrony mórz i oceanów.
- Nowy rok to okazja, abyśmy zaczęli dokonywać odpowiedzialnych wyborów - dobrych dla nas, naszych oceanów i całej Planety. Wraz z dziesięcioma wspaniałymi szefami kuchni przygotowaliśmy wyjątkową książkę kucharską z pysznymi, zdrowymi i przyjaznymi dla środowiska przepisami z całego świata. Wybierając ryby i owoce morza pochodzące ze zrównoważonych źródeł sprawiamy, że również kolejne pokolenia będą mogły się cieszyć smakiem tych pysznych potraw - powiedział Nicolas Guichoux, Chief Programme Officer w MSC.
- Ta książka to kolejny dowód na to, że każdy z nas może cieszyć się smakiem ryb i owoców morza, jednocześnie dbając o planetę. Wybierając ryby i owoce morza pochodzące ze zrównoważonych źródeł, nie tylko zachowujemy oceany w dobrej kondycji, ale wspieramy także rybaków i lokalne społeczności, których byt zależy od połowów - powiedział Bart van Olphen, który opracował przepis na pastę tuńczykową mas huni.
- To wielki zaszczyt uczestniczyć w inicjatywie, która ma tak ogromne znaczenie. Im szybciej zaczniemy szanować nasze ciało, oceany i planetę, tym lepiej! - powiedziała Siba Mtongana, która przygotowała przepis na pieczonego plamiaka z brokułami.
Oceany są ważną częścią naszego życia na Ziemi. Produkują niezbędny do życia tlen, zapewniają ważne źródło białka dla ponad 3 miliardów ludzi na świecie[1], zaś dzięki rybołówstwu miliony ludzi ma zapewnioną pracę i środki utrzymania[2]. Niestety, oceany są obecnie zagrożone - 34% światowych zasobów ryb jest poławianych poza zrównoważonymi limitami, a odsetek ten od kilkudziesięciu lat nieustannie rośnie [3].
Poprzez program certyfikacji ryb i owoców morza ze zrównoważonych połowów MSC od ponad 20 lat walczy z problemem przełowienia, wpływając na decyzje zakupowe konsumentów. Razem z partnerami: naukowcami, organizacjami pozarządowymi, rybołówstwami, producentami, sprzedawcami i restauracjami, MSC pracuje nad tym, aby spożywane przez nas ryby i owoce pochodziły ze stabilnych, dobrze zarządzanych łowisk, dzięki czemu smakiem pysznych dań rybnych będą mogły cieszyć się także przyszłe pokolenia.
Zapraszamy do zapoznania się z MORSKIMI PRZEPISAMI MSC na stronie: www.msc.org/pl/morskie-przepisy
[1] Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (UN FAO) - State of the World's Fisheries and Agriculture Report 2020, str. 67
[2] Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (UN FAO) - State of the World's Fisheries and Agriculture Report 2020, str. 95
[3] Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (UN FAO) - State of the World's Fisheries and Agriculture Report 2020, str. 7
Komentarze (0)