Dom » Budownictwo

Na rynku pojawił się innowacyjny system budowy domów energooszczędnych

Na rynku pojawił się innowacyjny system budowy domów energooszczędnych
Zobacz więcej zdjęć »
W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, dzięki wsparciu funduszu inwestycyjnego Laboratorium Inwestycji, powstał polski projekt GreMagor. Umożliwia on budowę innowacyjnych domów modułowych.

System energooszczędny GreMagor od samego początku był projektowany w taki sposób, aby konstrukcje powstające w tej technologii zużywały mało energii i były przyjazne środowisku. W połączeniu z wypełnieniem termoizolacyjnym w postaci granulatu, stanowi on konstrukcję gotową na standard pasywny NF15. Powoduje to, że niezależnie od wybranego wariantu cenowego, jest ona zawsze pasywna lub co najmniej energooszczędna.

Nad ostateczną wersją systemu pracowało wiele doświadczonych osób, wykonując setki prototypów, co ostatecznie, po blisko 10 latach zakończyło się sukcesem. Technologię można zastosować w szybkim czasie w różnego typu konstrukcjach. Dlatego wszystkie znormalizowane elementy pozwalają składać budowle w oparciu o różne pomysły architektoniczne oraz komercyjne.

- Moduły w tej technologii są tak skonstruowane i tak do siebie dopasowane, że nie można pomylić się przy ich montażu. Jednocześnie umożliwia ona zarówno bardzo szybki montaż, jak i demontaż, co pozwala na stosowanie tego systemu w różnych częściach świata na przykład podczas klęsk żywiołowych, czy z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, medyczne lub administracyjne, mówi Grzegorz Stelmaszczyk, prezes zarządu Cada Casa Sp. z o.o.

Dużą zaletą systemu jest doskonała odporność na wahania temperatur, a także energooszczędność. To sprawia, że można go zastosować w regionach świata charakteryzujących się ogromną amplitudą temperatur. System przyczynia się do dużego ułatwienia budowy i ograniczenia kosztów, ponieważ konstrukcja ścian składa się wyłącznie z modułów wypełnionych materiałem termoizolacyjnym i ich poszyciem, co nie wymaga dodatkowego pracochłonnego i kosztownego montażu dociepleń oraz innych elementów. Dzięki formie i kształtowi modułów, a tym samym konstrukcji całych ścian,  można bardzo szybko dokonać montażu wszelkich instalacji, a także zastosować odnawialne materiały do termoizolacji w formie granulatów, takie jak włókna celulozy lub wełny skalnej.

Konstrukcja ścian umożliwia stosowanie ekologicznych materiałów termoizolacyjnych w formie granulatów. Grubość ściany pozwala uzyskać doskonały współczynnik przenikania ciepła, a jej wypełniona konstrukcja jest dyfuzyjnie otwarta. Łatwe jest również umieszczanie materiału termoizolacyjnego. Jednolita otwarta przestrzeń ścian i stropów eliminuje powstawanie mostków termicznych. Ze względu na niewielki rozmiar modułów, budowle składa się bez pomocy dźwigów i podnośników, bardzo łatwy jest również ich transport.

- Jest to projekt na skalę światową i biorąc pod uwagę fakt na jego zapotrzebowanie za granicą, chociażby w takich krajach jak w Niemczech, Szwecji czy Kanadzie, wierzymy, że zostanie dostrzeżona jego innowacyjność. Jego mocne strony to nowoczesna technologia XXI wieku, przystosowana do coraz większych wymogów na rynku budowlanym, dodaje prezes Stelmaszczyk.

Montaż budynku z modułów jest łatwy w wykonaniu i nie wymaga żadnych kwalifikacji budowlanych. Konstrukcja budynku staje się przy tym tak mocna, że jest odporna nie tylko na bardzo silny wiatr, ale nawet na wstrząsy sejsmiczne, co zostało potwierdzone w badaniach prowadzonych w Niemczech.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Paweł Kajetanowicz

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »