Firma » Biznes

Partnerstwo nauki i przemysłu

Partnerstwo nauki i przemysłu
Zobacz więcej zdjęć »
RAFAKO S.A i Politechnika Wrocławska 2 lutego uroczyście podsumowały współpracę. Obydwie strony nie kryły zadowolenia z jej efektów. - To wzorzec godny naśladowania przez inne firmy – powiedział prof. Tadeusz Więckowski, rektor uczelni.

Umowa RAFAKO z Politechniką Wrocławską została podpisana w listopadzie 2009 r., jednak rzeczywista współpraca z uczelnią trwa niemal od samego początku istnienia firmy. 2 lutego w siedzibie RAFAKO podsumowane zostały efekty dotychczasowych działań. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele spółki, z zarządem na czele oraz uczelni i jej władzami.

- Jestem zachwycony współpracą z RAFAKO. To wzorcowy model współdziałania uczelni z przedsiębiorstwem. Nawiązaliśmy tu rzeczywistą współpracę, opartą na prawdziwym partnerstwie. Wyniki badań nie są odkładane na półkę, lecz wykorzystywane w praktyce. Firma poszukuje dla swoich produktów nowych technologii i rozwiązań, by zwiększyć swoją konkurencyjność. Rywalizuje dziś z najlepszymi firmami na świecie, w zawiązku z tym musi szukać takich rozwiązań, które będą atrakcyjne dla przyszłego użytkownika. Współpraca w zakresie prowadzenia badań naukowych to możliwość tworzenia i realizacji własnej myśli technologicznej – mówił Jego Magnificencja rektor prof. Tadeusz Więckowski. - Nasza współpraca bardzo dobrze rokuje na przyszłość i będzie rozszerzana na kolejne obszary – zapewnił rektor. Dodał, że zamierza wystąpić o Nagrodę Prezesa Rady Ministrów dla jednego ze wspólnych osiągnięć naukowo-technicznych.

- Nasza technologia nie byłaby tak efektywna, gdyby nie współpraca z uczelnią. Realizujemy kilka niezwykle ważnych dla nas programów badawczo-rozwojowych, które w przyszłości umożliwią nam skuteczne konkurowanie na tych obszarach rynku, gdzie innowacyjność technologiczna jest wyjątkowo ważna – przyznał Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny RAFAKO S.A.

Do najważniejszych osiągnięć współpracy z Politechniką Wrocławską należy opracowanie nowoczesnej technologii w zakresie odsiarczania spalin, oferowanej przez RAFAKO. To również optymalizacja technologii elektrofiltrów, jednego z najlepszych produktów tego typu na międzynarodowym rynku. W toku są kolejne prace badawczo-rozwojowe, dzięki którym RAFAKO będzie mogło z powodzeniem konkurować z najlepszymi firmami na świecie, m.in. w zakresie budowy nowoczesnych bloków energetycznych oraz redukcji emisji rtęci – Za kilka lat także w tym zakresie wejdą w życie unijne ograniczenia, obowiązujące całą energetykę. Wówczas Rafako, jako jedna z pierwszych firm, będzie posiadało własną technologię, którą będzie mogło zaoferować też innym – mówi prezes Wiesław Różacki. Zaawansowane są także projekty związane z energetyką atomową.

Krzysztof Burek, wiceprezes i dyrektor ds. handlowych RAFAKO S.A., podkreślił, że kooperacja z uczelnią pomaga przełamać stereotypy myślowe, funkcjonujące za granicą. - Panuje przekonanie, że polskie firmy są dobrymi rzemieślnikami, ale nie są samodzielne pod względem myśli technologicznej. Dzięki współpracy z naukowcami RAFAKO wypracowało własne rozwiązania. To podnosi rangę firmy i wzmacnia jej pozycje na arenie międzynarodowej. Mamy własną myśl technologiczną, potrafimy ją zastosować i robimy to skutecznie – powiedział wiceprezes Krzysztof Burek.

Największy wkład we współpracę z RAFAKO mają wydziały mechaniczny, inżynierii środowiskowej oraz mechaniczno-energetyczny. Projekty realizowane są w zespołach badawczych, w skład których wchodzą naukowcy jak i przedstawiciele firmy. - Rezultaty są imponujące. Zamierzamy przygotować nowe stanowiska badawcze i prowadzić kolejne doświadczenia. Mam nadzieję, że będziemy realizować kolejne projekty w nowych obszarach, bardzo ważnych dla energetyki– mówił dr hab. inż. Jan Danielewicz, dziekan wydziału inżynierii środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Na gościach spore wrażenie zrobiła też wizyta w halach produkcyjnych RAFAKO - Przede wszystkim zdałem sobie sprawę ze skali i rozmiarów tej produkcji. Wcześniej nie miałem o tym wyobrażenia. Tu tworzy się produkt od podstaw. Jestem pod ogromnym wrażeniem stosowanej technologii, diagnostyki oraz perfekcji, z jaką to się odbywa – mówił rektor.

W uroczystym podsumowaniu dotychczasowej współpracy z dolnośląską uczelnią uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

- Mam nadzieję, że takie spotkania będą odbywać się od tej pory cyklicznie, także z innymi uczelniami – powiedział Witold Rożnowski, kierownik działu postępu technicznego, wdrożeń i ochrony patentów w RAFAKO S.A., odpowiedzialny za współpracę z ośrodkami akademickimi.

RAFAKO współpracuje również m.in. z Politechniką Krakowską, Politechniką Śląską z Gliwic oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową z Raciborza. Kontakty przedsiębiorstwa ze środowiskiem naukowym dotyczą trzech obszarów rozwoju branży energetycznej. Są to technologie związane z nowoczesnymi blokami energetycznymi na parametry nadkrytyczne, podnoszeniem skuteczności instalacji ochrony środowiska oraz nowoczesnymi rozwiązaniami dotyczącymi spalarni odpadów komunalnych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »