Firma » Biznes

Od interesu do sukcesu

Od interesu do sukcesu
Zobacz więcej zdjęć »
Już ponad 1,5 mln Polek z powodzeniem kieruje swoimi własnymi firmami. Jednak wiele kobiet nadal obawia się wkroczenia w świat biznesu – martwią się, skąd wezmą pieniądze na rozwój firmy i jak pozyskają klientów. Są na to sposoby!

Według danych PARP aż 63 proc. kobiet pracujących na etatach oraz ponad połowa bezrobotnych bierze pod uwagę założenie własnej firmy w ciągu najbliższych pięciu lat. To sprawia, że o biznesie nie można myśleć jako o sferze zarezerwowanej tylko dla mężczyzn. Rośnie bowiem liczba businesswoman z powodzeniem kierujących własnymi firmami.

 

Dotacje na wyciągnięcie ręki

 

Aby dobrze wystartować z własnym interesem lub rozwinąć już istniejąca firmę niezbędny jest kapitał – to wiemy wszyscy. Dlatego kiedy kończą się oszczędności, zaczynamy szukać finansowego wsparcia. Część osób pożycza pieniądze od rodziny, część bierze kredyt w banku. Dzięki temu, że Polska należy do Unii Europejskiej, możemy też postarać się o unijna dotację. Taka forma doinwestowania to wyjątkowo interesujący sposób na dofinansowanie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

W zależności od regulaminu konkretnego projektu unijnego, takie wsparcie mogą uzyskać osoby, które prowadzą bądź dopiero planują założyć działalność gospodarczą. Zróżnicowany jest również obszar działalności, jakiego dotyczą dotacje. Na przykład w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki istniejące firmy mogą otrzymać wsparcie finansowe na zakup sprzętu komputerowego czy niezbędnych maszyn, a także na różnego rodzaju szkolenia pracowników. Pomoc mogą uzyskać także np. panie, które dopiero wchodzą na rynek pracy lub wracają do aktywności zawodowej po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci.

 

Rozwój poprzez integrację

 

Uzyskanie dofinansowania to nie wszystko należy również pamiętać o konieczności dotarcia z ofertą do potencjalnych klientów i partnerów. Sposobem na nawiązywanie kontaktów biznesowych jest zaangażowanie się w działalność różnego rodzaju stowarzyszeń, których celem jest wsparcie i wymiana doświadczeń na temat prowadzenia firmy. Jedną z tego typu inicjatyw jest poznański Klub Kobiet Przedsiębiorczych, który powstał w 2008 r. i od tego czasu aktywnie działa na rzecz integrowania kobiet, które prowadzą swoją działalność lub zajmują decyzyjne stanowiska w różnych przedsiębiorstwach. Każde z comiesięcznych spotkań Klubu ma określony temat i prowadzi je wybrany ekspert. – Odbywały się już u nas na przykład szkolenia z kierowania projektem czy zarządzania kryzysowego, a także savoir-vivre’u w biznesie, public relations czy networkingu – wylicza Joanna Stankiewicz, współzałożycielka Klubu. – Dzięki temu nasze spotkania to okazja do dyskusji na tematy biznesowe, a dodatkowo także szansa na nawiązanie kontaktów, które w przyszłości mogą wpłynąć na dalszy rozwój biznesu – dodaje Ewa Dominiak, współzałożycielka Klubu.

 

Rozkwit naszej firmy jest w znaczniej mierze uzależniony od rozwoju każdej z nas. Najtrudniejszy jest pierwszy krok – ale dzięki wsparciu funduszy europejskich oraz organizacji biznesowych postawić go jest dużo łatwiej. Tym bardziej, że informacje o dotacjach są dostępne na wyciągnięcie ręki – wystarczy zajrzeć na strony internetowe urzędów, a stowarzyszenia takie jak Klub Kobiet Przedsiębiorczych z Poznania tylko czekają, aż dołączy do nich kolejna kobieta interesu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

malwi_ak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »