Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Może przybierać przeróżne objawy

Może przybierać przeróżne objawy
Zobacz więcej zdjęć »
Grzybica skóry może przybierać przeróżne objawy, przez to czasem nie zauważamy, że mamy do czynienia z tym rodzajem choroby. Do grzybic zaliczamy także i to co pozornie na nią nie wskazuje, choćby łojotokowe zapalenie skóry lub łupież pstry.

Ponad 40 procent populacji cierpi na grzybicę stóp, która występuje najczęściej razem z grzybicą paznokci. Bywa też grzybica goleni i grzybica pachwin. Grzybicę skóry wywołują grzyby chorobotwórcze (zwane dermatofitami) i drożdżaki. Zarazić się nimi możemy poprzez styczność ze zwierzętami, z drugą osobą lub mając do czynienia z ziemią. Ponad 50 procent wszystkich zakażeń grzybicznych powoduje grzyb antropofilny Trichophyton rubrum.

Powstawaniu grzybic sprzyja też sposób ubierania się na przykład zbyt ciasne obuwie. Sprzyja tej przypadłości skłonność do pocenia się, zwłaszcza stóp i tu warto pomyśleć o regularnym stosowaniu odpowiednich środków, choćby zasypki Proftin.

W wypadku grzybicy skóry gładkiej, która najczęściej dotyka tułów raz kończyny dolne i górne zmiany chorobowe sprowadzają się do wyraźnie odgraniczonych, złuszczających się czerwonych plam, przy złuszczeniach bielejących. Plamom towarzyszy świąd.

Pierwsze objawy grzybicy jesteśmy w stanie rozpoznać choćby po nieznośnym zapachu potu, jeśli ma ona swój początek pod pachami.

Leczenie grzybicy skóry gładkiej zwykle trwa od dwóch do czterech tygodni - stosuje się specjalne preparaty i maści (jeśli wyprysk jest niewielki) lub leki doustne w wypadku większych plam. Wśród leków można wymienić: terbinafinę mającą działanie grzybobójcze i grzybostatycznie.

Mimo to by leczenie było skuteczne konieczny jest do spełnienia jeden warunek - noszenie czystej, odkażonej, bielizny i całej garderoby.

Zwolennicy medycyny naturalnej sugerują zmianę diety po to by organizm nabrał odporności przeciwko drożdżakom. Na pierwszym etapie proponują też suplementy diety, unikanie cukrów, soków i warzyw oraz drożdży. Na drugim etapie dopuszczają owoce, przetwory z mąki razowej i pełnego ziarna. Nadal unikanie cukrów, oraz picie dużej ilości niegazowanej wody.

Pamiętajmy też o prostych czynnościach, które w istotny sposób zapobiegają grzybicy - nie zakładanie cudzego obuwia, częste mycie rąk i nóg, korzystanie tylko ze swojego ręcznika i swoich przyborów toaletowych. Na basenie korzystajmy z własnych klapków. Ważne jest też noszenie latem przewiewnego obuwia. Unikajmy kontaktów z bezdomnymi zwierzętami.

Więcej informacji o grzybicach przeczytamy na portalu Dermatolog.pl - https://dermatolog.pl/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »