Dom » Budownictwo

Nagrody w pierwszej edycji konkursu POiD Building Awards 2021 rozdane

Nagrody w pierwszej edycji konkursu POiD Building Awards 2021 rozdane
Zobacz więcej zdjęć »
Za nami pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021, której finał odbył się 15 czerwca br. podczas uroczystej Gali XI Kongresu Stolarki Polskiej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Celem konkursu było wyłonienie najlepszych prezentacji wyrobów stolarki otworowej montowanych w obiektach architektonicznych, które oceniało niezależne jury, składające się z autorytetów świata budownictwa i architektury.

Konkurs POiD Building Awards 2021 to pierwszy konkurs skierowany bezpośrednio do środowiska stolarki otworowej. Dzięki zgromadzeniu w jednym miejscu świetnych rozwiązań, wyjątkowych obiektów architektonicznych, uwypuklił jak znaczącą rolę w rozwoju budownictwa i architektury odgrywają okna, drzwi, bramy, fasady i automatyka budynkowa.

O nagrodę Grand Prix w pięciu głównych kategoriach zawalczyło 13-tu finalistów, wyłonionych podczas zdalnych obrad. W konkursie oceniane były nowoczesne rozwiązania stolarki otworowej w kategoriach: okna i drzwi balkonowe, drzwi zewnętrzne i bramy, drzwi wewnętrzne, fasady oraz automatyka i smart home, wykorzystane w trzech typach obiektów:  w budynku indywidualnym, w budynku wielomieszkaniowym i w budynku użyteczności publicznej.

Mechanika konkursu

Konkurs w całości został przeprowadzony za pośrednictwem specjalnej aplikacji, która po pierwsze umożliwiała intuicyjne zgłoszenie obiektów, z drugiej stanowiła platformę, dzięki której jury mogło zdalnie dokonać weryfikacji i oceny zgłoszonych obiektów. Oceny i wyboru dokonało niezależne jury w składzie:  Prof. dr hab. Inż. Architekt Ewa Maria Kuryłowicz – przewodnicząca jury, arch. Karol Fiedor, dr inż. arch. Monika Arczyńska, dr inż. Szymon Firląg,  prof. nadzw. dr hab. inż. Tomasz Z. Błaszczyński.

Jury w pierwszej kolejności oceniało projekty punktowo za pomocą aplikacji. Mechanika konkursu przewidywała wybranie finalistów z każdej kategorii spośród projektów ocenionych najwyżej w każdej z podkategorii by później na obradach wybrać z wybranych wcześniej finalistów zdobywców Grand Prix – mówi Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku POiD oraz komisarz konkursu. Wybór finalistów przez jury był wyborem - po pierwsze anonimowym - ponieważ jury nie widziało ocen innych członków jury ani też całkowitej sumy punktów zdobytych przez projekt. Finaliści zostali wybrani w procesie obiektywnej oceny dokonanej przez autorytety ze świata architektury, budownictwa i ekologii w budownictwie i architekturze. Każda realizacja miała takie same kryteria oceny - Dodaje Paweł Wróblewski.

Nagrody Grand Prix otrzymało pięć realizacji, które według jury spełniały kryteria oceny, a były nimi przede wszystkim: parametry techniczne, innowacyjność zastosowań oraz walory architektoniczne obiektów.   

W kategorii „Okna i drzwi balkonowe” nagrodę Grand Prix zdobyła firma FAKRO za okna zastosowane na Dworcu Autobusowym w Kielcach „Spodek”.Uzasadnienie wyboru:


Jury doceniło zindywidualizowaną odpowiedź projektową na niestandardowe wyzwanie. Specjalnie na potrzeby modernizacji firma FAKRO opracowała projekt i zrealizowała 196 płaskich, dwuszybowych pakietów z hartowanymi szybami, z kopułami z poliwęglanu. Pomimo wizualnego odwzorowania historycznej formy świetlików, zastosowane rozwiązania zapewniły znacznie lepsze parametry techniczne i funkcjonalność niż oryginalne elementy.
Modernizacja kieleckiego PKS nie tylko pozwoliła ocalić ważny przykład współczesnego architektonicznego dziedzictwa i doskonale rozpoznawalnej ikony Kielc, ale ma także znaczenie środowiskowe. Dodatkowa poprawa parametrów eksploatacyjnych obiektu, w przypadku Kielc uzyskana m.in. dzięki nagrodzonym świetlikom to przykład spójnego, kompleksowego działania w zakresie konserwacji i oszczędności energii.

W kategorii „Drzwi zewnętrzne i bramy” Grand Prix zdobyła firma HÖRMANN za produkty użyte w realizacji Domu jednorodzinnego „Podmiejski styl”.Uzasadnienie wyboru:

Grand Prix w kategorii Drzwi zewnętrzne i bramy, jury przyznało zrealizowanemu projektowi domu jednorodzinnego, gdzie tytułowa dla kategorii brama garażowa dzięki umiejętnemu opracowaniu, stała się organiczną częścią architektury. Dzięki zastosowaniu bramy ALR F42 firmy Hormann, przystosowanej do nakładania nań warstw zewnętrznych, licowanych z fasadą. Podział bramy na składające się podczas ruchu wrót poziome segmenty, wykończone podobnie jak nieruchoma ściana obok pionowymi listwami, daje wrażenie ciągłości przegrody. Podziały znikają bowiem gdy brama jest zamknięta. Jury wyraża satysfakcję, iż może zwrócić uwagę właśnie w tym konkursie na takie aspekty   twórczego podejścia do stolarki.

W kategorii: „Drzwi wewnętrzne” nagrodę Grand Prix otrzymała firma PORTA za drzwi do Centrum medycyny nieinwazyjnej UCK.Uzasadnienie wyboru:

Szpitale to obiekty, w których funkcjonalność, trwałość i odporność mają szczególne znaczenie. Codzienne, intensywne użytkowanie, regularne czyszczenie i dezynfekcja powierzchni oraz ochrona przed promieniowaniem w pracowniach RTG wymaga specjalnych rozwiązań projektowych.

Czyste, jasne kolory, dużo naturalnego światła, wizualny kontakt z otoczeniem, drewno i przestronność wnętrz oddziałują pozytywnie na pacjentów i personel. Drzwi – kolorowy akcent najbardziej rzucający się w oczy, pozwala odnaleźć się w dużym obiekcie i daje poczucie niezbędnej w szpitalu „czystości”. Nawet takie elementy, jak panele ochronne ze stali nierdzewnej czy perforacje kratek wentylacyjnych, wkomponowano w proste skrzydła. Dbałość o najmniejszy detal oraz wizualna spójność drzwi pełniących różne, bardzo wyspecjalizowane funkcje, zostały szczególnie wysoko ocenione przez jury.

W kategorii „Automatyka budynkowa i smart home” nagrodę Grand Prix otrzymała firma SOMFY za dostarczenie rozwiązań do Centrum Innowacji BSH.
Uzasadnienie wyboru:

W zrównoważonych budynkach biurowych odpowiednio zaprojektowane i sterowane systemy fasadowe mają kluczowe znaczenie dla efektywności energetycznej i jakości środowiska wewnętrznego. Zastosowany tu system sterowania Animeo współpracuje z automatycznymi żaluzjami fasadowymi. Ich wykorzystanie bardzo dobrze wpisuje się w koncepcję architektoniczną budynku i podkreśla jego funkcję. Sam system przeciwdziała takim zjawiskom jak przegrzewanie w okresie letnim, olśnienie i nadmierne zużycie energii na potrzeby chłodzenia lub klimatyzacji. Są to często spotykane, negatywne efekty zastosowania zbyt dużych i niezacienionych powierzchni przeszklonych. Innymi cechami systemu jest pełna autonomiczność – dane pogodowe pochodzące ze stacji meteorologicznej, przetworzone przez odpowiednie algorytmy decydują o ustawieniu żaluzji oraz zintegrowanie z istniejącym BSM.

W kategorii „Systemy fasadowe” nagrodę Grand Prix otrzymała firma YAWAL za dostarczenie rozwiązań do Kompleksu Monopolis w Łodzi.
Uzasadnienie wyboru:

Modernizacja, przebudowa i rewitalizacja starych zakładów łódzkiego przemysłu spirytusowego, jest kolejnym przykładem na doskonałą metamorfozę dającą obiektom poprzemysłowym drugie architektoniczne życie. Wprowadzenie do historycznej zabudowy nowej funkcji, wymaga niemałego wysiłku. Sprostanie normom akustycznym, cieplnym oraz warunkom technicznym wymaga niemałej wiedzy inżynierskiej.

Poszanowanie istniejącej formy i udane rozwiązania nowych elementów architektury szczególnie widoczne są w zastosowaniu różnorodnych systemów okiennych i fasadowych. Ta różnorodność ich zastosowania nie jest przypadkowa – jest przemyślana i doskonale dopasowana do formy i wymagań stawianych architektom przy tego typu realizacjach.

W ocenie Jury to właśnie różnorodność rozwiązań, funkcjonalność i trafność w doborze systemów dała realizacji spójność pod względem technicznym wyróżniając ją spośród wszystkich.  Konkurs nie kończy się na ogłoszeniu wyników. W ramach konkursu powstaje biblioteka POiD Building Awards, gdzie zobaczyć będzie można wszystkie zakwalifikowane obiekty.

Portfolio obiektów z najlepszymi na rynku rozwiązaniami stolarki otworowej oraz automatyki budynkowej, wraz ze szczegółową charakterystyką, dostępne będzie jako inspiracja i źródło informacji dla architektów oraz inwestorów.

Emocje pokonkursowe powoli opadają, ale dla Związku Polskie Okna i Drzwi rozpoczyna się kolejny etap pracy nad następną edycją POiD Building Awards, która jak zapowiedział dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi i komisarz konkursu – Paweł Wróblewski - odbędzie się w przyszłym roku- dziękując przy tym wszystkim firmom zgłaszającym projekty oraz laureatom konkursu za udział w pierwszej edycji POiD Building Awards 2021.
Konkurs odbywał się za pośrednictwem dedykowanej aplikacji konkursowej, dostępnej na stronie https://buildingawards.poid.eu . Twórca aplikacji jest poznańska agencja Job Done. Job Done we współpracy z agencją The Imagine odpowiada również za koncepcję i realizacje projektu.

Mecenasi konkursu: Aluprof, FAKRO, Glasssolutions, Ponzio, Reynaers Aluminium

Partnerzy kategorii: Aluplast, Porta , Somfy Polska, WIŚNIOWSKI

Patron Honorowy: Ministerstwo Rozwoju, Technologii i Pracy

Patroni Merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, SARP. Stowarzyszenie Architektów Polskich. Oddział, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A. (National Energy Conservation Agency), Polski Związek Firm Deweloperskich, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Patroni Medialni: Architektura&Biznes, Architektura.info, ŁadnyDom, ladnydompl, Bryłapl, budujemydompl, DOM SZYTY NA MIARĘ, RBT, ArchitekturaMurator, muratorplus Monter Stolarki, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Wortal Sztuka Architektury, Świat Szkła, Świat Aluminium


poid.eu /  TheImagine


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »