Technologie » Komputery

Organizacja biurka - jak do niej podejść, żeby pracować przyjemniej i efektywniej?

Organizacja biurka - jak do niej podejść, żeby pracować przyjemniej i efektywniej?
Zobacz więcej zdjęć »
W czasach ogólnie dostępnego Internetu coraz więcej ludzi pracuje na stałe przy własnym biurku. Organizacja biurka ważna jest nie tylko ze względu na wygodę. Porządek na blacie wpływa na efektywność wykonywanej pracy, a także jej ergonomię.

Jest to ważne dla pracowników zdalnych oraz uczniów i studentów, którzy muszą regularnie zdobywać nową wiedzę.Organizacja i utrzymywanie porządku na blacie

Wolna przestrzeń użytkowa na blacie biurka jest bardzo istotna dla wygody pracy. To dlatego jeśli tylko miejsce w pomieszczeniu na to pozwala, warto wybrać mebel większy, który zapewni optymalne i ergonomiczne warunki. Nawet najszerszy i najgłębszy blat powinien jednak być dobrze zorganizowany.

Skuteczna organizacja biurka powinna więc zacząć się od przemyślenia, jakie urządzenia i artykuły będą na nim najczęściej potrzebne. Tylko takie rzeczy jak komputer powinny na stałe leżeć na blacie biurka, natomiast inne artykuły jak notesy, zeszyty, czy długopisy, dobrze jest przechowywać w miejscu, które zawsze będzie pod ręką podczas pracy. Pozostawiając wszystkie te drobne przedmioty na blacie, żadna organizacja biurka nie pomoże, ponieważ, tak czy inaczej, będzie na nim panował wieczny bałagan.

Kiedy na biurku pozostaje jedynie kilka najważniejszych elementów potrzebnych do pracy jak komputer, klawiatura, czy myszka, bardzo łatwo jest utrzymać na nim porządek. Aby blat pozostał czysty i przyjemnie się przy nim pracowało, warto regularnie przecierać go wilgotną szmatką z odrobiną detergentu. W tym celu sprawdzą się także specjalne środki do mebli w sprayu, które ograniczają zbieranie się kurzu.Szafki, szuflady i półki

Chociaż minimalistyczne biurka składające się wyłącznie z samego blatu wyglądają schludnie i nowocześnie, bez dodatku odpowiednich mebli do przechowywania różnych artykułów mogą okazać się wyjątkowo niepraktyczne. Dla dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkoły często wybiera się biurka z nadstawką, w której umieszczone są zamykane szafki i półki. To w nich nastolatek może trzymać swoje zeszyty i podręczniki. Warto pamiętać, że również osoba dorosła na co dzień pracująca przy biurku potrzebuje miejsca na przechowywanie notesów, segregatorów, książek i artykułów biurowych. Często wystarczy jedynie szuflada wraz z jedną szafką wbudowaną w dolną część biurka. Dla tych, którzy przy pracy korzystają książek i chcą zabudować także przestrzeń nad blatem, dobrze sprawdzą się półki montowane w ścianie.

Nie można zapomnieć o zachowaniu porządku w szafkach, nawet jeśli są one zamykane i zwyczajnie nie widać, jak duży chaos skrywają w środku. Organizację warto zacząć od podzielenia wszystkich artykułów według ich przeznaczenia. Książki i podręczniki znajdą swoje miejsce na półkach, zeszyty tuż obok nich, albo w zamykanych szafkach. Dokumenty najłatwiej przechowywać w segregatorach i teczkach dzieląc je przy tym na różne rodzaje, aby znalezienie konkretnego nie wiązało się później z przeszukiwaniem wszystkich. Największy problem w organizacji mogą sprawiać drobne przybory biurowe i papiernicze jak długopisy, ołówki, nożyczki, czy markery. Do ich przechowywania świetnie nadają się nieduże organizery, lub zwykłe pudełka. Aby w szufladzie nie mieszały się one ze sobą, warto poukładać je w plastikowych albo nawet kartonowych pudełeczkach.Organizacja kabli przy biurku

Dziś każdy przy swoim biurku poprowadzone ma wiele kabli. Jeden od oświetlenia, drugi od nagłośnienia, kolejny to kabel do drukarki, a następny od zasilacza do laptopa. Długo można by wymieniać wszystkie przewody, z którymi trzeba sobie poradzić przy własnym miejscu pracy. Organizacja biurka pod tym kątem jest bardzo ważna dlatego, że żaden z kabli nie może zostać uszkodzony, ale również ze względu na wygodę, której nie sprzyjają przewody walające się po podłodze ani dookoła blatu.

Warto podzielić kable na te, których nie odpina się wcale, i te, które ciągle się przepina. Przewody używane na co dzień można na stałe przepuścić przez dedykowany do tego otwór w blacie biurka, lub po prostu za blatem. Do innych użyć można różnego rodzaju spinaczy i kolorowych oznaczeń, dzięki czemu nigdy się one nie pomylą.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 3 dni:
BEZPŁATNE ZAJĘCIA PRÓBNE W ATMOSFERZE MULTISPORT W WARSZAWIE
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »