Kultura, sztuka » Kultura

O totalitaryzmie raz jeszcze

Spotkanie autorskie wokół książki „Wydarzenia bydgoskie 1939 roku”.

3 czerwca 2022 roku o godzinie 11.00 w Przystani Bydgoszcz (ul. Tamka 2) odbędzie się sesja naukowa organizowana przez Instytut De Republica, poświęcona różnym aspektom totalitaryzmu. Towarzyszyć jej będzie spotkanie wokół książki „Wydarzenia bydgoskie 1939 roku” pod redakcją dr. hab. Bogusława Kopki.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Sesja naukowa „O totalitaryzmie raz jeszcze…” będzie okazją do ponownego przeanalizowania idei totalitaryzmu w XX wieku oraz zastanowienia się nad tym, czy totalitaryzm, jako zjawisko globalne, należy już do przeszłości, czy też jest to zagrożenie wciąż aktualne. Historycy wraz z uczestnikami porozmawiają między innymi o początkach totalitaryzmu w latach 20. minionego wieku (kiedy to po raz pierwszy użyto we Włoszech terminu „totalitaryzm” w odniesieniu do ustroju państwowego) oraz o rozwoju totalitarnych państw, które starały się nie tylko przekształcać podległe im społeczeństwa, ale także kontrolować wszystkie aspekty życia i działalności ludzi.

Totalitaryzm kojarzy się z ideą władzy nieograniczonej, która – w odróżnieniu od autorytaryzmu – ma ambicję kontrolowania nie tylko zewnętrznych zachowań podporządkowanych sobie ludzi, ale także ich życia wewnętrznego. Władza ma więc ambicje totalne, tzn. nie pozostawiające jakiegokolwiek miejsca nie tylko dla konkurencyjnej władzy, ale nawet dla możliwości podejmowania jakichkolwiek autonomicznych decyzji przez jednostkę – uważa ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz.

Prelegentami będą: ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz, który przedstawi wykład zatytułowany „Korzenie totalitaryzmu”, prof. dr hab. Roman Bäcker odniesie się do problemu „Totalitaryzm
a terror” a dr Tomasz Ceran wygłosi referat  na temat „Rafał Lemkin, pojęcie ludobójstwa i okupacja niemiecka ziem polskich”. Prezentacji oraz omówienia książki „Wydarzenia bydgoskie 1939 roku” dokonają dr Izabela Mazanowska wraz z redaktorem naukowym monografii – dr. hab. Bogusławem Kopką.

Szczegółowy program wydarzenia „O totalitaryzmie raz jeszcze. Spotkanie autorskie wokół książki <<Wydarzenia bydgoskie 1939 roku>>” dołączamy w oddzielnym pliku.

Prosimy o potwierdzenie przybycia do 1 czerwca 2022 na adres email: media@iderepublica.pl

***

Instytut De Republica został powołany na mocy zarządzenia nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 lutego 2021 r. Głównym celem jego działalności jest promocja i popularyzacja polskiej nauki
w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, wytworzenie mechanizmów i kapitału społecznego, który organizowałby się wokół idei państwowości oraz uwolnienie potencjału polskiej nauki w tych obszarach.

We współpracy z uczelniami wyższymi w Polsce i na świecie, jednostkami administracji państwowej oraz jednostkami badawczymi, Instytut De Republica organizuje konferencje naukowe i seminaria, które stanowić mają platformę wymiany opinii wobec prezentowanych na nich wyników naukowych prac badawczych. Zadaniem Instytutu jest też popularyzowanie najbardziej interesujących osiągnięć polskich naukowców w formie publikacji i multimediów.

Instytut De Republica docelowo ma stać się nowoczesnym zapleczem eksperckim, promocyjnym i wydawniczym dla niedocenianych w Polsce i poza jej granicami, a tak ważnych dla właściwego rozumienia naszej historii i zjawisk społecznych, dziedzin nauki.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

InstytutDeRepublica

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »