Dom » Nieruchomość

Oferta Wilanowa zmniejsza się

Z miesiąca na miesiąc maleje wybór nowych mieszkań w Wilanowie. Po okresie stagnacji, deweloperzy zaczynają wprowadzać w tej dzielnicy nowe inwestycje


Jeszcze w pierwszej połowie 2010 roku Wilanów był rejonem, który plasował się w czołówce stołecznych dzielnic, jeśli chodzi o wielkość oferty deweloperskiej. Jak podaje firma Emmerson, od połowy 2010 r., kiedy to podaż na rynku pierwotnym osiągnęła poziom 2,2 tys., liczba dostępnych lokali mieszkalnych w Wilanowie systematycznie spada.

W III kwartale zeszłego roku w tej, uważanej za apartamentową, dzielnicy dostępnych było już nieco mniej, bo ok. 2 tys. mieszkań w 28 inwestycjach. Wtedy właśnie nastąpił jej spadek, na drugie miejsce (po Woli), z pozycji lidera pod względem podaży na stołecznym rynku pierwotnym. W obu dzielnicach, jako jedynych w Warszawie, oferta lokali deweloperskich przekraczała w tym czasie 2 tys. mieszkań.  
Po okresie wyprzedaży, w II kwartale 2011 r. ilość nowych mieszkań dostępnych w Wilanowie zaczęła się dopiero zwiększać na skutek wprowadzenia do sprzedaży lokali w trzech rozpoczętych inwestycjach. Osoby zainteresowane zamieszkaniem w tym rejonie miasta mają też możliwość kupna mieszkań w inwestycji Apartamenty Wilanowska II zlokalizowanej na granicy Wilanowa i Mokotowa. Firma Rogowski Development zaczęła tam kilka miesięcy temu realizację kolejnego etapu inwestycji znanej pod nazwą Osiedla Ażurowych Okiennic. W nowych apartamentowcach ma powstać 219 mieszkań. W ofercie katalogowej znalazły się lokale o powierzchni 40–324 mkw. w cenie od 7,8 tys. do 12,7 tys. zł/mkw.

Stawki uzależnione są od standardu mieszkań, ponieważ oferta jest dość zróżnicowana. W nieco wyższych budynkach można kupić tańsze i mniejsze lokale, a w czteropiętrowych penthousy i apartamenty wyższej klasy wyposażone m.in. w odrębną klimatyzację we wszystkich pomieszczeniach, podłączenia kominkowe, czy tarasy dachowe.

1, 4 tys. nowych mieszkań do kupienia

Obecnie na terenie Wilanowa w sprzedaży znajduje się 30 projektów, a liczba dostępnych w nich mieszkań sięga blisko 1,4 tys. (dane Emmerson). W tym około dwie trzecie to mieszkania gotowe. Są to głównie lokale, które były budowane odmiennych od dzisiejszych realiach rynkowych i teraz nie odpowiadają potrzebom kupujących.

Wilanów jest czwartą co do wielkości dzielnicą Warszawy, ale o niewielkiej gęstości zaludnienia. W ostatnich latach, dzięki intensywnej działalności deweloperskiej ta sytuacja zaczęła powoli ulegać zmianie. Dzielnica kojarzy się z nowoczesną, kameralną zabudową, wysokiej jakości wykończeniem części wspólnych i licznymi udogodnieniami na terenie kompleksów.

Średnio 8 tys. zł/mkw.

Mimo to obecnie średnia cena mieszkań deweloperskich jest tu niższa od przeciętnej wartości dla całej Warszawy (8,5 tys. zł/mkw. wg Emmerson). Od końca ubiegłego roku średnia stawka 1 mkw. w Wilanowie utrzymuje się na poziomie ok. 8 tys. zł. Wynika to częściowo z faktu, że deweloperzy realizują tu przede wszystkim projekty o podwyższonym standardzie, a klasyczne apartamenty powstają jedynie w kilku mniejszych inwestycjach.

W większości warszawskich dzielnic od wielu miesięcy stale rośnie liczba mieszkań wprowadzanych do sprzedaży przez deweloperów. W przypadku Wilanowa sytuacja jest odwrotna. W ostatnim kwartale tego roku znów nie została rozpoczęta tu realizacja żadnego nowego projektu. Mniejsze zainteresowanie tym rejonem stolicy wśród firm deweloperskich można rozumieć jako swoistego rodzaju odreagowanie wcześniejszego szybkiego wzrostu podaży.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rogowski Development
http://rogowskidevelopment.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Sprawdź nowe inwestycje bielany mieszkania i lokale usługowe

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »