Firma » Podatki
Odlicz VAT od paliwa
Zobacz więcej zdjęć » |
Sprawa dotyczy wprowadzenia do obrotu prawnego nowej ustawy o podatku od towarów i usług. Według orzecznictwa wprowadzone zmiany w sposobie odliczania VAT nie są zgodne z prawem UE.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Zdaniem sądów wprowadzone przez Polskę po wejściu do UE zmiany naruszają zasadę „stand still" określoną w VI Dyrektywie VAT. Zasada ta stanowi, iż Polska, jako nowe Państwo Członkowskie, miała prawo utrzymać ograniczenia w zakresie odliczenia podatku naliczonego obowiązujące na jej terytorium w momencie przystąpienia do UE, pod warunkiem spełnienia zasady proporcjonalności.
Przepisy dotyczące ograniczenia odliczenia podatku od paliwa wykorzystywanego do samochodów, nie są uznawane za sprzeczne z zasadą proporcjonalności. Problem tkwi jednak w zmianie przepisów. Polska dwukrotnie od momentu akcesji dokonała zmiany uregulowania przedmiotowej kwestii.
Obecnie obowiązująca ustawa w swoim ostatnim artykule stanowi, iż jej przepisy dotyczące odliczenia podatku naliczonego stosuje się od 1 maja 2004 roku.
Przepisy obowiązująca do 31 kwietnia 2004 roku. pozwalały na odliczenie VAT od paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg. Podatnicy posiadający takie samochody (np. opel astra II, ford fusion, opel corsa itp.) mogli w tym czasie odliczać VAT od paliwa wykorzystywanego do ich napędzania.
Przepis ten został jednak zmieniony po wejściu Polski do UE. Wprowadzono tzw. „wzór Lisaka", który de facto podwyższał dopuszczalną ładowność samochodu, a tym samym ograniczał możliwość odliczenia podatku naliczonego.
Obecnie obowiązujące zasady zostały wprowadzone zmianami z 22 sierpnia 2005 roku. Wprowadziły one ograniczenie opierające się na dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu nieprzekraczającej 3,5 tony oraz innych warunkach wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy VAT.
Każda z powyższych zmian miała na celu ograniczenie kręgu pojazdów, od których przysługiwało pełne odliczenie podatku naliczonego. Należy zauważyć, iż ograniczenie to, oprócz nabycia paliw, dotyczy również kupna takich pojazdów, kupna części i usług służących ich wytworzeniu, czy też leasingu.
Takie ograniczenie praw przysługujących podatnikom jest sprzeczne z regulacjami unijnymi, jeśli nie posiada wyraźnego umocowania w dyrektywach. Umocowanie takie istnieje, jednak jedynie w stosunku do ograniczeń obowiązujących do momentu przystąpienia Polski do UE.
Według sądu zmiany obowiązujące od 1 maja 2004 roku stanowią nowe ograniczenie w zakresie odliczenia VAT. Powołując się na powyższe twierdzenie sądy orzekają na korzyść podatników.
Należy podkreślić, iż nadal odmienne stanowisko prezentuje Ministerstwo Finansów. Z konkretnymi rozwiązaniami MF chce zaczekać na odpowiedź ETS skierowane w przedmiotowej sprawie przez WSA w Krakowie.
W kwestii samochodów również Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce, zmierzające do uznania regulacji krajowych w tej kwestii za sprzeczne z przepisami wspólnotowymi.
Trzeba mieć jednak świadomość, że na konkretne stanowisko organów UE trzeba będzie jeszcze długo czekać.
Biorąc natomiast pod uwagę termin do korekty deklaracji VAT, przyjęta przez MF taktyka zmierza do przedawnienia się roszczeń podatników. Korekty w stosunku do transakcji dotyczących 2004 roku można bowiem dokonać jedynie do końca roku 2008 !!!
Dlatego też, jeżeli podatnik posiadał samochód w trakcie przystąpienia Polski do UE oraz utracił prawo do odliczania VAT od wydatków na taki samochód powinien jak najszybciej skorygować deklarację VAT i wystąpić o zwrot podatku.
Musi jednak liczyć się z nieprzychylnym stanowiskiem organów podatkowych. Rozwiązanie korzystne nastąpi prawdopodobnie dopiero na drodze sądowej.
Pamiętać także należy o nadal niewyjaśnionej kwestii sankcji VAT.
Mając na uwadze powyższe, aby przystąpić do boju z fiskusem należy być odpowiednio przygotowanym. Biorąc jednak pod uwagę kwoty, jakie przez lata wydało się na paliwo oraz upływ czasu, wygrana plus ewentualne odsetki mogą znacząco podreperować budżet firmy.
Nadesłał:
sp
|
Komentarze (0)