Firma » System prawny

Dziedziczenie długów

Dziedziczenie długów
Zobacz więcej zdjęć »
Któż z nas nie chciałby, aby pieniądze lub jakikolwiek majątek spadł mu z nieba. Niestety, w Polsce można dziedziczyć nie tylko majątek, lecz również długi. Czy da się tego uniknąć?

Liczymy na szczęście, przypadek, lub na zamożną ukochaną osobę z rodziny lub najbliższych znajomych po której śmierci odziedziczymy fortunę lub chociaż jej część. Wielu z nas zapewne nie zdaje sobie sprawy, że nasze życie po ewentualnym odziedziczeniu spadku po zmarłej babci lub wujku zamiast zmienić się na lepsze i poprawić naszą kondycję finansową, może stać się koszmarem.

A dlaczego? Ano dlatego, że Polskie prawo przewiduje jednak nie tylko dziedziczenie majątku, lecz również długów. Mamy dwie drogi aby nie popaść w tarapaty jeśli wiemy, że spadkodawca jest dłużnikiem np. wobec banku i ma w nim niespłacony kredyt. Pierwszą z nich jest złożenie wniosku do sądu rejonowego właściwego dla miejsca naszego zamieszkania lub u notariusza. W oświadczeniu zrzekamy się dziedziczonego majątku. Pamiętajmy, że na złożenie wniosku mamy pół roku od chwili otrzymania prawa o spadku. Po złożeniu pisma, spadek automatycznie przechodzi na małżonka i dzieci. Dlatego ważne jest by każda z osób zrzekała się spadku, jeśli oczywiście jesteśmy pewni że spadkodawca był mocno zadłużony. 

Jeśli nie mamy takiej pewności możemy złożyć wniosek o przyjęcie spadku wraz z dobrodziejstwem inwentarza. Dług który będzie większy od odziedziczonego majątku nie będzie musiał być przez nas płacony, a w najlepszym wypadku, jeśli będzie mniejszy niż wartość inwentarza, możemy na takim spadku faktycznie zyskać. Ile zyskamy na spadku? Wyliczeniem zajmuje się komornik, który ustala wartość dziedziczonego majątku wraz z aktywami.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Tacho.net.pl
http://tacho.net.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »