Firma » Reklama

Niech cię usłyszą – dziennikarstwo obywatelskie najlepsze serwisy w internecie

Niech cię usłyszą – dziennikarstwo obywatelskie najlepsze serwisy w internecie
Zobacz więcej zdjęć »
Dziennikarstwo obywatelskie istnieje w Polsce już od kilku lat. W tym czasie powstało wiele serwisów zajmujących się tym tematem, jednak każdy z nich prezentuje trochę inne podejście do rodzaju publikowanych informacji

Można je podzielić na dwie duże grupy, które w dużym stopniu różnią się od siebie. Zdecydowana większość tego typu portali powstała przy znanych mediach takich, jak TVN i Gazeta Wyborcza. Oprócz nich istnieje sporo serwisów niezależnych, których filozofia działania jest trochę inna.

 

Dziennikarstwo obywatelskie w Polsce

Główną różnicą między tymi dwiema grupami jest rodzaj przekazywanych informacji. Portale należące do dużych konsorcjów wydawniczych w większości nastawione są na szybkość publikowania informacji. Nierzadko można wysłać je nawet SMS-em. Tu liczy się czas. Serwisy niezależne również publikują newsy, jednak w ich przypadku możliwe jest publikowanie dłuższych treści. Cenione są obszerne artykuły i felietony. W niektórych przypadkach najzdolniejsi dziennikarze mogą otrzymać prawdziwe legitymacje prasowe, a także akredytacje na ważne wydarzenia. Przyjrzyjmy się z bliska najpopularniejszym portalom:

Alert24.pl

Ten serwis należy do portalu Gazeta.pl. Jak sama nazwa wskazuje, jest nastawiony na szybkie przesyłanie wiadomości i dlatego nie wymaga rejestracji. Informacje można dostarczyć przy pomocy SMS-ów i MMS-ów, a także przez formularz na stronie. Nie jest on zbytnio skomplikowany, ale pozwala na formatowanie tekstu. Przed publikacją, prace użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez redaktorów serwisu. Najlepsze wiadomości mają szansę trafić na stronę główną portalu Gazeta.pl.

CentrumPR.pl

Serwis oferuje rozbudowany interfejs publikacji tekstów. Oprócz możliwości formatowania, użytkownik może dodawać hiperłącza. Artykuł lub informację prasową można przypisać do jednej z wielu kategorii tematycznych. Pod każdym tekstem umieszczane są podstawowe informacje o autorze. Portal pozwala zamieszczać zdjęcia. Materiały publikowane są natychmiast po dodaniu. Ciekawym dodatkiem jest możliwość zarobkowania na publikowanych materiałach oraz integracja z Google News.  Dzięki integracji z Google treści są natychmiast indeksowane i widoczne w wynikach wyszukiwania. Portal wymaga rejestracji. Zobacz dlaczego warto publikować w CentrumPR.

Eioba.pl

Aby dodać informacje do tego serwisu należy się najpierw zarejestrować. Ten krok pozwoli na stworzenie własnego profilu. Od tego momentu można publikować teksty bez konieczności moderacji - ułatwia to specjalny edytor. Gotowy artykuł należy przydzielić do odpowiedniej kategorii, dobrym pomysłem jest załączenie fotografii. Użytkownicy oraz czytelnicy mogą komentować zamieszczone w portalu prace.

Interia360.pl

Ten serwis należy do portalu Interia.pl i łączy w sobie zalety wszystkich wyżej wymienionych grup. Można w nim publikować newsy, ale znajdzie się też miejsce na bardziej rozbudowane teksty. Portal posiada dużą społeczność użytkowników, która bierze aktywny udział w dyskusjach pod artykułami. Serwis wymaga rejestracji, a dodawane tekstów odbywa się przez specjalny edytor. Do każdej informacji można dołączyć zdjęcia o maksymalnym rozmiarze 5 MB. Przed publikacją konieczna jest akceptacja moderatora.

Ithink.pl

W Ithink także należy się zarejestrować. Taki krok pozwoli na utworzenie profilu, w którym użytkownik będzie mógł szerzej opisać swoją osobę. Dodawanie treści odbywa się przez rozbudowany edytor, nie są one jednak moderowane i pojawiają się w serwisie natychmiast. Portal pozwala na zamieszczanie zdjęć oraz aktywnych hiperłącz. Użytkownicy mogą również komentować prezentowane w nim materiały.

Kontakt24.tvn.pl

Serwis należy do spółki TVN, to daje mu silne wsparcie telewizji informacyjnej TVN24 oraz serwisu TVN24.pl. Nie wymaga on rejestracji, choć skorzystanie z niej pozwala uzyskać tytuł „Reportera24". Przesyłanie informacji odbywa się za pośrednictwem poczty elektronicznej, wiadomości SMS i MMS, strony internetowej, a także dedykowanych aplikacji mobilnych. W tej chwili dostępne są programy na Iphone oraz telefony komórkowe z systemem Symbian. Serwis nie posiada rozbudowanego edytora, ale nie o to tutaj chodzi. Informacje muszą być przesyłane możliwie jak najszybciej. O ich dalszym losie decyduje redakcja.

Nius24.pl

Aby umieścić swój tekst w Nius24, należy założyć konto. Po zakończeniu tej procedury, użytkownik otrzymuje dostęp do przejrzystego edytora tekstu. Wiadomości są publikowane natychmiast po ich dodaniu. Sporym mankamentem tego serwisu jest mały rozmiar dołączanego do artykułu zdjęcia - tylko 100 KB, brakuje też możliwości formatowania tekstu. Portal nie pozwala na komentowanie wpisów oraz nie jest zintegrowany z Google News.

Publikuj.org

Ten serwis również nie wymaga rejestracji. Wpisy można dodać przez rozbudowany edytor, który oferuje opcję dodawania hiperłącz. Portal zezwala na wstawienie tylko jednego zdjęcia o maksymalnym rozmiarze 1 MB. Przed publikacją tekst musi zostać zaakceptowany przez moderatora, który sprawdza jego poprawność. Użytkownik może przydzielić kategorię, która ułatwi odnalezienie jego tekstu.

Wiadomosci24.pl

To jeden z pierwszych tego typu serwisów. Jego użytkownicy tworzą silną społeczność, która aktywnie uczestniczy w dyskusjach oraz komentuje nadesłane artykuły. Portal publikuje newsy (nawet te przesłane MMS-em) oraz artykuły. Wymaga jednak rejestracji, która nie tylko pozwala na zamieszczanie tekstów, ale też na zbudowanie własnego profilu i reputacji. Każdy artykuł oraz wiadomość muszą zostać zaakceptowane przez redakcję. Najlepsi dziennikarze otrzymują tytuły odpowiadające tym, które stosowane są w mediach komercyjnych, mogą też dostać prawdziwą legitymację dziennikarską oraz akredytacje na wydarzenia.

Każdy z portali dziennikarstwo obywatelskie prezentuje trochę inne podejście do publikowanych przez siebie treści. Dla jednych liczy się szybkość i akceptują nawet wiadomości SMS. Kolejna grupa pozwala na dodanie informacji przez mniej lub bardziej rozbudowany edytor. Znaczący wpływ na czas publikacji artykułu ma moderacja, jej obecność znacznie go wydłuża. Ciężko jest wyłonić jednoznacznego zwycięzcę. Na pewno warto być obecnym w kilku z nich. Nie bez znaczenia jest też aktywne uczestnictwo w życiu serwisu oraz wymienianie się doświadczeniami.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (6)

 • avatar
  ~Pijarowiec 2017-08-08 21:50:28

  Nie wiem czy wiecie, ale powstał kolejny serwis umożliwiający publikację treści marketingowych oraz komunikatów PR, można publikować nawet za darmo, zobaczcie http://bizpress.pl

 • avatar
  ~Olaf 2013-10-14 10:54:49

  od dwóch lat publikuję na Centrumpr i moim zdaniem jest to najlepszy serwis do publikacji newsów - błyskawiczna indeksacja w google news i wysokie miejsca w wynikach wyszukiwania, polecam

 • avatar
  ~Agnieszka 2013-05-12 21:53:31

  Polecam też nowopowstały serwis http://cowrite.pl

 • avatar
  Seba1234 2012-06-29 12:55:09

  Ja dodaje do Airstar.pl Bardzo polecam te stronę bo jest bardzo dobra :)

 • avatar
  dziennikarz11 2012-06-14 16:51:30

  Dziś święto Dziennikarza Obywatelskiego. Więcej tutaj: http://twoje-wiesci.pl/2012/swieto-dziennikarza-obywatelskiego/

 • avatar
  obrazy 2012-01-24 21:08:59

  brakuje mi tutaj jeszcze jednego bardzo dobrego serwisu, czyli SBart.pl :)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »