Firma » Tax

MSR i MSSF – czym są międzynarodowe standardy rachunkowości i standardy sprawozdawczości finansowej

MSR i MSSF – czym są międzynarodowe standardy rachunkowości i standardy sprawozdawczości finansowej
Zobacz więcej zdjęć »
W erze globalizacji zachodzi konieczność standaryzowania zasad, na jakich są prowadzone rachunkowość oraz sprawozdawczość finansowa – przede wszystkim w odniesieniu do transakcji międzynarodowych. Właśnie w tym celu zostały wprowadzone standardy MSR oraz MSSF. Zobacz, czym są i jakie mają znaczenie.

MSR, czyli Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, oraz MSSF – Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej – to standardy i ich interpretacje, które zostały zatwierdzone przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Po raz pierwszy MSR pojawiły się w 1973 roku, a dziś są one częścią MSSF.Co określają MSSF?

MSSF obejmują swoim zakresem zagadnienia takie tak:

  • sposób prezentowania finansowych danych,
  • metodologia wyceny przyszłych aktywów oraz pasywów,
  • zakres danych, które należy obowiązkowo opublikować w sprawozdaniu finansowym,
  • metody prezentacji sprawozdania z przepływów pieniężnych,
  • sposoby prezentacji majątku trwałego.

Istotne jest, aby dane zawarte w sprawozdaniach zgodnych z MSSF oraz MSR były zrozumiałe, trafne, wiarygodne, przydatne, porównywalne oraz istotne.

Aktualnie obowiązujące standardy znajdują się w Rozporządzeniu Komisji nr 1126/2008 z dnia 3 listopada 2008 r. oraz aktach później je zmieniających. Warto zapoznać się szczegółowo z przepisami z zakresu MSFF i MSR – służą temu szkolenia MSFF MSR organizowane w formule otwartej, co oznacza że pracownicy różnych firm mogą dołączyć do grupy szkoleniowej. Pozwala to znacząco obniżyć koszt takiego szkolenia. Co ważne lista tego typu szkoleń publikowana na https://eventis.pl jest całkiem szeroka, więc wybór odpowiedniego programu, terminu i miejsca szkolenia nie powinien nastręczać trudności.MSR i MSSF a polskie prawo

Międzynarodowe standardy są niezbędne, aby ujednolicić sposób przekazywania danych o transakcjach – tak, aby kontrahenci z różnych krajów publikowali je w ten sam sposób. To ułatwia prowadzenie rozliczeń oraz sprawną komunikację biznesową.

Warto wiedzieć, że MSSF obowiązują m.in. na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej, a także w USA, Rosji, RPA czy krajach należących do Rady Wspólnoty Zatoki Perskiej czy w Hongkongu. Korzystają z nich również polscy przedsiębiorcy.

Do korzystania z MSSF i MSR są zobowiązane wszystkie spółki giełdowe Unii Europejskiej. Oznacza to, że wszystkie firmy notowane na giełdach na terenie UE, a tym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, są zobligowane do sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych w zgodzie z tymi wymogami. Jednak nadrzędne wobec nich są przepisy zawarte w Ustawie o rachunkowości – obowiązują one bezwzględnie i to ich w pierwszej kolejności musi przestrzegać przedsiębiorca.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Anna 2019-09-09 14:39:08

    No tak, u nas też wdrażają msff bo firma rośnie, wchodzi na nowe rynki.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »