Kultura » Kultura
Nie dla obojętnych. Przegląd Filmowy Brave Festival
Zobacz więcej zdjęć » |
Przegląd filmowy jest częścią festiwalu Brave, od lat ściągającego do Wrocławia niezwykłych artystów różnych kultur, tradycji i narodowości. Prezentowane produkcje to m.in. najlepsze filmy festiwali Cannes, Berlinale czy Sundance.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
- Ale zobaczymy także mało znane dzieła, które nigdy wcześniej nie trafiły na ekrany polskich kin – mówi Marek Mieleszko, manager programowy Przeglądu Filmowego Brave Festival. – W sumie będzie można obejrzeć około 30 filmów, wobec których nie sposób pozostać obojętnym.
Tegoroczny Przegląd Filmowy Brave Festival po raz pierwszy odbędzie się przed pokazami na żywo, które rozpoczną się dopiero po nim (wcześniej projekcje i występy odbywały się równolegle). Jednak przegląd tradycyjnie będzie podzielony na trzy cykle tematyczne:
- Brave Focus
- Brave Contexts
- Brave People Doc
Pierwszy cykl skupi się na Indiach, mieszkańcach tego kraju i ich niezwykłej kulturze. Zostaną w nim zaprezentowane filmy, które w bezkompromisowy sposób pokażą zachodzące obecnie w Indiach zmiany, szczególnie te będące wynikiem postępujących procesów globalizacji, w wyniku których dochodzi do nieodwracalnych przemian
w tamtejszej kulturze i tradycji.
Druga część – Brave Contexts – pokaże dzieła nawiązujące bezpośrednio do hasła tegorocznego festiwalu – „Świętego ciała”. Ostatni cykl – Brave People Doc – opowie
o ludziach odważnych, którzy potrafią mówić o istotnych dla nich, a także dla całej społeczności sprawach. Widzowie będą mogli poznać historie ludzi, którzy walczą na rzecz innych lub bronią własnego dziedzictwa.
W sumie będzie można obejrzeć około 30 filmów. Wszystkie będą wyświetlane w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. Wybrane z programu przeglądu dzieła wyświetlane będą również w innych miastach Dolnego Śląska. Pokazy zorganizowane zostaną pod nazwą Brave Films on Tour. Na przełomie maja i czerwca filmy trafią do kin sieci Odra-Film w Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Legnicy oraz Głogowie.
- Wybrane pozycje programu filmowego zaprezentujemy podczas pokazów otwartych skierowanych do szerokiej publiczności – mówi Marek Mieleszko. – Dodatkowo w czasie Brave Films on Tour w ramach naszego projektu edukacji filmowej młodych widzów zorganizujemy również projekcje zamknięte, na które zaprosimy młodzież z miejscowych szkół średnich – dodaje.
Brave Films on Tour odbędzie się w dniach 30 maja – 1 czerwca 2014 r.
Początek Przeglądu Filmowego Brave Festival we Wrocławiu zaplanowano na
4 lipca 2014 r.
Więcej informacji:
Brave Festival jest organizowany od 10 lat we Wrocławiu, ale wydarzenia towarzyszące obejmują również inne miasta. Jego założeniem jest zapobieganie wypędzaniu ludzi – najczęściej artystów głęboko zanurzonych
w tradycji, obyczajach i rytuałach swoich ojczystych ziem – z ich własnej kultury. Występujący w trakcie festiwalu artyści pokazują, skąd pochodzą i jakie wartości są dla nich ważne. Przekazują w ten sposób swoje dziedzictwo kulturowe i sprawiają, że przez chwilę żyje ono obok nas. Dlatego twórcy festiwalu nazywają ich odważnymi. Są odważni jeszcze z innego powodu. Przyjeżdżają z najodleglejszych zakątków ziemi. Niekiedy jest to dla nich pierwszy w życiu wyjazd poza granice ojczystej wioski. Wyjęci z kontekstu tego otoczenia przybywają do Wrocławia, by pokazać swoje dziedzictwo.
Pomysłodawca i dyrektor festiwalu Grzegorz Bral podkreśla, że nie jest to festiwal o dziełach sztuki, ale o sztuce i jej istocie. To festiwal o świecie, który odchodzi w zapomnienie i jeśli tego nie zatrzymamy, zniknie całkowicie. Organizatorem Brave Festival jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. Cały dochód ze sprzedaży biletów na festiwalowe wydarzenie przekazywany jest na rzecz programów edukacyjnych prowadzonych przez międzynarodową organizację charytatywną ROKPA.
www.bravefestiwal.pl
Nadesłał:
PREXPERT
|
Komentarze (0)