Motoryzacja » Samochody

Opłata paliwowa: czy jesteśmy skazani na drogie tankowanie?

Opłata paliwowa: czy jesteśmy skazani na drogie tankowanie?
Zobacz więcej zdjęć »
Rosnące ceny na stacjach benzynowych to wypadkowa wielu czynników, m.in. opłaty paliwowej. Czy to oznacza, że wyższe stawki obowiązujące w 2019 roku przełożą się na droższe tankowanie? Może tak być – wystarczy jednak poznać sposoby pozwalające zaoszczędzić na wydatkach.

Opłata paliwowa obejmuje wprowadzane na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu, które są wykorzystywane do napędu silników spalinowych. Stanowi więc jeden z elementów, który składa się na koszt paliwa obowiązującego na stacjach benzynowych. Wzrost opłaty może się więc przełożyć na rosnące ceny.Opłata paliwowa w 2019 roku

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Infrastruktury, od nowego roku obowiązują nowe stawki. Opłata paliwowa przedstawia się następująco:

  • 133,21 zł – za 1000 l benzyn silnikowych i wyrobów powstałych ze zmieszania benzyn z biokomponentami,
  • 297,61 zł – 1000 l olejów napędowych, wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami,
  • 164,61 zł – za 1000 kg gazów i innych wyrobów zgodnie z ustawą o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.


Jak obniżyć koszt tankowania na stacjach?

Aby płacić mniej za paliwo, wcale nie musisz ograniczać korzystania z pojazdu. Wystarczy wdrożyć kilka poniższych wskazówek, aby zmniejszyć wydatki na stacji benzynowej albo nawet odzyskać część pieniędzy za tankowanie.

  • Postaw na ekonomiczną jazdę

Ekonomiczna jazda przyczynia się do ograniczenia spalania. W efekcie rzadziej tankujesz, a więc oszczędzasz na paliwie.

Jeśli chcesz, aby pojazd palił mniej, musisz m.in. unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania, jak najszybciej zmienić bieg na wyższy, dostosować bieg do aktualnych obrotów silnika.

  • Korzystaj z bankowych programów lojalnościowych dla kierowców

Tak zwane autobanki wprowadzają wiele udogodnień dla klientów – kierowców. Przykładem może być Moto Konto dostępne w ofercie Toyota Banku. Jego zaletą jest nie tylko brak opłat za prowadzenie rachunku (po spełnieniu określonych kryteriów), ale przede wszystkim możliwość uzyskania do 10% zwrotu za tankowanie. Taki cashback sprawia, że opłata paliwowa nie stoi na przeszkodzie to zakupu paliwa niższym kosztem.

Bank idzie jednak krok dalej – osoby, które skorzystają z finansowania oferowanego przez Toyota Bank, mogą liczyć na bony paliwowe na łączną kwotę 500 zł.

  • Pomyśl o zmianie samochodu na hybrydę

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz zmianę auta, pomyśl o hybrydzie. Połączenie silnika benzynowego z napędem elektrycznym pozwala poczynić spore oszczędności. Inwestycja w takie auto zwróci się po kilku latach, zaś Ty nie będziesz musiał przejmować się rosnącymi cenami paliw.

Chociaż nie masz wpływu na wysokość opłaty paliwowej, możesz skutecznie dążyć do obniżenia wydatków związanych z tankowaniem auta. Zacznij racjonalnie jeździć, rozsądnie wybieraj stacje benzynowe oraz korzystaj z bankowych programów lojalnościowych. Już po miesiącu zauważysz różnicę w domowym budżecie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »