Rozrywka » Prezenty
Niebawem Boże Narodzenie. Wybierając prezenty, pamiętaj o środowisku
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Z okazji Bożego Narodzenia aż 83,7 proc. Polaków kupuje podarunki dla innych osób. Takie wyliczenia w 2022 r. przedstawili autorzy raportu Nawyki Upominkowe Polaków z zespołu Super Prezenty. Ten fakt wykorzystują sklepy, które kuszą promocjami. Rabaty rzędu 50 proc., oferty z gratisami lub z darmową dostawą - między innymi w taki sposób marki zachęcają do zakupów właśnie u nich. Jednak wybierając prezent dla przyjaciół lub znajomych warto mieć na uwadze przede wszystkim ich preferencje i zainteresowania, a dopiero później rozglądać się za atrakcyjną zniżką. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że taki nieudany podarunek stanie się jedynie zbędnym odpadem, obciążającym środowisko naturalne.
- Nietrafione upominki to problem również dla środowiska. Ich wyprodukowanie wymaga eksploatacji zasobów naturalnych, m.in. surowców, energii i wody. Taki przedmiot w najlepszym wypadku trafi do kogoś innego lub zostanie odstawiony na półkę. W najgorszym - wyląduje w koszu. Dlatego ważne jest, aby kupować prezenty rozważnie. Docenią to osoby obdarowywane, a także środowisko - mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Zamiast kolejnego gadżetu - ekoprezent
Robienie podarunków dla przyjaciół i znajomych może iść w parze z troską o planetę. Warto postawić na rzeczy, które są ekologiczne oraz pomagają wspierać środowisko naturalne. To na przykład:
- bawełniana torby na zakupy - wielorazowe torby materiałowe są dobre dla środowiska, a przy tym często odznaczają się ciekawym wyglądem. Wiele firm oferuje możliwość personalizacji nadruku, co sprawia, że prezent jest bardzo osobisty;
- ręcznie wykonane mydło - rzemieślniczy i luksusowy produkt kosmetyczny. Zazwyczaj z naturalnych składników, jak m.in. olejki eteryczne i roślinne. Sprawia to, że takie produkty kosmetyczne są delikatne dla skóry i przyjazne dla środowiska w większym stopniu niż komercyjne odpowiedniki;
- sztuka z upcyclingu - wyjątkowe przedmioty, które powstają z pozornie zbędnych materiałów. Wystarczy odrobina kreatywności oraz umiejętności plastyczne, aby stworzyć taki unikalny podarunek. Można również zdecydować się na zakupu gotowego produktu w jednej z twórczych galerii.
Równie ważne opakowania
Nieodłącznym elementem upominku jest jego opakowanie, najczęściej papier prezentowy lub ozdobna torba. Po świętach wiele z nich trafia do kosza, choć wcale nie musi. Często można wykorzystywać je wielokrotnie. Wybierając opakowanie warto korzystać z biodegradowalnych lub takich, które można poddać recyklingowi. Tak ekologiczne zapakowany podarunek może prezentować się estetycznie i elegancko.
- Pakując prezenty należy zwrócić uwagę , aby opakowanie które spełniło już swoją funkcję, nadawało się do ponownego użytku lub mogło zostać poddane recyklingowi. Ciekawym pomysłem jest korzystanie z szarego papieru pakowego, który następnie ozdabia się naturalnym sznurkiem jutowym lub taśmą papierową. Wystarczy nieco kreatywności, aby stworzyć ekologiczny podarunek, który oprócz wyjątkowego i osobistego charakteru, będzie miał też mniejszy negatywny wpływ na środowisko - podkreśla Felice Scoccimarro.
Spersonalizowane ekoprezenty to doskonały sposób, by dbać o środowisko. Zamiast masowo produkowanych przedmiotów lepiej skłaniać się ku rzemieślnikom lub wręczać własnoręcznie wykonane upominki. To nie tylko podkreślenie osobistej relacji z osobą obdarowywaną, ale także okazja, by nie marnować surowców i nie produkować zbędnych śmierci. Szczególnie dziś, indywidualność i pomysłowość mogą zostać docenione.
Nadesłał:
p.artymowski@cecpolska.pl
|
Komentarze (0)