Rozrywka i wypoczynek » Święta

Od Wrocławia do Drezna – szlakiem bożonarodzeniowych jarmarków

Od Wrocławia do Drezna – szlakiem bożonarodzeniowych jarmarków
Zobacz więcej zdjęć »
Zapach pierników, błyszczące w ciemności lampki i smak grzanego wina z goździkami – to nieodłączne elementy jarmarków bożonarodzeniowych. Dolnośląskie miasta pełne są takich magicznych miejsc.

Jeszcze do niedawna przedświąteczne jarmarki były specjalnością europejskich metropolii. Dolny Śląsk posiada jednak w tym zakresie wyjątkowo bogatą tradycję. Bożonarodzeniowe jarmarki odbywają się nie tylko we Wrocławiu, ale również w wielu mniejszych miastach regionu.

- Każda z takich imprez ma swoją specyfikę i odzwierciedla świąteczne tradycje obecne w danej społeczności. Wyprawa szlakiem dolnośląskich jarmarków może być zatem dobrym sposobem na zwiedzanie naszego regionu - przekonuje Justyna Wojciechowska z portalu ZnaneNieznane.pl.

Na wrocławskim rynku

Od 25 listopada Bożonarodzeniowy Jarmark na wrocławskim rynku zachwyca mieszkańców i przyjezdnych. Pilnie strzeżony przez krasnali-wartowników nabiera barw po zmroku. Atmosfera jest gorąca, pomimo niskich temperatur.

Lasek Bajek fascynuje dzieci, a dorosłym przypomina beztroskie dzieciństwo. Przekraczając bramę na ulicy Świdnickiej przenosimy się w miejsce pachnące świerkiem i piernikami. Możemy dać się ponieść chwili i zapomnieć o zgiełku dnia codziennego.

Tradycyjnie jarmarki promowały lokalne wyroby. Czasy się jednak zmieniają: we Wrocławiu można spróbować świątecznych wyrobów z Czech, Niemiec, Austrii, Holandii, Łotwy czy Litwy. Nie zabraknie słynnego litewskiego chleba z kminkiem czy kiełbasy z łososia.

Świdnicka kolęda

Podążając szlakiem Jarmarków Bożonarodzeniowych docieramy do Świdnicy na „Świdnicką Kolędę". Wówczas wokół rynku pojawią się drewniane domki z tuzinami aromatycznych pierników.

Goście „Świdnickiej Kolędy" będą mieli okazję obejrzeć wystawę wyjątkowych bożonarodzeniowych aniołów. Dzieła powstały podczas warsztatów ceramicznych w Młodzieżowym Domu Kultury, a zobaczyć je będzie można już 15 grudnia na wystawie w Galerii Fotografii.

Na granicy dwóch tradycji

Zbliżając się do granicy z Niemcami, w których tradycja Jarmarków Bożonarodzeniowych jest wyjątkowo silna, docieramy do Zgorzelca. Od 2 grudnia rozbrzmiewają tam donośne dźwięki puzonów, radosne głosy dzieci i bożonarodzeniowe pieśni.

W centralnej części Jarmarku tuż przy fontannie Neptuna, znajdziemy stoiska pełne wyrobów rękodzielniczych. Przywiązani do swoich tradycji mieszkańcy Śląska z pasja opowiedzą o śląskiej atmosferze świąt. Codziennie o godzinie 16 na rynku pojawia się gwiazdeczka, która rozdaje najmłodszym łakocie, osładzając chłodny dzień.

Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Kościele Świętej Trójcy można oglądać wspaniałą wystawę „Polskie Szopki z Odenwaldu".

- Podążając szlakiem Jarmarków Bożonarodzeniowych możemy dotrzeć aż do Drezna, gdzie słynny Striezelmarkt zachwyca już od 1434. To najstarszy i bez wątpienia jeden z najbardziej fascynujących jarmarków w Niemczech - przekonuje Justyna Wojciechowska.

Jarmarki Bożonarodzeniowe pełnią współcześnie bardzo istotną funkcję. Przypominają o bogatej świątecznej tradycji i tworzą wyjątkowy klimat. I trzeba przyznać, że czynią to znacznie skuteczniej, niż choinki obecne w galeriach handlowych.

Kalendarium dolnośląskich imprez bożonarodzeniowych:

10.12.2011 Jarmark Sowiogórski
11.12.2011 Magiczny czar Świątecznych Kartek w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
11.12.2011 V Powiatowy Przegląd Tradycji i Zwyczajów Bożonarodzeniowych w Ciepłowodach
17.12.2011 Ząbkowicki Jarmark Świąteczny
18.12.2011 Jarmark Świąteczny „Dolina Baryczy - Świąteczna Kraina" w Miliczu
od 23.12 Świąteczne Warsztaty w Pałacu Jedlinka
25.11-23.12 Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
28.11-12.12 Mikołajkowa Droga Listu w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
6.12-23.12 Zostań skrzatem i uratuj Świętego Mikołaja w Kłodzku
12-24.12 Wałbrzyski Jarmark Świąteczny
15-22.12 Jarmark Bożonarodzeniowy w Świdnicy

ZnaneNieznane.pl to serwis stworzony dla miłośników podróży. Dzięki wygodnemu plannerowi w ciągu kilku minut stworzysz, dopasowany do indywidualnych potrzeb, plan wycieczki. Bogata lista artykułów opisujących atrakcje Śląska, Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny umożliwia szczegółowe zapoznanie się z miejscami wartymi uwagi. Celem redaktorów ZnaneNieznane.pl jest stworzenie funkcjonalnego portalu, który promuje najciekawsze turystycznie miejsca w wymienionych regionach.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ZnaneNieznane.pl
http://znanenieznane.pl/

Komentarze (3)

 • avatar
  magdalena811 2011-12-12 19:15:31

  byłam we Wrocławiu wspaniały jarmark ;)))

 • avatar
  kaśka 2011-12-12 16:06:23

  jarmark wrocławski znam i kocham w każdym szczególe :)

 • avatar
  alpen_milka 2011-12-08 11:39:44

  Bardzo fajne te zdjęcia! Pięknie to wygląda :)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »