Dom » Budownictwo

Piec na ekogroszek - wady i zalety

Piec na ekogroszek - wady i zalety
Zobacz więcej zdjęć »
W dobie stale rosnących cen gazu oraz energii elektrycznej, poszukujemy innych sposobów ogrzewania domu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, zastępujących ogrzewanie gazowe, są piece na ekogroszek.

Te nowoczesne i funkcjonalne urządzenia ogrzewają zarówno wodę użytkową jak i pozwalają utrzymać pożądaną temperaturę w domu. Naturalnie nie jest to złoty środek i piece na ekogroszek również posiadają swoje wady i zalety. Zanim podejmiemy decyzje co do wyboru systemu ogrzewania w naszym domu, warto jest bliżej im się przyjrzeć.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego o stosunkowo niewielkich ziarnach, które otrzymywane jest z węgla kamiennego. Jego granulacja, a także wartość kaloryczna może być zróżnicowana w zależności od zakupionego rodzaju paliwa. Może być spalany jedynie w kotłach specjalnie przystosowanych do tego rodzaju paliwa.

Zalety

Najważniejszą zaletą tego rodzaju kotłów jest z pewnością fakt, że ekogroszek jest obecnie najtańszym rodzajem paliwa do ogrzewania domów. Ceny gazu czy oleju znacznie przewyższają ceny ekogroszku. Jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne nawet przy wysokich kosztach instalacyjnych na początku. O zakupie ekogroszku warto jest pomyśleć latem, kiedy ceny są zdecydowanie niższe niż w zimie, a i również łatwiej zorganizować transport.

Wady

Niestety ten system ogrzewania posiada również wady. Jedną z podstawowych jest konieczność składowania opału w suchym i osłoniętym miejscu. Innymi słowy musimy wygospodarować na ekogroszek specjalne pomieszczenie lub domek gospodarczy. Kolejnym utrudnieniem może być konieczność dorzucania paliwa do podajnika – może to być szczególnie problematyczne gdy kupujemy ekogroszek w 25 litrowych workach. Niestety w efekcie spalania opału, w kotłowni osiada pył. Może to być szczególnie uciążliwe, jeśli pomieszczenie nie posiada dobrej wentylacji. Piec na ekogroszek wymaga regularnego czyszczenia i usuwania nagromadzonego popiołu.

Jak widać, piece na ekogroszek mają swoje mocne i słabe strony. Niezależnie jednak od uciążliwości w użytkowaniu, jakimi są konieczność częstego sprzątania i dorzucania paliwa do podajnika, względy ekonomiczne są bardzo istotne. Częstsze sprzątanie kotłowni może być mniej uciążliwe, gdy mamy świadomość, że piec na ekogroszek to najtańsze z możliwych rozwiań.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

sanduciorbas

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Mietek 2015-02-20 12:08:22

    Artykuł jest mało rzetelny. Koszty ogrzewania ekogroszkiem i piecem gazowym są porównywalne, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę koszty zakupu i czas życia urządzenia. http://www.tanie-ogrzewanie.pl/poradniki-abc/kotly/jaki-piec-wybrac-do-ogrzewania-domu-porownaj-koszty-179.html
    Gdyby ekogroszek kosztował tyle co w kotłowni to twierdzenie było by prawdziwe


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »