Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Naturalne sposoby na zwalczanie mrówek - czy działają?

Naturalne sposoby na zwalczanie mrówek - czy działają?
Zobacz więcej zdjęć »
Jesień i zima to czas, kiedy w wielu domach zalęgają się mrówki. Jest to dość kłopotliwy współlokator, który może wyrządzić wiele szkód. Czy istnieją skuteczne sposoby, aby szybko pozbyć się mrówek z naszej nieruchomości?

Mrówki - uciążliwi mieszkańcy na doczepkę


Są to owady, które w przeciwieństwie do szczurów czy karaluchów są raczej odbierane pozytywnie. Często mówimy przecież, że ktoś jest pracowity jak mrówka. Jeśli owady trzymają się daleko od skupisk ludzkich, w otwartym terenie, to - owszem - powinny być odbierane pozytywnie.


Sytuacja zmienia się, gdy cała kolonia tych insektów weźmie sobie za cel nasze mieszkanie lub dom. Praktyka pokazuje, że nie są to rzadkie przypadki. W naszym klimacie szczególnie często spotyka się mrówki faraona, które zwykle pojawiają się wewnątrz budynków wczesną jesienią, gdy temperatura na dworze spada.


Te niezwykle pracowite owady bez trudu niszczą lub uszkadzają aparaturę medyczną, wygryzają dziury w gumie i drewnie oraz wywołują reakcje alergiczne. W szeregu badań potwierdzono też, że w warunkach domowych są one nośnikiem bakterii, które mogą nam zagrażać, w tym salmonelli.


Dlaczego mrówki wchodzą do domów?


Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba poznać ich zasady działania i organizację społeczną. Są to niezwykle pracowite owady, które potrafią działać zespołowo. O sile kolonii decydują robotnice, które dostarczają pożywienie oraz materiały niezbędne do rozbudowy mrowiska.

Jeśli widzimy chodzące po ścianach mrówki, to można założyć, że są to właśnie robotnice. Jeśli znajdą w naszym domu pożywienie, to będą po nie wracać aż do wyczerpania zapasów. A w warunkach domowych będzie o to bardzo trudno.

Zawsze znajdą się jakieś okruszki lub pozostawione na talerzu resztki, które padną łupem owadów. Gdyby kolonia zachowywała taką samą liczebność, wiele osób zapewne przymknęłoby na to zjawisko oko. Niestety, ale mrówki wykorzystają każdą ilość żywności, zwiększając swoją liczebność.

Pojawi się więcej jajeczek, z których wylęgnie się ich jeszcze więcej. Oznacza to, że po pewnym czasie niegroźnie wyglądająca kolonia tych owadów może być tak liczna, że nasze mieszkanie z nimi pod jednym dachem stanie się prawdziwym koszmarem.

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek z domu


Można próbować z nimi walczyć samodzielnie, jednak lepiej zaufać profesjonalistom, którzy specjalizują się w usuwaniu tych insektów z domu. Często poleca się na przykład usługi firmy Stander, która ma dostęp do preparatów oraz wiedzę z wielu już przeprowadzonych zabiegów tego typu. Szczegółowe informacje o zwalczaniu mrówek znajdziemy na ich stronie: https://www.stander.pl/uslugi/zwalczanie-mrowek-w-domu-i-ogrodzie-ekologicznymi-sposobami/.

Jeśli jednak chcemy walczyć z tymi owadami na własną rękę, zawsze można spróbować. Kluczowa jest czystość absolutnie wszystkich pomieszczeń. Trzeba odciąć mrówki od pożywienia, usuwając zarówno resztki z blatu kuchennego, jak i systematyczne usuwać odpady z kosza na śmieci.

Mrówki nie są też entuzjastami świeżej mięty i bazylii. Jeśli ułożymy je na ich trasie lub w pobliżu siedliska, to rośliny będą pełniły funkcję odstraszającą i być może zmuszą je do poszukania sobie nowego lokum. Podobne właściwości wykazują niedopałki papierosów zmoczone w terpentynie.

Czasem poleca się też użycie gotowanego żółtka i dodanie do niego boraksu w proporcjach 10:1. Taką substancję musimy podmieniać co 2 dni nawet przez 3 tygodnie, bo tyle czasu może zająć walka z owadami na własną rękę. Radykalną metodą jest obniżenie na pewien czas temperatur w domu. Jeśli ta spadnie poniżej 13-14 stopni Celsjusza, mrówki mogą stracić zainteresowanie takim lokalem i poszukają dla siebie innego miejsca.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło fotografii: pexelsRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (1)

  • avatar
    ~gutzyg 2021-01-18 19:38:19

    Przywitaj nieproszonych gości sypiąc na ich drodze marszu w poszukiwaniu jedzenia w twoim gospodarstwie zwyczajną mąką. Mąka przyczyni się do wyprowadzki ,spowoduje zapchani ich czułek i otworów gębowych papką mączną z którą nie są w stanie sobie poradzić. Zmuszone zostaną do niechcianej wyprowadzki ,i sprawa z głowy .


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »