Technologie » Komputery

Nowe technologie firmy Kaspersky Lab będą chronić przedsiębiorstwa przed nieuczciwymi pracownikami

Nowe technologie firmy Kaspersky Lab będą chronić przedsiębiorstwa przed nieuczciwymi pracownikami
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab uzyskał patenty na trzy nowe technologie dla korporacyjnych rozwiązań bezpieczeństwa. Obejmują one analizę danych pobieranych z sieci, zmniejszanie ryzyka związanego z bezpieczeństwem IT w sieciach korporacyjnych oraz kontrolę dostępu do zasobów sieciowych.

Patent 2449348, wydany w Federacji Rosyjskiej, określa system oraz metodę antywirusowego skanowania danych pobieranych z sieci, które jest przeprowadzane po stronie serwera. Eksperci z Kaspersky Lab stworzyli technologię, która analizuje główne parametry pobieranych plików i ocenia legalność źródła nowych danych. Jeżeli dane pochodzą z podejrzanego źródła lub posiadają cechy wskazujące na obecność szkodliwego kodu, zostaną w całości pobrane na serwer proxy i przeskanowane pod kątem obecności szkodliwego oprogramowania. Użytkownik będzie widział informacje o postępie skanowania. 

Jeżeli z kolei niewiele wskazuje na to, że pobierane dane zawierają szkodliwe komponenty, skanowanie zostanie wykonane na komputerze użytkownika. W porównaniu z innymi rozwiązaniami, które zapewniają skanowanie antywirusowe na zdalnym komputerze lub serwerze, przewagą technologii opatentowanej przez Kaspersky Lab jest automatyczny wybór algorytmu skanowania pobieranych plików, a tym samym większa wydajność systemu bezpieczeństwa oraz oszczędność zasobów. 

Patent 8181253 został uzyskany przez Kaspersky Lab w Stanach Zjednoczonych. Jego przedmiotem jest system i metoda zmniejszania ryzyka bezpieczeństwa IT w sieciach komputerowych. Technologia ta umożliwia ocenę potencjalnych zagrożeń związanych z aktywnością użytkownika w oparciu o liczne parametry. Obejmują one aktywność pracownika na swojej stacji roboczej, kontakty między nim a innymi pracownikami oraz inne informacje. Wyniki oceny mogą zostać wykorzystane do ustanowienia elastycznej polityki bezpieczeństwa danych, łącznie z ustawieniami modułu antywirusowego, poziomami dostępu itd.

Trzeci patent, opatrzony numerem 8209740, również został wydany w Stanach Zjednoczonych. Dotyczy on systemu i metody kontrolowania dostępu do zasobów w sieci korporacyjnej lub w określonym segmencie sieci przy użyciu specjalnie wykorzystywanego do tego celu agenta administracyjnego zainstalowanego na komputerze. Na początkowym etapie swojego działania technologia ta określa topologię sieci korporacyjnej i oblicza wskaźnik wydajności każdego komputera. Agent administracyjny jest instalowany na maszynie z najwyższym wskaźnikiem wydajności i jest wykorzystywany przez serwer administracyjny do kontrolowania dostępu do zasobów w sieci korporacyjnej. Dzięki temu możliwe jest znacznie skuteczniejsze wykorzystanie polityk bezpieczeństwa w sieci komputerowej. 

„Zapobieganie cyberatakom stanowi główny cel ekspertów IT w większości firm” – powiedział dyrektor technologiczny Kaspersky Lab, Nikołaj Griebiennikow. „Nieustannie rozwijamy i implementujemy nowe technologie ochrony, aby dostarczać przedsiębiorstwom najskuteczniejsze rozwiązania bezpieczeństwa. Co istotne, opracowujemy ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, która spełnia wymagania naszych klientów biznesowych w zakresie skalowalności, łatwości wdrożenia oraz adaptacji do korporacyjnej infrastruktury IT. Niektóre technologie mogą być wykorzystywane przez pracowników do szkodliwej aktywności – zarówno celowej jak i przypadkowej. Celem jednej z opatentowanych niedawno metod jest automatyczna zmiana reguł i ograniczeń dla określonych pracowników w oparciu o ich zachowanie”. 

Ponad 110 zaawansowanych autorskich technologii Kaspersky Lab jest obecnie chronionych patentami w Rosji, Stanach Zjednoczonych oraz Chinach. Organy patentowe w różnych państwach rozpatrują obecnie ponad 160 wniosków patentowych złożonych przez Kaspersky Lab. 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »