Gospodarka » Bezpieczeństwo

Nie daj się wylosować, miej wpływ na wysokość swojej emerytury

Nie daj się wylosować, miej wpływ na wysokość swojej emerytury
Zobacz więcej zdjęć »
Zbliża się kolejne losowanie do OFE. Wszyscy, którzy rozpoczęli pracę w ostatnich miesiącach, do 10 lipca 2009 r. powinni dokonać wyboru funduszu emerytalnego. Na początku czerwca ZUS wysłał blisko 160 tys. zawiadomień do osób, które zwlekają z wyborem.

Jeśli tego nie zrobią, ZUS przydzieli je do jednego z OFE poprzez losowanie.  W styczniu 2009 ponad 62 tysiące osób nie podjęło na czas decyzji o wyborze funduszu.

Kto ma obowiązek przystąpienia do OFE? Jak to zrobić?

"Obowiązek wyboru OFE mają wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r., które podjęły pierwszą pracę lub rozpoczęły działalność gospodarczą. Powinny to zrobić w ciągu 7 dni od rozpoczęcia pracy" - mówi Ewa Radkowska, członek zarządu ING PTE S.A.  Ponieważ jednak losowanie odbywa się dwa razy do roku, formalnie mają obowiązek zrobić to pomiędzy 10 stycznia a 10 lipca. "Do OFE zapisać się można wysyłając SMS, poprzez stronę internetową lub osobiście u przedstawiciela ubezpieczeniowo-finansowego. Każdy z funduszy ma numer infolinii, pod którym można uzyskać dodatkowe informacje. Warto również odwiedzić stronę internetową www.portalemerytalny.pl, gdzie w przystępny sposób opisano, czym należy kierować się wybierając fundusz emerytalny" - dodaje Radkowska.

W ostatnich miesiącach coraz więcej osób przystępuje do funduszy emerytalnych za pośrednictwem internetu. Stoi za tym wygoda i oszczędność czasu - wystarczy kilka minut, by wypełnić formularz on-line. Po jego weryfikacji deklarację członkowską dostarcza kurier.

Obowiązek przystąpienia do OFE spoczywa na osobach, które odprowadzają składkę emerytalną do ZUS. Tym samym nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, osób pracujących na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Losowanie - jak to wygląda w praktyce?

Losowania wśród osób, które nie dopełniły obowiązku przystąpienia do OFE odbywają się dwa razy do roku - ostatniego dnia roboczego stycznia i lipca.

Co warte podkreślenia, w losowaniu biorą udział jedynie te OFE, które posiadają nie większy niż 10% udział w rynku OFE pod względem wysokości zarządzanych aktywów i osiągnęły stopę zwrotu wyższą niż średnia ważona w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych publikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że z losowania są wykluczone największe fundusze, które często plasują się czołówkach rankingów i zestawień.

"Środki na przyszłą emeryturę odkładamy przez całe nasze zawodowe życie. Warto przekazywać je instytucji, która będzie odpowiednio tym kapitałem zarządzała. Losowanie pozbawia nas tego wyboru" - komentuje Ewa Radkowska, członek zarządu ING PTE S.A. "Samodzielne podjęcie decyzji nie musi być trudne - największe dzienniki publikują rzetelne rankingi OFE. Jeżeli dany fundusz regularnie zajmuje w nich czołowe miejsca, powinien okazać się dobrym wyborem" - dodaje Radkowska.

ING Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. zarządza ING Otwartym Funduszem Emerytalnym. Powstało na podstawie zezwolenia Urzędu nad Funduszami Emerytalnymi z 27 października 1998 roku.

ING PTE S.A. jest członkiem Grupy ING - międzynarodowej instytucji finansowej prowadzącej działalność w zakresie ubezpieczeń, bankowości oraz zarządzania aktywami w ponad 50 krajach, zarządzając aktywami ponad 75 milionów Klientów. Zatrudnia przy tym 120 tysięcy pracowników. Grupa ING oferuje pełen pakiet usług finansowych klientom indywidualnym, firmom oraz instytucjom. Należy do czołówki europejskich instytucji finansowych. Jej aktywa wynoszą 1221 miliardów euro.

Od początku istnienia ING na polskim rynku, firma zajmowała się promowaniem polskiej kultury i sztuki, współpracując z Filmoteką Narodową, Łódzką Szkołą Filmową i Filharmonią Narodową (od 2000 roku również poprzez działalność Fundacji Sztuki Polskiej ING) oraz wspieraniem organizacji charytatywnych, których sprawne funkcjonowanie nie byłoby możliwe bez pomocy z zewnątrz (w ramach Fundacji ING Dzieciom). ING wspomaga finansowo 12 domów dziecka w całej Polsce w zakresie zaspokojenia bieżących i najpilniejszych potrzeb.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 8 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »