Technologie » Internet

Nowa krytyczna luka w zabezpieczeniach popularnej biblioteki Apache Log4j

Nowa krytyczna luka w zabezpieczeniach popularnej biblioteki Apache Log4j
Zobacz więcej zdjęć »
W ubiegłym tygodniu wykryto niebezpieczną lukę w zabezpieczeniach biblioteki Apache Log4j - CVE-2021-44228, zwaną także Log4Shell oraz LogJam.

Jest to podatność klasy RCE, co oznacza, że atakujący mogą z jej użyciem dokonać zdalnego uruchomienia dowolnego kodu i potencjalnie uzyskać całkowitą kontrolę nad systemem ofiary. Nowa luka otrzymała ocenę 10 na 10 punktów w kontekście krytyczności.

Apache Logging Project (Apache Log4j) to biblioteka służąca do zapisywania dzienników zdarzeń, wykorzystywana przez miliony aplikacji Java na zasadach open-source. Za pomocą wspomnianej luki może zostać wykorzystany każdy produkt korzystający z dziurawej wersji tej biblioteki (wersja 2.0-beta9 to 2.14.1).

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Biblioteka Log4j zawiera mechanizm pozwalający na wyszukiwanie żądań przy użyciu specjalnej składni. Konstruując własny prefiks dla takiego żądania, atakujący mogą przesłać do swojego serwera określone informacje, co z kolei może prowadzić do zdalnego uruchomienia niebezpiecznego kodu lub wycieku informacji poufnych.

Badacze z firmy Kaspersky obserwują wzmożone skanowanie sieci w poszukiwaniu urządzeń z omawianą podatnością. Większość zarejestrowanych ataków ma na celu uruchomienie w systemach ofiar szkodliwych koparek kryptowalut, które kradną zasoby urządzeń i umożliwiają cyberprzestępcom zarabianie pieniędzy.

Nowa luka jest niezwykle niebezpieczna nie tylko ze względu na to, że atakujący mogą przejąć całkowitą kontrolę nad systemem, ale także dlatego, że jej wykorzystanie jest bardzo proste. Z użyciem tej podatności ataku może dokonać nawet niezaawansowany cyberprzestępca, a z naszych badań wynika, że potencjalni atakujący już szukają odpowiedniego szkodliwego oprogramowania. Dobra wiadomość jest taka, że solidne rozwiązania bezpieczeństwa potrafią skutecznie chronić przed tego rodzaju szkodliwymi działaniami – powiedział Jewgienij Łopatin, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Produkty firmy Kaspersky chronią przed atakami wykorzystującymi omawianą lukę z następującymi werdyktami: UMIDS:Intrusion.Generic.CVE-2021-44228 oraz PDM:Exploit.Win32.Generic.

Szczegóły techniczne dotyczące ataków wykorzystujących lukę w bibliotece Log4j są dostępne na stronie https://r.kaspersky.pl/bqc2j.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają następujące działania umożliwiające zabezpieczenie się przed luką w bibliotece Log4j:

·         Zainstaluj najnowszą wersję biblioteki – 2.15.0. Można ją pobrać na oficjalnej stronie projektu. Jeżeli korzystasz z aplikacji, w której użyto tej biblioteki, monitoruj sytuację i zainstaluj jej uaktualnienie, jak tylko się pojawi.

·         Postępuj zgodnie z zaleceniami projektu Apache Log4j: https://logging.apache.org/log4j/2.x/security.html.

·         Firmy powinny stosować rozwiązanie bezpieczeństwa, które oferuje ochronę przed wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach oraz zarządzanie instalacją łat, takie jak Kaspersky Endpoint Security for Business.

·         Aby identyfikować i powstrzymywać ataki na ich wczesnych etapach, firmy mogą korzystać z rozwiązań klasy EDR, takich jak Kaspersky Endpoint Detection and Response.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »