Kultura, sztuka » Kultura

„Planetarium” – nowatorski projekt road-show

W maju br. rusza spektakularny road – show edukacyjny „Planetarium”. W ramach projektu, będzie można odbyć podróż w czasie i przestrzeni kosmicznej, poznać starożytną i współczesną astronomię oraz znaleźć się w centrum galaktyki.
Premiera wydarzenia odbędzie się w Zabrzu, 14 maja. W sumie wystawę gościć będzie 8 największych miast w Polsce.

Projekt „Planetarium" to połączenie elementów interaktywnych oraz statycznych tworzących niespotykaną dotąd jakość prezentacji wiedzy o kosmosie. Na ogromnej powierzchni 600 metrów kwadratowych, w niezwykle interesujący sposób pokazane będą cztery obszary - Starożytność, Wielcy Badacze Wszechświata, Współczesny Świat - 20 lat z teleskopem Hubble'a oraz Future - kolonizacja kosmosu. W każdym z nich znajdą się opracowania faktograficzne, filmy i aplikacje multimedialne oraz repliki i trójwymiarowe modele dotyczące kosmosu, astronomii i astrologii. Sercem „Planetarium" będzie namiot sferyczny, w którym każdy choć na chwilę stanie w centrum Wszechświata. Materiały merytoryczne prezentowane na wystawie zostały przygotowane we współpracy z NASA, ESA, Centrum Badań Kosmicznych, Polską Akademią Nauk, Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii, Biblioteką Gdańską, Kopernikańskim Portalem Naukowym, Komitetem Obchodów Roku Jana Heweliusza.

Road - show „Planetarium" prezentowany będzie w 8 największych polskich miastach przed centrami handlowymi, co miesiąc w innej lokalizacji. Premiera wydarzenia odbędzie się 14 maja w Centrum Handlowym Platan w Zabrzu. Wystawa będzie tu prezentowana do 5 czerwca. Następnie „Planetarium" zawita kolejno do Wrocławia, Gdańska, Łodzi, Warszawy, Krakowa, Bydgoszczy i Katowic. Organizatorzy zadbali o atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Możliwe będzie zwiedzanie indywidualne oraz w grupach zorganizowanych. Wstęp do „Planetarium" będzie bezpłatny.

„W pewnym momencie zwróciliśmy uwagę, że temat przestrzeni kosmicznej i wszelkich związanych z nią kwestii dotyczących np. spadających meteorów czy czarnych dziur staje się coraz bardziej popularny na świecie, a dodatkowo fascynuje zarówno dzieci jak i dorosłych. Postanowiliśmy wykorzystać ten trend, aby w niespotykany dotąd sposób zaprezentować przekrój osiągnięć ludzkości w dziedzinie badań kosmosu - mówi Ewa Flader, Dyrektor Regionalny ds. Zarządzania Nieruchomościami Apsys Polska. „Tak powstało „Planetarium". Dzięki współpracy z licznymi partnerami wypracowaliśmy model wystawy, która prezentuje wiedzę merytoryczną w sposób innowacyjny i atrakcyjny dla wszystkich grup wiekowych. Wizyta w „Planetarium" jest doskonałą okazją nie tylko do poszerzenia naszych „kosmicznych horyzontów", lecz także ciekawego spędzenia czasu" - dodaje Ewa Flader.

Sercem „Planetarium" będzie specjalny namiot sferyczny. Dzięki zaawansowanej technologii wewnątrz jego kopuły wyświetlane będą otaczające widzów pokazy filmów planetarnych. Ta najbardziej zaawansowana technologicznie część wystawy przeniesie widzów w sam środek gwiezdnej galaktyki. Po raz pierwszy w Polsce prezentowana będzie tu m.in. produkcja wyreżyserowana przez Thomasa Lucasa pt.: „Black Holes: the Other Side of Infinity" pokazująca animację formowania się wszechświata, narodziny i śmierć gwiazd, zderzenia galaktyk, czy też czarne dziury. Dzieci w wieku od 4 lat i ich rodziców najbardziej zainteresuje zapewne produkcja „The Zulu Patrol: Under the Weather" zdradzająca najmłodszym tajniki różnych rodzajów pogody. W jednym pokazie będzie mogło uczestniczyć do 25 osób.

Pozostała część wystawy została pomyślana jako podróż w czasie i przestrzeni prezentująca bardzo szeroki zakres tematyczny. Od mitologii, poprzez podróże i odkrywanie kontynentów przy pomocy czytania z gwiazd, przepowiadanie przyszłości, znaki zodiaku, zaćmienia Słońca i Księżyca, skończywszy na odkrywaniu najdalszych zakątków nieba. Wśród najbardziej interesujących eksponatów prezentowanych w „Planetarium" wymienić można: naturalnych rozmiarów replikę sarkofagu, model układu słonecznego, astrolabium, sekstant, schematy budowy i repliki pierwszych teleskopów, w tym plansze obrazujące powstanie, budowę i działanie teleskopu Hubble'a. Gratką dla miłośników techniki będą z pewnością repliki promów i pojazdów kosmicznych, kolekcja autentycznych meteorytów, zdjęcia kosmosu z katalogów NASA i ESA czy globusy Księżyca i Marsa.

W „Planetarium" doskonale spędzą czas zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Do dyspozycji maluchów w wieku od 5 lat oddany zostanie „Kosmiczny Baby Room". Pod opieką wykwalifikowanych animatorów będą się tu bawić, rysować i poszerzać swoją kosmiczną wiedzę.

„Planetarium" otwarte będzie w Zabrzu od 14 maja do 5 czerwca, 7 dni w tygodniu, w godzinach od 11.00. do 19.00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny zarówno dla osób indywidualnych jak i wycieczek grupowych. Przy wizytach grup zorganizowanych obowiązuje telefoniczna rezerwacja pod numerem - 503 679 606.

Partnerami akcji są: NASA, ESA, Centrum Badań Kosmicznych, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Biblioteka Gdańska, Kopernikański Portal Naukowy, Komitet Obchodów Roku Jana Heweliusza, Wytwórnia Rozrywki.

Terminarz wystaw:
14 maja - 5 czerwca - Centrum Handlowe Platan, Zabrze
12 czerwca - 3 lipca - Centrum Handlowe Korona, Wrocław
Lipiec - Centrum Handlowe Osowa, Gdańsk
Sierpień - Centrum Handlowe Tulipan, Łódź
Wrzesień - Centrum Handlowe Janki k. Warszawy
Wrzesień - Październik - Centrum Handlowe Krokus, Kraków
Październik - Listopad - Centrum Handlowe Rondo, Bydgoszcz
Listopad - Grudzień - Centrum Handlowe 3 Stawy, KatowiceRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »