Rozrywka i wypoczynek » Święta

Piknik Niepodległościowy w Manufakturze

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości będą mieć w Łodzi inny niż dotąd charakter. Dzięki żołnierzom, rekonstruktorom i pasjonatom historii staną się niezwykłym spotkaniem z historią. 11 listopada na rynku Manufaktury odbędzie się Piknik Niepodległościowy, który rozpocznie... sam Józef Piłsudski

Marszałek Piłsudski wjedzie dorożką na rynek Manufaktury około godziny 13:00. Tu przywita wojewodę Jolantę Chełmińską i wspólnie otworzą Piknik Niepodległościowy. Na tym nie koniec spotkania z Marszałkiem Piłsudskim, bo w czasie pikniku każdy będzie mógł zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

Po krótkiej części oficjalnej rozpoczną się pokazy. 13 Kompania Rozpoznawczo-Szturmowa oraz Młodzieżowa Sekcja Wojskowa Związku Polskich Spadochroniarzy pokażą między innymi umiejętności miejskiej alpinistyki, w czasie zjazdu z budynku Elektrowni. Uczestnicy pikniku będą mogli podziwiać przygotowany przez Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego pokaz ewakuacji rannych z pola walki. Na rynku Manufaktury stanie też prawdziwy szpital polowy. Dzięki załodze Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej z Nowego Glinnika, będzie można zobaczyć jak w warunkach polowych przeprowadza się operacje oraz jak wygląda wnętrze najnowszego modelu karetki wielonoszowej.

Piknik Niepodległościowy to nie tylko pokazy, to również kilkanaście ekspozycji, które pozwolą poznać bliżej dzieje polskiej walki o niepodległość, ale również historię i współczesność Wojska Polskiego.

Wiele atrakcji dla uczestników pikniku przygotowało Muzeum Tradycji Niepodległościowych. W jego namiocie promocyjnym będzie można oglądać wystawę oświatową pt. „O Niepodległość i Granice 1914-1921” pokazującą między innymi rozbrajanie Niemców w Łodzi 11 XI 1918 r. i udział mieszkańców naszego miasta w wydarzeniach z tamtego okresu. Zorganizowany zostanie quiz, a zadaniem jego uczestników będzie ułożenie w kolejności chronologicznej kart z reprintami orderów. Dla najlepszych będą nagrody. Na rynku stanie również budka wartownicza, do której będzie można wejść i wykonać pamiątkowe zdjęcie.

Wśród ekspozycji znajdą się również przykłady umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Swoje zbiory udostępnią: Wojskowy Ośrodek Badawczo–Wdrożeniowy Służby Mundurowej, 13 Kompania Rozpoznawczo-Szturmowa oraz Młodzieżowa Sekcja Wojskowa Związku Polskich Spadochroniarzy, 32 Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku, 15 Brygada Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu. Dzięki temu będzie można podziwiać m.in. mundury polowe, mundury ćwiczebne marynarki wojennej, hełmy, maski, obuwie, kamizelki ratownicze, a także lotniczą łódkę ratowniczą.

Fanów wojskowej motoryzacji ucieszy zapewne fakt, że na rynku Manufaktury zaparkują maszyny bojowe m.in. sanitarka wielonoszowa, Rosomak, holownik ford TV-550, przyczepa specjalistyczna MD-3A, wóz strażacki Mercedes GCBA. Będą również elementy uzbrojenia takie jak rakiety szkoleniowe CATM, TCM, podstawowe wyposażenie i uzbrojenie drużyny 2012. Z kolei 15 Brygada Wsparcia Dowodzenia zaprezentuje sprzęt i pojazdy służące łączności podczas działań wojennych. Będzie można przyjrzeć się z bliska pojazdom typu HONKER z radiostacją UKF Harris oraz przenośno-przewoźnemu Terminalowi Satelitarnemu 1,8 stanowiącemu kompletny zestaw urządzeń do szybkiego uruchamiania satelitarnych traktów transmisyjnych.

Muzeum Spadochroniarstwa oraz Brygada Spadochronowa przedstawią historię polskiego spadochroniarstwa sportowego i wojskowego od 1935 do 2011 r. oraz historię polskich jednostek powietrzno-desantowych. Natomiast. Natomiast wzruszające i przejmujące zdjęcia Edwarda Mazurkowa obejrzeć będzie można na wystawie „Misje pokojowe”. Prace znanego łódzkiego reportera i fotografa oglądać będzie można na rynku Manufaktury do niedzieli (13.11).

W czasie Pikniku Niepodległościowego znajdzie się też coś dla tych, którzy nie lubią być tylko biernymi obserwatorami zdarzeń. Drużyna Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW przeprowadzi szkolenie z obsługi i budowy karabinka AKMS, popularnie zwanego "kałasznikowem". Własne zdolności strzeleckie będzie można też przetestować na strzelnicy ASG pod okiem członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” ZHR. A wszystkich bez wyjątku w listopadowe popołudnie ogrzeje prawdziwa żołnierska grochówka.

Jeśli ktoś zapała miłością do munduru, powinien wiedzieć, że w czasie pikniku, będzie można dowiedzieć się, jak zostać żołnierzem. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Łodzi zaprezentuje ofertę szkolnictwa wojskowego, przedstawi warunki naboru do Narodowych Sił Rezerwowych, do Zawodowej Służby Wojskowej i do Służby Przygotowawczej.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Manufaktura
http://www.manufaktura.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »