Społeczeństwo » Społeczeństwo

Oprocentowanie lokat coraz niższe

Oprocentowanie lokat coraz niższe
Zobacz więcej zdjęć »
Aktualne oprocentowanie lokat jest coraz niższe. Banki przestały oferować lokaty z 3% lub wyższym oprocentowaniem.


Wyjątek od reguły stanowią tylko lokaty, które przeznaczone są wyłącznie dla nowych klientów. Są to w dużej większości lokaty krótkoterminowe, których termin wykupu wynosi 1-3 miesiące. Da się znaleźć oferty tego typu nawet na 4 czy 5 procent, nie jest to jednak opcja na długoterminowe lokowanie oszczędności. Spośród ofert 30 największych banków w Polsce nie można aktualnie znaleźć żadnej oferty z oprocentowaniem 3%, skierowanej dla szeregowych klientów. Mowa oczywiście o lokatach bez "gwiazdek", czyli dodatkowych kosztów, takich jak podpisanie umowy ubezpieczeniowej.

Problemy z oszczędzaniem 
 
Spadki oprocentowania są rekordowe. Najdotkliwiej odczuwają to osoby, które lokują oszczędności na lokatach bankowych. Ten sposób oszczędzania jest coraz mniej opłacalny. Czy oprocentowanie jeszcze spadnie? Prawdopodobnie nie. Analitycy przewidują, że może nawet wzrosnąć, jednak dopiero w trzecim kwartale przyszłego roku. Aktualnie jednak depozyty czasowe dające 2.5% lub więcej są już rzadkością. Nieco lepiej sprawa wygląda jeśli weźmie się pod uwagę opcje długoterminowe, z pełnym zamrożeniem kapitału. 
 
Dobry czas na kredyty 
 
Obniżka stóp procentowych na szczęście wpływa nie tylko na oprocentowanie lokat, lecz również kredytów. Jeżeli planujemy zaciąganie zobowiązań długoterminowych, teraz jest ku temu najlepszy moment. Tyczy się to również kredytów hipotecznych. Obniżka stóp procentowych może powodować podwyższanie marży banków, które jakoś rekompensują sobie niskie oprocentowanie. Jeśli stopy procentowe miałby jeszcze spaść, banki podwyższą dodatkowe opłaty. Sytuacja ta nie tyczy się pożyczek krótkoterminowych, które rządzą się swoimi prawami (więcej przeczytasz tutaj). Ich oprocentowanie jest zawsze bardzo wysokie, zwłaszcza tych, które oferowane są nie przez banki, lecz innego typu instytucje finansowe (tzw. parabanki).


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

http://onebank.pl/
http://onebank.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 6 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »