Technologie » Komputery

Oracle wprowadza nowe autonomiczne usługi platformy

Zbliża się nowa era przetwarzania komputerowego, w której przewodnią rolę odgrywać będzie oprogramowanie autonomiczne. Mówimy tu o usługach chmurowych, które wykorzystują algorytmy uczenia maszynowego do eliminowania ludzkiej pracy i ludzkich błędów.


Zautomatyzowane oprogramowanie było dostępne także w przeszłości - mogło jednak wykonywać zadania, które były im zlecane; systemy autonomiczne będą działać bardziej samodzielnie, obsługiwać wyjątki i będą uczyły się z czasem. "System autonomiczny to system edukacyjny" - mówi Amit Zavery, wiceprezes Oracle, szef działu Cloud Platform. "System sam rozumie, co się dzieje, prognozuje, co się wydarzy, i wykorzystuje mnóstwo danych, aby dowiedzieć się, jakie następne działanie będzie najlepsze ".

Oracle przewodzi tej zmianie. W październiku ubiegłego roku firma przedstawiła swoją wizję autonomicznej bazy danych, która wykorzystuje zaawansowane mechanizmy sztucznej inteligencji i automatycznego uczenia, aby wyeliminować pracę człowieka, błędy ludzkie oraz ręczne dostrajanie, oraz pomaga osiągnąć niespotykaną wcześniej dostępność, wydajność i bezpieczeństwo w znacznie niższej cenie. W 2018 r. zostaną udostępnione dalsze autonomiczne usługi bazodanowe, z których każda będzie dostosowana do określonych obciążeń, m.in. Oracle Autonomous Data Warehouse Cloud Service do analiz, Oracle Autonomous Database OLTP do obciążeń transakcyjnych i mieszanych oraz Oracle Autonomous NoSQL Database do szybkich operacji odczytu i zapisu na masową skalę. 

Teraz Oracle przedstawia szerszą wizję autonomicznych usług Oracle Cloud Platform, przyjmując to samo podejście automatyzacji do zadań związanych z tworzeniem, czy integracją aplikacji i danych, sztuczną inteligencją (AI), analizą biznesową, bezpieczeństwem i zarządzaniem. Autonomiczna platforma jako usługa pozwoli obniżyć koszty IT i poprawić bezpieczeństwo, ponieważ wymaga mniejszego zakresu opieki ludzkiej i eliminuje większość ludzkich błędów. Usługi te umożliwią również przyspieszenie wdrażania systemów IT, umożliwiając programistom szybkie przejście do tworzenia nowych funkcji, zamiast tracić czas na rutynowe zadania związane z zapewnieniem, optymalizacją, dostrajaniem, integracją i zabezpieczaniem systemów.

Oprócz Oracle Autonomous Database, w pierwszej połowie roku kalendarzowego 2018 mają się również pojawić funkcje autonomiczne do tworzenia aplikacji mobilnych, funkcji mobilnych i botów, integracji, analiz, bezpieczeństwa i zarządzania systemami. Wszystkie usługi na platformie Oracle Cloud Platform są wyposażone w podstawowe funkcje autonomiczne, takie jak: autonomiczne działanie pozwalające obniżyć koszty i zwiększać produktywność (eliminuje pracę ludzką w obszarze konfiguracji, zabezpieczenia, monitorowania, tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania oraz rozwiązywania problemów, automatycznie wprowadza uaktualnienia i poprawki podczas pracy); autonomiczna ochrona pozwalająca zmniejszyć ryzyko (chroni przed atakami z zewnątrz i ze strony nieuczciwych użytkowników wewnętrznych, automatycznie wprowadza aktualizacje zabezpieczeń podczas pracy w celu ochrony przed cyberatakami i automatycznie szyfruje wszystkie dane); automatyczne funkcje naprawy zwiększające dostępność (zapewniają zautomatyzowaną ochronę przed wszystkimi planowanymi i nieplanowanymi przestojami dzięki dostępności na poziomie 99,995%, co daje mniej niż 2,5 minuty przestojów w miesiącu).

"To jest dopiero pierwsza faza, będziemy nadal zwiększać możliwości autonomiczne w miarę rozwoju naszych usług", podsumowuje Amit Zavery, "ale nie ulega wątpliwości, że już to co mamy, stanowi platformę komputerową następnej generacji."

Autorem artykułu jest Marek Górski


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Oracle

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »