Rozrywka i wypoczynek » Uroczystości

Obchody Stulecia Polskiego Lotnictwa

Obchody Stulecia Polskiego Lotnictwa
Zobacz więcej zdjęć »
W minioną sobotę, 6.02.2016 powstał Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Lotnictwa Polskiego pod patronatem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wsparcie dla żołnierzy w potrzebie na Balu Lotników i Polskiej Obronności

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W minioną sobotę, 6 lutego 2016 powstał Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Lotnictwa Polskiego pod patronatem Urzędu  do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.  Sygnatariusze porozumienia pragną tą inicjatywą objąć najszersze kręgi polskiego społeczeństwa oraz organizacje związane z lotnictwem i propagowaniem historii państwa polskiego. Strony porozumienia będą organizować, promować i wspierać wszelkie przedsięwzięcia związane z obchodami Stulecia Lotnictwa Polskiego.

Jubileusz Stulecia Lotnictwa Polskiego będzie obchodzony w roku 2018. Porozumienie podpisano 6. lutego, przed Balem Lotników i Polskiej Obronności w Warszawie. Pod dokumentem podpisy złożyli:prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Krzysztof Radwan, komendant Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie gen. bryg. pilot dr hab. Jan Rajchel, Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie gen. bryg. pil. Ryszard Hać, prezes Fundacji Ludzi Lotnictwa (FL2) Witold Ostrowski oraz redaktor naczelny Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska Grzegorz Sobczak. Szefem Społecznego Komitetu Obchodów Stulecia Lotnictwa Polskiego został Witold Ostrowski. W skład komitetu weszli także: znany historyk lotnictwa, Józef Zieliński, gen. dyw. rez. Sławomir Dygnatowski i Krzysztof Mroczkowski z krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego. Magazyn Lotniczy Skrzydlata Polska, najstarsze w Polsce wydawane wciąż czasopismo objęło patronatem medialnym to porozumienie.

Powstaje również Społeczna Rada Obchodów Stulecia Lotnictwa Polskiego. Zgodę na wejście w jej skład wyraziło już wielu ważnych ludzi polskiego lotnictwa, w tym Zygmunt Mogiła-Lisowski – syn jednego z pierwszych pilotów, którzy organizowali po I wojnie światowej polskie lotnictwo wojskowe,gen. Jan Rajchel, dr Roman Świtkiewicz z Politechniki Warszawskiej  znany konstruktor i technolog, wychowawca wielu polskich konstruktorów lotniczych, gen. Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jak dotąd jedyny polski kosmonauta, Krzysztof Radwan – dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego, Tadeusz Cebulak – znakomity menedżer lotniczy, który przywrócił do życia Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego w Rzeszowie po kryzysie związanym z upadkiem PRL, i gen. Tytus Krawczyc – były dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej.

Powstanie Komitetu i Rady Ogłoszono podczas XXI Balu Lotników i Polskiej Obronności, który odbył się 6 lutego w salach bankietowych Stadionu Legii Warszawa. Na balu zostały wręczone wyróżnienia i nagrody dla najlepszych polskich sportowców lotniczych roku 2015. Był to rok nadzwyczajnych sukcesów w tej dziedzinie. Polscy sportowcy lotniczy zdobyli ponad 80 medali na różnego rodzaju mistrzostwach świata i Europy. Podczas balu najlepszym z nich ogłoszono Wojciecha Bógdała z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku – motoparalotniowego mistrza świata. Tuż za nim uplasowała sięEwa Prawicka-Linke z Leszczyńskiego Klubu Balonowego – mistrzyni Europy kobiet w baloniarstwie. Trzeci był Marcin Skalik z Aeroklubu Częstochowskiego – wicemistrz świata w Samolotowym Lataniu Precyzyjnym.

Podczas Balu odbyła się aukcja charytatywna, w trakcie której zebrano ponad 64 tys. zł. Oznacza to, że podczas dotychczasowych 15 aukcji, w latach 2002-2016 zebrano blisko 800 tys. zł. Otrzymali je znajdujący się w potrzebie żołnierze i lotnicy. W tym roku beneficjentami aukcji jest 3 żołnierzy wskazanych przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. Mirosława Różańskiego.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

FortePR s.c.

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »