Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Pielęgnacja soczewek i błędy z tym związane

Pielęgnacja soczewek i błędy z tym związane
Zobacz więcej zdjęć »
Ze względu na czas użytkowania przewidziany przez producentów, soczewki kontaktowe może podzielić na te jednodniowe, dwutygodniowe, soczewki miesięczne oraz kwartalne i roczne.

Ważnym kryterium przy wyborze soczewek jest to, że nie należy nigdy na własną rękę przedłużać czasu użytkowania produktu. Pewne ogólne zasady dotyczące środków ostrożności i pielęgnacji dotyczą wszystkich rodzajów soczewek.

Bezpieczne noszenie soczewek

Już od chwili rozpakowania szkieł ze sterylnych opakowań, soczewki narażone są na szkodliwy wpływ drobnoustrojów osadzających się z powietrza. Z chwilą, kiedy zakładamy je na oko, wszystko to, co dostaje się do niego, osadza się na soczewce, jak na przykład makijaż czy kurz. Z tego względu niektórzy użytkowcy wybierają właśnie soczewki o jak najkrótszej żywotności, ponieważ chcą uniknąć zapalenia spojówek czy innych dolegliwości ze strony oka. Jednakże jeżeli będziemy odpowiednio pielęgnować typy soczewek, które nosi się dłużej, nic niepożądanego nie powinno się zdarzyć.

Osoba nosząca soczewki miesięczne dłużej niż przez okres przeznaczony do  użytkowania, naraża się na nawet 5 razy większe ryzyko owrzodzenia rogówki. Zapobiec takim lub innym powikłaniom można przez prawidłowe i codzienne czyszczenie soczewek oraz  mycie rąk przed ich dotknięciem. Makijaż należy wykonywać już po założeniu szkieł, a kosmetyków do stylizacji włosów w sprayu trzeba używać, rozpylając je z zamkniętymi oczami. Przed założeniem soczewki należny się także upewnić, że nie jest uszkodzona ani wywinięta.

 

Prawidłowe używanie soczewek miesięcznych

 

Błędami dotyczącymi noszenia szkieł kontaktowych są takie poczynania, jak zakładanie soczewek przypadkowych, niedopasowanych przez lekarza  do konkretnego oka, czy kupionych z niepewnego źródła, zaniedbywanie koniecznych kontroli okulistycznych, bagatelizowanie dolegliwości takich jak pieczenie oczu czy dyskomfort po założeniu soczewki. Jeszcze raz warto podkreślić skrupulatną ich pielęgnację. Osoba, która nie ma na nią czasu lub trudno jej o systematyczność w tym temacie, powinna poprzestać na okularach. Tylko osoby z odpowiednim poziomem samodyscypliny mogą nosić soczewki bezpiecznie, więc nie jest to rozwiązanie dla każdego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kinbot

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »