Technologie » Internet

Najpopularniejsze wirusy lutego 2008 według Kaspersky Lab

Najpopularniejsze wirusy lutego 2008 według Kaspersky Lab
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w lutym 2008 r.

Dane statystyczne uzyskane w wyniku skanowania ruchu pocztowego w lutym 2008 roku w niewielkim stopniu różnią się od danych dotyczących pierwszego miesiąca roku.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Mimo że trojan downloader Diehard nadal wywołuje poważne epidemie, nie znalazło to odzwierciedlenie w rankingu.

Styczniowy ranking 20 najpopularniejszych szkodliwych programów zawierał cztery warianty tego trojana. W lutym czwórka ta została zastąpiona jedną nową wersją, która uplasowała się na dwunastym miejscu; nie oznacza to jednak koniec walki z Diehardem. W lutym liczba programów z tej rodziny nadal szybko rosła i w ciągu miesiąca wykryto około 50 nowych modyfikacji. Dla porównania w ciągu ostatnich czterech miesięcy (od października 2007 r.) zostało wykrytych tylko 100 nowych modyfikacji.

Przynajmniej raz dziennie ruch pocztowy zakłóca seria masowych wysyłek flashowych zawierających Dieharda, przy czym zawsze rozsyłany jest nowy wariant programu. Jeśli zsumujemy udziały procentowe wszystkich wariantów tego trojana, pod względem udziału procentowego Diehard plasuje się wyżej niż lider rankingu, robak NetSky.q.

Drugą nowością w lutowym zestawieniu jest kolejny trojan downloader, Trojan-Downloader.Win32.Small.hsl. Szkodnik ten od razu zdołał uplasować się na piątym miejscu, co oznacza, że w najbliższej przyszłości w naszym rankingu może pojawić się kolejna niebezpieczna nowa rodzina.

Interesujące jest to, że z czterech rodzin szkodliwych programów, które powodują obecnie epidemie, w rankingu znalazł się tylko Diehard i Bagle. Wygląda na to, że ich dwaj rywale, Zhelatin oraz Warezov, robią sobie przerwę. Jednak Zhelatin wykorzystał Walentynki i w dniu tym zostały masowo rozesłane najnowsze wersje tego szkodliwego programu.

Pozostałe szkodliwe programy stanowiły 5,12% wszystkich szkodników w ruchu pocztowym, co świadczy o tym, że w ruchu nadal krąży stosunkowo duża liczba robaków i trojanów z innych rodzin.

Pełny raport znajduje się w Encyklopedii Wirusów Virislist.pl pod adresem: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=479Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »