Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko
Najzdrowsza woda dla naszych dzieci
Najzdrowsza ze wszystkich
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Woda dla każdego dziecka jest o wiele zdrowsza niż herbatki, soki czy napoje słodzone. Ciało każdego z nas w 80 proc. składa się z wody. Dlatego też jest ona niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów życiowych człowieka od najmłodszych lat. Malec codziennie traci pewną ilość wody, dlatego należy stale pamiętać o jej uzupełnianiu. Najlepszym sposobem na to będzie codzienne podawanie wody do picia oraz do posiłków.
Nawyk picia wody, tak samo jak pozostałe nawyki żywieniowe dziecko wynosi z domu, warto więc stosunkowo wcześniej zadbać o to by od najmłodszych lat nauczyło się sięgać po wodę, a nie np. kolorowe napoje które zachęcają smakiem i zapachem jednak pełne barwników, konserwantów i cukru nie koniecznie są zdrowe dla naszych dzieci. Jak przekonać naszego malca do picia czystej wody bez smaku i aromatu? Przede wszystkim sami, jako rodzice powinniśmy być pozytywnym wzorcem dla naszego dziecka. Dziecko które widzi, że jego rodzic sięga po szklankę czy kubek z wodą chętnie sam tego spróbuje. Wodę możemy także urozmaicać, szczególnie teraz w sezonie letnim gdzie zapotrzebowanie na wodę jest dużo wyższe - wystarczy dodać do wody kilka malin, czy truskawek – dodaje Sylwia Górzna - edukator żywieniowy, specjalista corporate wellness, właściciel projektu edukacja Żywieniowa.PL.
Ile wody dla dziecka?
O tym, ile wody powinniśmy podawać naszemu dziecku decyduje wiek i waga dziecka. Jeśli chodzi o najmłodsze pociechy warto podawać im mniejsze ilości wody, a rzadziej. Podawanie zbyt dużej ilości wody jednorazowo powoduje tzw. ”przepojenie”, które może wywołać wymioty. Jeśli chodzi o starsze dzieci - niemowlęta ważące do 10 kg, powinny one otrzymać 100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Dzieci ważące od 10 do 20 kilogramów powinny pić dziennie około 1000 ml + 50 ml płynów na każdy kilogram po przekroczeniu wagi 10 kilo. Należy pamiętać, że płyny to także kaszki, zupki i inne potrawy. Ilość dziennego spożycia płynów do roku czasu nie powinna przekraczać 1,5 l dziennie.
Jaką wodę wybrać?
Jeśli chodzi o najmłodszych, ze względu na fakt, że ich organizm dopiero zaczyna prawidłowo funkcjonować, należy zachować szczególną ostrożność. Najbezpieczniej podawać takim maluchom wodę przegotowaną i letnią oraz źródlaną - nie mineralną. Pamiętajmy żeby nie podawać takim dzieciom wody gazowanej. Kiedy dziecko ukończy pierwszy rok życia można wprowadzić wodę nieprzegotowaną oraz niskozmineralizowaną. Dopiero dzieciom, które skończyły trzy lata można podawać wodę średniozmineralizowaną.
Woda filtrowana – zdrowa i najtańsza
Cykliczne badania przeprowadzane przez sanepid pokazują, że woda z kranu jest bardzo dobrej jakości. Jednak zanim dotrze ona do mieszkań, musi przepłynąć kilometrami rur wodociągowych. Te z kolei często są pokryte rdzą i kamieniem, w których nierzadko znajdują się metale ciężkie oraz inne, szkodliwe dla zdrowia substancje. Instytut Matki i Dziecka wydał opinię, że przegotowaną i przefiltrowaną wodę można podawać dzieciom powyżej 1 roku życia. Dlatego też „kranówka” jest wyborem dobrym i oszczędnym jednak nie wolno zapominać o jej przefiltrowaniu. Można to zrobić za pomocą dzbanków z wymiennym filtrem. Jest to najtańsze rozwiązanie dla rodziców, zarówno w zakupie jak i w codziennym użytkowaniu,. Obecnie na rynku dostępne są filtry, które nie tylko pozbawiają wodę zanieczyszczeń ale także wzbogacają ją w cenne dla naszych maluchów składniki mineralne.
Dla dzieci nie ma lepszego napoju niż woda. Nie jest słodka, nie zawiera konserwantów ani szkodliwych dodatków smakowych, pod warunkiem, że jest czysta i pochodzi z dobrego źródła. Paradoksalnie, owo dobre źródło wcale nie musi być górskim potokiem, a może znajdować się w naszych domowych kranach. W dodatku nie różni się ono niczym od tzw. źródlanej wody butelkowanej, a co najwyżej jest od niej lepsze i tańsze. Wodę możemy bowiem z powodzeniem przefiltrować, oczyszczając ją ze wszystkich szkodliwych zanieczyszczeń, pozbawiając charakterystycznego zapachu, czy posmaku chloru bądź „dodatków” niesionych do naszych domów wraz z rurami wodociągowymi. – ocenia Marzena Lewandowska Dyrektor ds. marketingu i PR Aquaphor.
Warto pamiętać, że nawadnianie organizmu ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju i zdrowia dziecka. Pracujmy więc nad nawykiem picia wody przez naszą pociechę i dbajmy o to, aby podawać jej to co najzdrowsze. Z pewnością podziękuje nam za to w przyszłości.
Źródło: Aquaphor
Nadesłał:
Adexon
|
Komentarze (1)
U nas w domu się pije niegazowaną wodę. Cisowiankę najczęściej wybieramy. Bo cenowo dobrze wychodzi. Często przelewam wodę do dzbanka wyciskam sok z cytryny i dodaje mięty. Taki napój dobrze pragnienie gasi.