Motoryzacja » Samochody

Ostry debiut

Ostry debiut
Zobacz więcej zdjęć »
Ogrodzieniecki kamieniołom znów zatętnił życiem i rykiem samochodowych silników. W sobotę, 22 marca odbyła się tam I Edycja Przeprawowych Mistrzostw H6. Nowa formuła rajdu sprawdziła się doskonale. Na starcie stanęły 44 załogi, które stoczyły zaciętą walkę na odcinkach specjalnych.

Organizatorzy Przeprawowych Mistrzostw H6 postanowili połączyć 6-godzinny maraton z przeprawowymi odcinkami specjalnymi. Rajd był podzielony na 2 części, po 3 godziny. Pomiędzy nimi zawodnicy mieli chwilę czasu, by doprowadzić swoje maszyny do stanu używalności.

Trasa wytyczona na terenie nieczynnego kamieniołomu w Ogrodzieńcu miała nieco ponad 5 kilometrów długości. Każda z trzech startujących klas - No Limit, Advance i Challenge - do pokonania trzy odcinki specjalne. Ale jak później przyznawali zawodnicy, także dojazdówka wymagała od nich sporych umiejętności.

W sobotę - 22 marca - już od wczesnego rana kamieniołom zaczął zapełniać się terenowymi rajdówkami i serwisami zawodników. Teren kamieniołomu szybko zamienił się w rajdowe miasteczko, z ustawioną w centralnym punkcie sceną. Nad wszystkim unosił się miły zapach hamburgerów, steków i innych przysmaków, grillowanych na stylowym, off-roadowym grillu.

Zawodnicy stawili się niemal w komplecie. Nie zabrakło nazwisk z czołówki polskiego off-roadu. O godzinie 10.25, strzałem z pistoletu startowego, dyrektor rajdu dał sygnał do starty pierwszym 4 załogom. Kolejne czwórki startowały co 3 minuty.

Pierwsza pętla okazała się być sporym wyzwaniem. Najszybsze załogi pojawiły się ponownie na starcie dopiero po przeszło 40 minutach. Później jednak zawodnicy nabrali tempa - czołówka przez pierwsze trzy godziny rajdu zdołała zrobić po 7 okrążeń trasy. Nie wszystkim jednak szło tak dobrze - po pierwszej części kilka załóg zostało na trasie z uszkodzonym sprzętem.

Po pierwszej części rajdu zawodnicy mieli chwilę przerwy na odpoczynek i regenerację sprzętu. O godzinie 15.00 rozpoczęła się druga część zawodów. Kierowcy znając już specyfikę trasy i pułapki czyhające na oesach podróżowali dużo szybciej. Czasy okrążenia spadły niemal o połowę.

W klasie Challenge od samego początku walka toczyła się między załogami Bartosz Urbański/Bartosz Sypniewski i Michał Szczurtek/Sebastian Klonowski. Równe tempo trzymali też Piotr Plackowski z Piotrem Jastrzębskim, ale pod koniec I etapu wyeliminowała ich awaria. Ostatecznie zwycięstwo przypadło Michałowi Szczurtkowi, Urbański był drugi a podium uzupełnili Marcin Rumiński i Przemysław Przemielewski.

W klasie Advance Piotr Florczak i Karol Soboń pokonali w 3 godziny aż 11 okrążeń, ustalając tym samym rekord w tym rajdzie. Dzięki temu kielecka załoga sięgnęła po wygraną w swojej klasie. Kolejną pozycję zajęli Tomasz Stokłosa i Karol Trzebny, a na najniższym stopniu podium stanęli Tomasz Poneta i Bartosz Woźniak.

W najcięższej klasie No Limit Artur Owczarek i Roman Popławski od startu narzucali mordercze wręcz tempo. Na mecie mieli 2 okrążenia przewagi nad Sławomirem Jabłońskim i Radosławem Kozakiem. Trzecią pozycją musiały podzielić się dwie załogi - Gerard Stachal i Michał Stachal, oraz Marcin Biadała i Mariusz Szwedziak - w ciągu 6 godzin pokonali tyle samo okrążeń i odcinków specjalnych.

Rajd cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród zawodników, ale i wśród widzów. Przy całej trasie można było spotkać licznych kibiców. Niewątpliwie pomogła piękna, słoneczna pogoda.

Inauguracja Przeprawowych Mistrzostw H6 wypadła imponująco. Krótka, jednodniowa formuła rajdu przyciągnęła wielu zawodników, a kompaktowa trasa pozwoliła widzom śledzić niemal cały rajd bez długich dojazdów i szukania oesów. W sezonie 2014 odbędą się jeszcze dwie edycje PM H6. Kolejną zaplanowano na 5 lipca.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Euroforum

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »