Dom » Budownictwo

Nowoczesna stodoła, czy tradycyjny dom? Poznaj wady i zalety obu.

Nowoczesna stodoła, czy tradycyjny dom? Poznaj wady i zalety obu.
Zobacz więcej zdjęć »
Mimo, że wystrój wnętrza to kwestia niezwykle indywidualna, to jednak na przestrzeni ostatnich lat można spotkać się z kilkoma trendami, które zyskują ponadprzeciętną popularność. Jednym z nich jest bezsprzecznie nowoczesna stodoła.

Czy rozwiązanie takie sprawdza się lepiej niż klasyczny dom czy też lepiej pozostać przy sprawdzonych oraz dobrze znanych metodach projektowania przestrzeni mieszkalnej?

Osoby nabywające działki na wsiach wykazują duże zainteresowanie starymi, zachowanymi w co najmniej zadowalającym stanie stodołami, z których są następnie usuwane narzędzia gospodarcze. Taki właśnie obiekt stanowi podstawę nowoczesnej stodoły, a więc domu, w którym nowoczesny design spotyka się ze starodawnym, rustykalnym stylem. Niezaprzeczalną zaletą charakteryzującą  projekt domu stodoła, jest bez wątpienia jego unikatowość, bowiem trudno o drugi taki budynek w promieniu kilku lub kilkunastu kilometrów. Zachwyci on nie tylko osoby przejeżdżające w jej pobliżu, ale także gości, którzy zostaną zaproszeni do środka i będą mogli podziwiać najnowsze gadżety elektroniczne elegancko połączone z zabytkowymi maszynami do szycia, narzędziami gospodarczymi, czy elementami dekoracyjnymi przywodzącymi na myśl sielską naturę wsi. Rozwiązanie to ma jednakże swoje wady. Główną z nich jest bez wątpienia cena. Przeobrażenie stodoły w pełni funkcjonalny dom a następnie jej wyposażenie zgodnie z oczekiwaniami właściciela to wydatek rzędu kilkunastu, a niekiedy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, na co nie każdy może sobie pozwolić. Pamiętać należy także, że obiekt taki z uwagi na swoją specyfikę o wiele trudniej jest dogrzać, a on sam o wiele szybciej oddaje ciepło, a więc konieczne są dodatkowe wydatki na jego docieplenie oraz przygotowanie na srogie polskie zimy. Dużym pozytywem jest fakt, iż w sezonie letnim liczyć będziemy mogli na przyjemny, odświeżający chłód w zaciszu swojej przestrzeni mieszkalnej.

Jak wygląda sytuacja z domem tradycyjnym? W tym przypadku największą zaletą jest możliwość minimalizacji kosztów poprzez nabycie budynku w pełni zagospodarowanego lub też jego stopniowy remont, który pochłonie o wiele mniejsze koszty niż przygotowanie do zamieszkania stodoły. Co więcej, nie jesteśmy w rzeczonej sytuacji ograniczani jakimikolwiek wytycznymi odnośnie designu, a więc możemy uderzyć tak w starodawne tony jak i zdecydować się na wnętrze utrzymane w stu procentach w stylu futurystycznym. Ogranicza nas bowiem tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia oraz zasobność portfela. Pod rozwagę wziąć należy także minusy. Od razu wyszczególnić można jeden, jednakże bardzo istotny – dom urządzony w stylu tradycyjnym z całą pewnością nie przyciągnie niczyjej uwagi i będzie on kolejnym budynkiem tego typu na danej ulicy. Jeżeli jednak nam to nie przeszkadza i nie pragniemy za wszelką cenę wyróżnić się oraz pokazać własnej oryginalności, może się okazać, że jest to rozwiązanie najkorzystniejsze, bowiem łączy w sobie gustowną estetykę oraz koszty niższe niż ma to miejsce w przypadku stodoły adaptowanej na przestrzeń mieszkalną.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »