Firma » System prawny

Obowiązek posiadania świadectw energetycznych bez sankcji

Od stycznia 2009 roku wszystkie budynki oddawane do użytkowania i przeznaczone do sprzedaży lub wynajmu będą musiały posiadać świadectwa charakterystyki energetycznej. Uchwalona przez Sejm ustawa nie określa jednak sankcji związanych z nieposiadaniem tego dokumentu.

Obowiązująca od 1 stycznia 2009 roku nowelizacja ustawy Prawo budowlane nakłada obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku wprowadzanego do obrotu pierwotnego i wtórnego. Z obowiązku wyłączone zostały budynki podlegające ochronie zabytków, kultu religijnego, czasowo lub okresowo użytkowanych, służących gospodarce rolnej, przemysłowych i gospodarczych o niskim zapotrzebowaniu na energię, a także wolnostojące budynki o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązkiem świadectw energetycznych objęte zostały także lokale mieszkalne oraz części budynku stanowiące samodzielną całość techniczno-użytkową, wprowadzane do obrotu pierwotnego i wtórnego. Świadectwa mają określać zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynków i lokali.

Nowa regulacja jest zgodna z Dyrektywą UE 2002/91/WE. Niestety nie określa sankcji za niedopełnienie nowego obowiązku. Jest również nieprecyzyjna jeśli chodzi o zdefiniowanie sytuacji, w których świadectwo będzie bezwzględnie wymagane. Rodzi to wiele wątpliwości, które będą towarzyszyć czynnościom prawnym, których to przedmiotem stanie się sprzedaż i oddawanie w użytkowanie budynków oraz mieszkań. 

„W związku z nowelizacją Prawa budowlanego pojawiło się wiele wątpliwych kwestii, z jakimi w przyszłym roku borykać się będą deweloperzy, inwestorzy oraz indywidualni właściciele mieszkań i budynków planujący sprzedaż lub wynajem nieruchomości. Można przypuszczać, że początek roku 2009 z uwagi na szereg wątpliwości w tej mierze, jak również deficyt osób posiadających wymagane przepisami ustawy przygotowanie do wykonania audytu, przyczyni się do osłabienia obrotu nieruchomościami na rynku.” – komentuje Mecenas Lidia Szczesna-Jędrych z kancelarii prawnej LSJ. 

Jak wskazuje Mec. Szczesna-Jędrych, należy zauważyć, że ustawodawca uregulował kwestię „wadliwości” świadectwa wskazując na sankcję w postaci istnienia wady fizycznej, podczas gdy w żaden sposób nie uregulował sankcji za nieposiadanie certyfikatu. Na pewno świadectwa energetyczne zaczną funkcjonować w przypadku budynków oddawanych przez firmy deweloperskie. Bowiem, aby uzyskać od ministerstwa zezwolenie na użytkowanie budynku, deweloperzy muszą przedstawić obszerną dokumentację, której niezbędnym elementem od przyszłego roku będą certyfikaty. Jednak w przypadku mieszkań i budynków istniejących rynku wtórnego tylko od woli nabywcy zależeć będzie, czy sprzedawca mieszkania będzie musiał wykazać się certyfikatem. „Zgodnie z dzisiejszym stanem, sprzedaż mieszkania, budynku nie posiadającego certyfikatu energetycznego, będzie możliwa i skuteczna prawnie. Nie ma przepisu, który wpływałby na ważność takiej czynności prawnej. Ewentualne zmiany 
w Kodeksie cywilnym, których niestety nie uchwalono, mogłyby wpłynąć na ważność umowy w przypadku braku certyfikatu.” – dodaje Mec. Szczesna-Jędrych. 

Informacje o Kancelarii
LSJ Kancelaria Prawna Szczesna-Jędrych Olejnik-Roszkowska Spółka Jawna (www.lsj.com.pl) jest dynamicznie rozwijającą się firmą, której zespół posiada blisko 10-letnią praktykę w obsłudze korporacyjnej spółek polskich i zagranicznych, podmiotów Skarbu Państwa i non-profit oraz w prowadzeniu spraw sądowych. Najważniejsze branże dla jakich działa kancelaria to: medycyna i farmacja, energetyka, transport, budownictwo i nieruchomości, IT, motoryzacja. Praktyka Kancelarii koncentruje się w obszarze prawa gospodarczego i obejmuje niemal wszystkie jego dziedziny. Zakres oferowanych usług prawnych obejmuje doradztwo i obsługę korporacyjną przedsiębiorców we wszelkich dziedzinach prawa oraz obsługę konkretnych projektów (np.: due dilligence, procesy inwestycyjne). Kancelaria specjalizuje się również w prowadzeniu procesów sądowych.

Kontakt dla mediów:
Agnieszka Majewska 
Effective Public Relations
tel. (0-22) 822 07 52, (+48) 508 125 247, e-mail: amajewska@effectivepr.pl

Lidia Szczesna-Jędrych
Radca Prawny
LSJ Kancelaria Prawna Szczesna-Jędrych Olejnik-Roszkowska
tel. (0-22) 333 71 58, e-mail: lsj@lsj.com.pl Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »