Firma » Finanse

Nieruchomości i złoto

Nieruchomości i złoto
Zobacz więcej zdjęć »
Historia pokazuje, że relacja cen nieruchomości do cen złota zmieniała się w zależności od sytuacji ekonomicznej lub politycznej na świecie. Jedną z jej z miar jest wskaźnik „US House Price/Gold Ratio”.

Pokazuje on, jaka ilość złota jest niezbędna dla zakupu domu jednorodzinnego w Stanach Zjednoczonych. I tak w okresie dwóch ostatnich dekad ubiegłego stulecia dla tamtejszego rynku nieruchomości wskaźnik ten wzrósł 8-krotnie.

Zaledwie 100 uncji złota należało dać za dom na początku lat 80-tych. Wówczas złoto biło rekordy cenowe ub. wieku. Najwięcej złota były warte domy w USA w 2001 r. - 810 uncji, czyli ponad 25 kg. Wynikało to wówczas z bardzo niskiej ceny tego kruszcu.

Od tamtej pory złoto podrożało trzy i pół razy. Dziś, aby kupić dom za Oceanem wystarczy 308 uncji złota, tj. około 10 kg.

Jeżeli tendencja przedstawiona na wykresie będzie się utrzymywać i wskaźnik „US House Price/Gold Ratio" będzie podążać do poziomu z początku lat 80-tych, wówczas można spodziewać się znacznego wzrostu cen złota, dalszego spadku cen domów lub obu tych zjawisk jednocześnie.

Jan Mazurek

Główny AnalitykRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 9 dni:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »