Dom » Budownictwo

Ocieplenie domu wymaga dobrych materiałów

Ocieplenie domu wymaga dobrych materiałów
Zobacz więcej zdjęć »
Za ciepło w domu, za zimno? To znak, że budynek nie tylko nie jest energooszczędny, ale wymaga ocieplenia. Jeżeli budujemy nowy, wymarzony dom, warto już zawczasu pomyśleć o takich materiałach izolacyjnych, które sprawią, że za parę lat nie będziemy musieli narzekać na niewłaściwe temperatury.

Podstawą dobrze funkcjonującego budynku pod względem ocieplenia są właściwie dobrane materiały izolacyjne i prawidłowa technika ich zastosowania. Nie każdy produkt i nie w każdych okolicznościach spełnia swoją rolę. Wszystko zależy również od tego, czy dokonujemy renowacji już istniejącego budynku, czy budujemy nowy. Właściwie ocieplony gwarantuje jego mieszkańcom energooszczędność i komfort jego użytkowania. Materiały izolacyjne, które pojawiły się na rynku w ostatnich latach, charakteryzują się wysoką jakością. Jednak zanim dokonamy wyboru, należy zastanowić się, które ostatecznie nadają się do naszego domu i czy nie nadwerężą budżetu.

Nowe możliwości

Zadaniem izolacji termicznej jest ograniczenie strat ciepła, które powstają w wyniku przewodzenia przez materiały, ruch powietrza, w tym nieszczelności np. okien i drzwi, oraz promieniowanie. Dlatego tak ważne jest zastosowanie jak najbardziej odpowiednich produktów izolacyjnych, które spełnią nasze oczekiwania.

Wraz z pojawieniem się nowoczesnych materiałów izolacyjnych powstały również nowe sposoby budowania domów zarówno bardziej energooszczędnych, jak i o wyższym komforcie cieplnym. W porównaniu z tradycyjnymi produktami, charakteryzują się one lepszymi współczynnikami przenikania ciepła (30-100%), a koszty izolacji potrzebnej do uzyskania podobnego poziomu izolacyjności są niższe.

- Materiały, które już od dawna istnieją na rynku, ale wprowadzono ich nowe odmiany, np. styropian grafitowy, wełna mineralna, wełna drzewna, płyty pilśniowe miękkie, porowate, mają tę zaletę, że można je stosować w tradycyjnych technologiach budowy domów. To zdecydowanie ułatwia pracę inwestorom, którzy już znają technikę ich użycia, mówi Krzysztof Nasiadek, ekspert rynku budowlanego z warszawskiej firmy EKO-BUDMEX – producenta domów prefabrykowanych. 

Całkowicie nowe produkty (np. pianki i maty poliuretanowe) wyróżniają się jeszcze lepszymi parametrami izolacyjności i stwarzają większe możliwości budowania domów o wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu energetycznym, szczególnie w nowoczesnych technologiach.

Co wybrać?

Od kilku lat rynek oferuje pełen wybór nowoczesnych lub ulepszonych artykułów izolacyjnych. Ogromną zaletą wspomnianych już pianek poliuretanowych i polietylenowych (płyty, maty natryskowe) oraz mat refleksyjnych (laminaty z folii pęcherzykowej, bąbelkowej, pianki i folii metalizowanej aluminium) jest duża szczelność i odporność na zawilgocenie. Redukują one przegrzewanie się domu w wyniku nasłonecznienia, w okresie letnim.

Materiały refleksyjne powodują, że utrata ciepła jest niewielka i ograniczana przez promieniowanie. Można je łączyć np. z wełną mineralną czy drzewną, piankami i matami poliuretanowymi, styropianem, co znacznie ułatwia uzyskanie bardzo niskich współczynników przenikania ciepła zarówno dla ścian, podłóg na gruncie, jak i dachów. Jednak są one trudno dostępne i, niestety, dość kosztowne.

Warto zastanowić się nad zakupem wełny drzewnej, zwłaszcza, jeżeli chcemy, aby przy okazji tłumiła dźwięki. W przeciwieństwie do wełny mineralnej, jest odporna na zawilgocenie i reguluje wilgotność w pomieszczeniach, ale jest znacznie od niej droższa. Jeżeli zależy nam na doskonałej izolacji akustycznej, to właściwym wyborem będą płyty pilśniowe, porowate (miękkie). Należy jednak pamiętać, że ich zastosowanie nieco zmniejsza powierzchnię pomieszczenia.

- Szacuje się, że w domach nowoczesnych (tzw. pasywnych) ubytki ciepła przez promieniowanie, bez stosowania izolacji refleksyjnych, stanowią ok. 10-15% całkowitych strat energetycznych budynku. Natomiast w domach bardzo szczelnych i wyposażonych w system wentylacji stanowią one 25-30% całkowitych strat energetycznych. Te dane wyraźnie pokazują, jak bardzo wskazane jest stosowanie nowoczesnych materiałów izolacyjnych w obecnie budowanych domach i jak duże korzyści możemy dzięki nim uzyskać, ocenia Krzysztof Nasiadek.

Ogólne zasady

Najistotniejszy jest optymalnie dobrany system izolacji, dzięki któremu budynek nie będzie narażony na zawilgocenie i w konsekwencji zagrzybienie. Jeżeli zostanie on połączony z materiałami konstrukcyjnymi oraz wykończeniowymi, w efekcie uzyskamy właściwe współczynniki przenikania ciepła dla poszczególnych przegród oraz zostaną wyeliminowane lub ograniczone mostki termiczne, przez które ucieka ciepło. Scalony z układem wentylacji, ogrzewania i chłodzenia zapewni właściwy mikroklimat w budynku i wysoki komfort cieplny.

Już teraz można stosować nowe materiały izolacyjne w nowoczesnych domach lub przy termo –modernizacji. Warto też korzystać z nowatorskich metod diagnostycznych tj. kamer termowizyjnych, metody „Blower door”, które sprawdzają prawidłowość wykonania izolacji. Dzięki temu upewnimy się, że nasze inwestycje w izolacje termiczne domu przyniosą doskonałe efekty. Należy także odpowiednio dobrać proporcje izolacji poszczególnych elementów budynku, dzięki czemu zapotrzebowanie energetyczne będzie większe od oczekiwanego. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie wskazówki i przygotujemy konkretny plan działania, dom będzie prawidłowo funkcjonował przez lata.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Paweł Kajetanowicz

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »