Technologie » Internet

Najdłuższy atak DDoS w III kwartale 2015 r. trwał 320 godzin

Najdłuższy atak DDoS w III kwartale 2015 r. trwał 320 godzin
Zobacz więcej zdjęć »
Najdłuższy nieprzerwany atak DDoS (mający na celu m.in. zatrzymanie działania usług online) odnotowany przez Kaspersky Lab w trzecim kwartale 2015 r. trwał aż 320 godzin, czyli niemal dwa tygodnie.

To jeden z wyników raportu kwartalnego dotyczącego ataków DDoS, opartego na nieustannym monitorowaniu botnetów oraz obserwacji nowych technologii wykorzystywanych przez cyberprzestępców.

 

Najważniejsze ustalenia raportu

- Ofiary znajdowały się w 79 państwach na całym świecie. Ataki DDoS najczęściej uderzały w Chiny, Stany Zjednoczone oraz Koreę Południową.

- Ponad 90% ataków trwało krócej niż 24 godziny, ale liczba ataków trwających ponad 150 godzin znacząco wzrosła.

- Najwyższa liczba ataków na tę samą ofiarę wynosiła 22 i dotyczyła serwera zlokalizowanego w Holandii. 

- Cyberprzestępcy, jak każdy, wyjeżdżają czasem na urlop, dlatego sierpień stanowił najspokojniejszy miesiąc pod względem ataków.

- Liczba botnetów opartych na systemie Linux jest znacząca i stanowi do 45,6% wszystkich ataków zarejestrowanych przez Kaspersky Lab. Odpowiadają za to głównie słabe zabezpieczenia i duża przepustowość. 

- Banki stanowią częste cele złożonych ataków oraz żądań okupu.

- Maleje czarnorynkowa cena mniej złożonych, ale w dalszym ciągu groźnych ataków.

 

Ataki DDoS ciągle mają charakter lokalny

 

Z raportu obejmującego III kwartał wynika, że ataki DDoS nadal mają charakter wysoce lokalny. 91,6% zasobów ofiar jest zlokalizowanych w zaledwie 10 krajach na całym świecie, chociaż odnotowano ataki DDoS na serwery w łącznie 79 krajach.

 

Bardziej istotne jest to, że tego rodzaju ataki najprawdopodobniej pochodzą z tych samych państw. Chiny, Stany Zjednoczone oraz Korea Południowa zajmowały czołowe pozycje zarówno w rankingu najczęstszych źródeł ataków, jak i ich najczęstszych celów. Chociaż inne syndykaty cyberprzestępcze, koncentrujące się na kradzieży kart kredytowych, mogą działać poza państwem, w którym rezydują, nie dotyczy to ataków DDoS.

 

„Na podstawie naszych obserwacji i bezpośrednich pomiarów nie jesteśmy w stanie wskazać dokładnego kierunku, w którym zmierza nielegalny biznes związany z atakami DDoS. Wydaje się, że zagrożenie to pojawia się wszędzie. Odnotowaliśmy wysoce złożone ataki na banki, w których sprawcy żądali zapłacenia okupu, ale z drugiej strony zaobserwowaliśmy również nowe, niedrogie metody stosowane w celu zakłócenia działalności firmy na długi czas. Zwiększa się liczba ataków – ich sprawcy chcą głównie zaatakować, zakłócić działalność oraz zniknąć. Z drugiej strony – liczba długotrwałych kampanii, które mogą doprowadzić do bankructwa dużych, niezabezpieczonych firm, również rośnie. W tej sytuacji niezwykle istotne jest to, aby firmy podjęły działania zapobiegające niezwykle realnemu i coraz większemu zagrożeniu, jakie stanowią ataki DDoS” – powiedział Jewgienij Wigowski, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązanie Kaspersky DDoS Protection, Kaspersky Lab.

 

Pełny raport poświęcony ewolucji ataków DDoS w III kwartale 2015 r. jest dostępny na stronie http://r.kaspersky.pl/yyrWt. Raport powstał z udziałem informacji pochodzących z centrum analizy ataków DDoS, wchodzącego w skład rozwiązania Kaspersky DDoS Protection. Więcej informacji na temat tego produktu znajduje się na stronie http://www.kaspersky.pl/ddos-protection-solution.  

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »