Kultura » Kultura
Odsłonięto wystawę o Szarych Szeregach na skwerze Hoovera. Opowiada historię młodych bohaterów
Apel „wszyscy jesteśmy żołnierzami” wybrzmiał z komunikatu specjalnego Polskiego Radia 1 września 1939 r. Na te słowa odpowiedzieli również młodzi ludzie, którzy stanęli do walki o wolną Polskę. Ich udział w obronie Katowic, Gdyni, Warszawy czy Grodna jest przykładem determinacji i bohaterstwa młodzieży skupionej wokół Organizacji Harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego. Gdy zapadła decyzja o kapitulacji Warszawy, 27 września 1939 r., formacja przeszła do podziemia, przyjmując kryptonim „Szare Szeregi”. Do dziś jest on określeniem dla całego tajnego harcerstwa.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
– Działalność Szarych Szeregów była ważną częścią ruchu oporu. Harcerze brali udział w obronie polskich miast podczas kampanii wrześniowej, a po zapadnięciu decyzji o kapitulacji Warszawy stworzyli organizację, która zasłynęła m.in. z „małego sabotażu”. Niezwykle ważną rolę w Powstaniu Warszawskim odegrały stworzone przez harcerzy bataliony „Zośka” i „Parasol”, które wsławiły się bohaterstwem. Postawa tych młodych ludzi, ich walka i poświęcenie są dla nas niegasnącą inspiracją, a także wzorem. Chcemy przekazywać wiedzę o nich następnym pokoleniom, dlatego przy najważniejszym stołecznym deptaku otworzyliśmy plenerową wystawę – mówi Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.
„Dziś, Jutro, Pojutrze – historia Szarych Szeregów” to projekt edukacyjny Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego zrealizowany we współpracy z Muzeum Harcerstwa. Za dobór materiałów odpowiadał zespół historyków kierowany przez dr. Stefana Artymowskiego. Wystawa znajduje się na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i potrwa do 18 października. Wstęp jest bezpłatny. Sponsorem głównym wystawy jest Orlen S.A.
Nadesłał:
p.artymowski@cecpolska.pl
|
Komentarze (0)