Dom » Budownictwo
Nie tylko cena i lokalizacja. Jak Polak kupuje mieszkanie?
Zobacz więcej zdjęć » |
Ostatnie półrocze na rynku nieruchomości było rekordowe od 2008 roku. Deweloperzy rozpoczęli w tym czasie budowę 34 tys. mieszkań – o 4 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2008 roku. To dane z raportu przygotowanego przez Lion’s Bank. Rynek ruszył ostro do przodu. Czym to skutkuje?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Ekologia i oszczędność
Ten inwestycyjny optymizm powoduje, że klienci mają większy wybór mieszkań, a deweloperzy prześcigają się w pomysłach, którymi chcą zwabić do siebie potencjalnych mieszkańców.
- Firmy oferują mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych, z którego Polacy chętnie korzystają. Ale konkurencja jest duża. Dobra cena i ciekawa lokalizacja przestają wystarczać. By przyciągnąć klientów, należy zaproponować coś więcej – mówi Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development, firmy deweloperskiej, która inwestuje w Polsce w kilka różnych segmentów rynku, od popularnego po premium.
Statystyczny Polak najczęściej kupuje mieszkanie o powierzchni od 51 do 60 mkw. i kieruje się przy tym ceną i lokalizacją – tak wynika z raportu przygotowanego przez TNS dla serwisu OtoDom – ale już nie tylko. Dzisiaj bierze pod uwagę dużo więcej czynników, w tym:
- Liczbę pokoi
- Dogodną komunikację
- Balkon/taras
- Opinię o deweloperze lub inwestycji
- Bliskość sklepów, urzędów itp.
- Położenie okien (północ, południe itp.)
Z badania preferencji zakupowych wynika więc, że niemałe znaczenie ma reputacja dewelopera, a także dodatkowa oferta. RED Real Estate Development jest tego świadomy – podobnie jak zdaje sobie sprawę ze zmieniających się potrzeb klientów.
Obecnie firma realizuje mieszkania w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Dla każdej inwestycji znajduje atrakcyjną lokalizację – najważniejszy jest przy tym komfort mieszkańców i dobra komunikacja miejska. Dba także o wysoki standard budowy. Inwestycje RED Real Estate Development to przykład na to, że oferta deweloperów może różnić się w zależności od miasta oraz rodzaju inwestycji.
Na zlokalizowanym na warszawskim Ursusie osiedlu Alpha Park mieszkańcy mogą kupić wykończone mieszkanie w ramach programu MdM. Inwestor zadbał też o dobre zagospodarowanie przestrzeni wspólnych, a dla wygody mieszkańców powstały ponadprzeciętnie duże balkony oraz tarasy. To nie wszystko.
- Osiedle Alpha Park jest przyjazne dla środowiska. Wykorzystujemy na przykład panele fotowoltaiczne i zbieramy wodę deszczową, którą następnie zostaje wykorzystana do podlewania zieleni. Dzięki temu osiedle jest nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne, mieszkańcy zapłacą mniejszy czynsz – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Alpha Park.
Wykończenie w cenie
Innym przykładem będzie osiedle Red Park na poznańskim Dębcu. Wybrane mieszkania są tu oferowane z wykończeniem gratis. Łatwo to przełożyć na konkretne oszczędności. Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim kosztuje średnio 1000 zł za metr kwadratowy, czyli na kilkudziesięciu metrach oszczędzimy kilkadziesiąt tysięcy złotych.
- Przy tym nasi przyszli mieszkańcy mają do wyboru kilka pakietów wykończenia pod klucz, a po zakończeniu prac od razu wprowadzają się do gotowego mieszkania. To duża oszczędność i wygoda – mówi Roma Peczyńska, marketing manager Red Park. – Oszczędzone środki możemy wydać na meble i wyposażenie mieszkania, a nawet samochód.
Nieco inaczej wygląda propozycja Nowej Papierni. To miniosiedle loftowe powstało na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. RED Real Estate Development zrealizował tutaj lofty i wysokie mieszkania New Line w industrialnym klimacie, a obecnie przymierza się do kolejnego etapu inwestycji. Same lofty i mieszkania stanowią wyjątek na rynku nieruchomości, ale Nowa Papiernia na tym nie poprzestała.
- Zapewniamy pomoc architekta wnętrz podczas planowania aranżacji wnętrz, a także wiele nietypowych materiałów wykończeniowych. Przygotowujemy również specjalne akcje promocyjne, np. oferujemy w pełni wykończone mieszkanie w cenie deweloperskiej lub designerskie meble do loftu gratis – mówi Ewa Piechota, marketing manager Nowej Papierni.
Rozwój rynku nieruchomości, rządowe programy dofinansowania mieszkań oraz konkurencyjne ceny wymusiły na deweloperach zabieganie o klienta nietypowymi sposobami. Sami klienci lepiej orientują się na mieszkaniowym rynku. Stali się bardziej świadomi i wymagający.
- To dla firm większe niż dotychczas wyzwanie. Deweloperzy powinni budować mieszkania o wysokim standardzie, a także przygotowywać najlepszą ofertę. Klient tylko na tym skorzysta – mówi Tomasz Wilczek.
Nadesłał:
PREXPERT
|
Komentarze (0)