Firma » Biura

Nowe oblicze reklamy

Z czym kojarzy się Wam reklama? Jaką według Was pełni funkcję? Oczywiście poprawnie odpowiecie, że reklama to sposób zachęcania potencjalnych klientów do zakupu produktu lub skorzystania z danej usługi.

Kojarzy się oczywiście z osobami życia publicznego – gwiazdami, celebrytami, modelkami, z graniem stereotypami i jeszcze paroma schematami.

Jednak ostatnimi czasy mamy do czynienia z nowym zjawiskiem. Coraz częściej pojawiają się niestandardowe reklamy, które mają na celu zszokować, zwrócić uwagę odbiorców. Często jednak powiązane jest to z tą pierwotną funkcją reklamy, czyli sprzedaż produktów lub skorzystanie z danej usługi. Co jednak, jeśli dana reklama gra naszymi uczuciami, przełamuje pewne konwenanse, podważa wartości lub sprzeciwia się swoim przekazem ogólnie obowiązującym zasadom?

Przykładem takie reklamy może być ostatnio popularny przekaz marki Benneton, który przełamuje konwencje wykorzystując swoją kampanię do zwrócenia uwagi na problemy współczesnych cywilizacji. Swoimi bilbordami wskazuje na problem nierówności, nieporozumienia w kościele, rasizmu, aids, wojen itp. Kampania to odsyła oczywiście do mody, pozostaje w poetyce dotychczasowej reklamy, a jednak szokuje i zwraca na siebie ogromną uwagę. Podobną sytuację możemy zauważyć w przypadku polskich kampanii społecznych. Jak wielkie uczucia wzbudza nas reklama uprzedzająca o zatrzymywaniu się przed przejazdami kolejowymi lub skokami na tzw. główkę – do wody.

Niestandardowe reklamy zatem są obecnie popularne. Oczywiście mają swój głębszy przekaz i pozostają w poetyce reklamy, ale zastanówmy się czy szokowanie odbiorców wzbudza ich zainteresowanie? Wydaje mi się, że w przypadku powyższych przykładów tak, natomiast szokowanie odbiorców przy reklamowaniu nowego horroru, gry komputerowej czy jakiejś usługi jest niezrozumiałe.

Zastanówmy się zatem czy znawcy branży reklamowej nie powinni odróżnić reklamy informacyjnej od te standardowej. Czy normalne są przesłanki do realizacji takich kampanii reklamowych i czy faktycznie to nas do czegoś zachęca.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

l.nowak1815

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »